Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír


Indies Scope vydává druhé album předního českého karikaturisty Nic víc

Nad jeho obrázky se čtenáři Mladé fronty Dnes dozvídají o aktuální situaci s humorem, který je někdy mrazivý, protože Kemel umí skutečnost vystihnout ve zkratce a jen malým posunem k absurditě z ní udělá vtip. Vykreslil se do dokonalosti, obohacuje pointy i o portrétní karikaturu a je mistrem zkratky. Ovšem je i dobrým muzikantem.

Ať už sólově, jenom s akordeonem, nebo se svou kapelou přináší nové písničky, které jsou zpěvné a moudře veselé. Někdy dokonce jenom moudré, ale životné.  Nechtěl jsem napsat, že jsou přemýšlivé, ale nakonec musím, protože jak svými kresbami, tak svými písničkami nás Kemel nutí, pardon, spíše inspiruje ku přemýšlení. A ta radost ze zvukomalby akordeonu připomíná francouzské šansony a navíc vrací tento hudební nástroj i k ohňům, protože v počátcích trampingu jsme u táboráku našli nejen kytary, ale také mandolíny a harmoniky. Tedy tahací. Foukací tu najdeme dodneška.

První deska, nebo jak se to dneska nazývá (odmítám užívat slovo nosič. Nosič je kuli. Kuli je ale i lidský taxík) Krajem šel anděl (2012) byla úspěšná. Přidal druhou Nic víc, ale doufám, že to není prohlášení pro futuro. Těší mne, jak novináři, kteří vesměs nenávidí humor, natož kreslený, si notujou, že jeho písničky jsou tak krásně patetické a budou mít co říct, i když po vtipech nikdo ani neštěkne.

Ale štěkne. Když se dneska chce historik vyjádřit k určité době, tak ji ideálně ilustruje dobovým (dobrým) kresleným humorem. A k naší době se Miroslav Kemel vyjadřuje vynikajícím způsobem. Což neposunuje Mirka (tak se podepisuje pod svoji básnicko muzikantkou tvorbu) písničkáře dopředu či dozadu. Je tvůrce, který „má prst na tepu doby“, jak zní stará a blbá fráze. Kemel je svým humorem i muzikou přítemný a rád bych řekl, že všudypřítomný, ale nebyla by to pravda. Je přítomný pro všechny nás, kteří vnímáme, myslíme a milujeme náš svět, i když není dokonalý. Váš nedokonalý Kobra

Mirek Kemel říká: „Nejlépe věci fungují, když se dějí samy od sebe, bez našeho přičinění. Tak nějak pomalu vznikaly tyhle písničky, tak nějak vznikla celá kapela i spolupráce na novém CD Nic víc s (hercem) Vladimírem Javorským.

Na úplném začátku bylo hraní po žižkovských hospodách, prvními honoráři byly pivo a rum. Pak se dlouhá léta nic nedělo, kromě příležitostného hraní na kytaru společně s přáteli.

Někdy před osmi lety jsem se zamiloval do akordeonu. První mi půjčil Vladimír Javorský od svého přítele Vaška Koubka. Za harmoniku jsem jen tahal a poslouchal ty nádherné zvuky… Pak jsem začal chodit k učiteli a protože mě nebavily etudy, složil jsem si svoji první písničku, na které mě bavilo cvičit. Pak jsem složil druhou, třetí…Když jich bylo asi 15, začali jsme hrát na koncertech, když jsem jich měl dvacet, vydali jsme první CD Krajem šel anděl. Teď jich mám asi 50 a vydáváme druhé CD Nic víc a v plánu už máme třetí…

Muzikanty jsem nesháněl, prostě jsme se potkali, byli jsme ve správný čas na správném místě. Vlasta Konopiský, kytarista, houslista, mandolinista, výtvarník…s tím jsem se seznámil přes africké bubny a malířská soustředění u Středozemního moře. Tomáš Görtler akordeonista, klávesák, se kterým jsem se seznámil na inzerát, když prodával akordeon. Akordeon jsem od něho nekoupil, ale pár lekcí na akordeon ano a potom s námi začal hrát, protože se mu naše muzika líbila. Služebně nejmladší je Josef Prexl, perkusionista, akordeonista a klávesák, kterému připadla role perkusionisty, protože akordeon a klávesy jsme v kapele už měli obsazené. S ním jsem se seznámil na hlasovém workshopu v Jižních Čechách“

A s Vladimírem Javorským, velkým hercem, muzikantem a hlavně velkým člověkem, jsem se seznámil asi před 20 lety na meditačním kempu. Když se zúčastňoval společných akcí, muzicíroval s námi na kytaru, ukulele, flétnu. Pak s námi, jak mu herecké povolání dovolilo, začal příležitostně vystupovat na koncertech jako host."

Foto: http://www.mirekkemel.cz/

A ještě pár obrázků:

 

 

 

Kresby: Miroslav Kemel

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861694

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz