Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

The Grand Ole Opry

Nashville byl na začátku dvacátých let minulého století ospalým a značně nevábným městem. Jediné, čím se v té době mohl chlubit, byla vzpomínka na rok 1864, kdy tady Unie dala pod vedením generála George Thomase na frak konfederovaným šikům generála Johna Hooda. Mlčky se opomíjelo, že tenkrát měla dvojnásobnou převahu.

Místním radním se velice zamlouvala poměrně značná a kupodivu stále rostoucí popularita stanice WSM. Přinášela do jejich města nejrůznější obchodní aktivity a příjemné byly i poplatky, které rádio odvádělo do městské kasy. Místní konšelé se ale rozhodli, že z toho vytřískají ještě víc, a začali Nashville propagovat jako kulturní „Athény amerického Jihu“. A aby toho nebylo málo, nechali v místním Centennial Parku postavit i repliku řeckého Parthenonu. Stojí tam dodnes, i když ani místní rodáci už nejspíš netuší, co tam vlastně dělá.

Stanice WSM mezitím stále spokojeně předla na frekvenci 650 skromným výkonem 1000 wattů a spektrum muzikantů i zpěváků její „tancovačky na mlatě“ se utěšeně rozrůstalo. Začátkem roku 1926 měl její soubor už 25 účinkujících a původní Studio A v budově majitele stanice – pojištovny National Life and Accident Insurance Company – na 7. Avenue už vysílání nevyhovovalo. Účinkující se sem vlastně už nevešli a diváků, kteří představení sledovali za velkým oknem, se do studiové „předsíně“ stěsnalo žalostně málo. Navíc se muzikanti neustále oháněli tím, že živé publikum přímo ve studiu by jim dodalo novou šťávu, a diváci zase chtěli být blízko svým „hvězdám“. Tak se v březnu 1926 vysílal „WSM Barn Dance“ z nového studia B, jehož nedílnou součástí bylo i hlediště pro 75 diváků. Navíc se v jeho programu objevila první zpívající hvězda. Největší sólová atrakce následujících patnácti let Uncle Dave Macon (7.10.1870 – 22.3.1952) slavný pod přezdívkou Dixie Dewdrop.

 

 

Když se tahle pořádná kapka jižanské rosy poprvé objevila ve vysílání stanice WSM Nashville, bylo strýčkovi šestapadesát. Dlouhá léta si muzikou přivydělával na doutníky a kořalku a posledních osm let na nic jiného už ani nesáhl. Převážná část jeho písniček měla kořeny v hloubce 19. století a styl, jakým rozezníval své banjo, byl naprosto neidentifikovatelný. Až do své smrti byl na pódiu naprosto nezvládnutelný a stejné potíže s ním měli i pořadatelé na zájezdech. Mnohdy dokázal „zasklít“ představení jen proto, že začal hrát už v hotelové hale, přidával, přidával a na to, že má být někde jinde, prostě zapomněl. Pozdější manažer Billa Monroea a jistý čas člen newyorské bluegrassové skupiny Greenbriar Boys, Ralp Rinzler, o něm tvrdí, že ze všech exponentů folku i country zanechal na deskách největší část originálního amerického hudebního pokladu.

V roce 1927 vznikla mamutí rozhlasová společnost – National Broadcasting Company (NBC). Její rozsáhlá síť doplňovala svůj program prostým přejímáním nejzajímavějších pořadů různých lokálních stanic a šířila je prakticky po celém území USA. Rádio WSM Nashville mezi ně patřilo mezi prvními, podobně jako do té doby mnohem slavnější stanice WSB v Chicagu.

Pořad WSM Barn Dance byl v té době už tříhodinový. Stejně jako při svém zrodu začínal každou sobotu přesně v 8 hodin večer a v jízdním řádu NBC přímo navazoval na pořad NBC Music Appreciation Hour, který uváděl slavný skladatel a dirigent Walter Johannes Damrosch (30.1.1962 – 22.10.1950). Ten je také prvním účinkujícím v pověsti o tom, jak nashvilleský hudební pořad dostal své současné jméno, která se vypráví tak dlouho, že snad už musí být  pravdivá.

 

Walter Johannes Damrosch

Když jednou koncem roku 1927 uváděl pan Damrosh závěrečnou skladbu svého pořadu řekl: „I když jsem, stejně jako většina umělců, přesvědčen, že v klasické hudbě není místo pro realismus, právě v dnešním vysílání tuhle zásadu poruším a představím vám hudbu začínajícího autora z Iowy. Tenhle mladíček nám poslal skladbičku zachycující rozjezd lokomotivy.“

Jakmile do vysílání NBC vstoupil se svou „Tancovačkou na mlatě“ George D. Hay ze Studia B WSM Nashville, neodpustil si komentář: „Doktor Damrosch nám před chvílí tvrdil, že všeobecně platí, že v klasice není místo pro realismus. Tak tedy, od téhle chvíle po celé další tři hodiny budeme v současnosti s nohama pevně na zemi. Skladba líčící rozjezd lokomotivy, kterou vám nabídl Dr. Damrosch, jistě zaslouží náš obdiv. Ale jak to skutečně vypadá, když se lokomotiva rozjíždí, vám mnohem věrněji přiblíží harmonikář DeFord Bailey (14.10.1899 – 2.7.1982)v country verzi „Pan American Blues“.

 

 

Když dočista černý Bailey dobluesoval, pronesl George D. Hay, až do morku kostí prosycený jižanskou hrdostí a věrný místnímu jazykovému folkloru, v němž pokud je něco „Grand“, pak je to jedině „Grand Ole“, onu památnou větu: “V uplynulé hodině jsme poslouchali převážně hudbu z Velké opery, ale od téhle chvíle uvádíme „Velkou stařičkou Operu –The Grand Ole Opry.“ (For the past hour we have been listening to music taken largely from Grand Opera, but from now on we will present ,The Grand Ole Opry). 

A tak se z „tancovačky na mlatě“ stala díky nejspíš naprosto náhodnému vtípku dodnes nesmírně vitální a kupodivu stále mladá „Velká stařičká opera“.

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861821

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz