Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Ve věku 103 let zemřela americká filmová ikona, Kirk Douglas. Poslední z legend padesátých a šedesátých let minulého století.

Vlastně se jmenoval Issur Danielowitch Demsky a 9. prosince 1916 se narodil v Amsterdamu ve státě New York negramotným židovským přistěhovalcům z území dnešního Běloruska. Otec byl v Rusku koňský handlíř, v Americe hadrář. Trochu nezodpovědně zplodil sedm dětí, z toho šest dcer.

A tady začíná ten americký sen - mladý Issur, který později střídal pseudonymy až zakotvil u slavného Kirka Douglase, se prostě vypracoval. Co vypracoval, on se vydřel. Pracoval jako kamelot, číšník, prodavač, uvaděč - a při tom studoval. Podporoval rodinu a vydělával si na vzdělání. Studoval herectví, vystudoval střední školu i St. Lawrence University v Cantonu ve státě New York. Byl vynikající sportovec, i to mu díky stipendiu ulehčovalo studia - vynikal ve všem, na co sáhl, nejvíc ale ve sportech opravdu mužných, boxu a zápasu.

Prostředí, z kterého se dokázal vymanit, ilustruje jeho vlastní vzpomínka. Představitel Spartaka a dalších chlapáckých rolí přišel o panictví způsobem, který by byl dnes považován za zneužití. Svedla ho učitelka angličtiny. "Vyrůstal jsem jako patnáctiletý kluk ve čtvrti plné pouličních gangů, ale pod jejím vlivem se ze mě stal jiný člověk," vypráví v knize, která před časem vyšla na americkém trhu. "Zůstanu jí navždy vděčný. Podle dnešních měřítek by ji zavřeli do vězení. Já jsem neměl pocit, že prováděla něco špatného. A dělala vůbec něco špatného?"

V roce 1941 se poprvé objevil na Broadwayi v roli zpívajícího doručovatele telegramu, zahrál si ale i v Čechovově dramatu Tři sestry. Když Japonci napadli Pearl Harbor, narukoval k námořnictvu a v hodnosti poručíka bojoval v Pacifiku. Už tady se na hony vzdálil negramotné minulosti své rodiny - byl vysokoškolsky vzdělaný důstojník US Navy. Statečný, bojovný a urputný jako jeho nejslavnější postavy.

Kirk Douglas je totiž typ. Fyzicky neobyčejně obdařený s dovedností až akrobatickou - dnešní hromotluci by si při jeho kouscích přelámali, to je jisté. Stal se vyhledávaným představitelem tvrdých chlapíků - kovbojů, gangsterů, detektivů … A záporáků, těch si zahrál opravdu hodně. Postupně přestával být hercem jednoho typu, jak si doživotně zvolil třeba John Wayne - Kirk přidával psychologicky složité postavy. Byl obdařen výrazným komickým talentem, přestože těch pár rolí ušlo větší pozornosti.

Ve své urputnosti si začíná nerozumět s režiséry, přestože už byl velkou a obsazovanou hvězdou, přestože točil s velikány - Minnellim, Kazanem, Wilderem. V roce 1955 zakládá vlastní produkční společnost Bryna Productions, o sedm let rozšířenou o filiálku Joel Productions. A zde vznikají slavné filmy a velké Douglasovy hlavní role - Spartakus, Vikingové, Pekelník. Prosadil, aby scénář Spartaka napsal Dalton Trumbo, jeden z pověstné desítky hollywoodských scénáristů, postižených McCarthyovskou protikomunistickou fóbií. Trumbo se tak oficiálně vrátil zpět ke své profesi.

Martin Ritter Patyla připomíná v Česko-slovenské filmové databázi: "V roce 1963 zakoupil  autorská práva na román Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven a ještě téhož roku se představil na Broadwayi jako rebelantský pacient psychiatrického ústavu Randle Patrick McMurphy v jevištní dramatizaci této knihy. Pro její zfilmování si vytipoval režiséra Miloše Formana, kterého zcela náhodou stejnou věcí pověřil o mnoho let později Douglasův syn Michael, nový majitel práv. Ve filmové verzi s názvem One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975, Přelet nad kukaččím hnízdem) se však musel vzdát ústředního hereckého partu ve prospěch podstatně mladšího Jacka Nicholsona. "

 

Kirk Douglas s manželkou  Anne Buydens v roce 2010

Před několika lety postihla Kirka Douglase mozková příhoda, po níž se znovu učil mluvit. Takovým chlapákům by se stáří nemělo přiházet, neměli by se měnit ve stařečky. Nicméně Kirk byl ještě v pětadevadesáti stále aktivní. Se svou druhou ženou Anne pomáhali najít lidem bez domova uplatnění ve společnosti.

Když si nejslavnější z jeho čtyř synů Michael přivedl Catherine Zetu Jones, pravil Kirk uznale - "je opravdu pěkná. Taky bych si ji vzal, ale manželka by mi to nedovolila".

 

 

     

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237632

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz