Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

 

Jednu z nejrozsáhlejších akcí na počest slavného kroměřížského rodáka, básníka a písničkáře Karla Kryla připravuje Dům kultury v Kroměříži. Hned dvojí výročí – 70 let od narození a 20 let od předčasného úmrtí -připomene ve dnech 23. až 25 dubna série ojedinělých kulturních programů, sdružených pod hlavičku tradičního mezinárodního mezinárodního festivalu zpívajících básníků STOPTIME.

Letošní čtvrtý ročník bude monotematicky zaměřen na Karla Kryla a bude mít mimořádně dvě části – Krylogie I. v dubnu a Krylogie II. v srpnu. Součástí festivalu byla i unikátní putovní výstava ŽIVOT KARLA KRYLA a její speciální jednodenní instalace (8. Dubna) v pražské pasáži Lucerna. Oficiální zahájení a vernisáž výstavy s hosty proběhne ve čtvrtek 24. dubna ve foyer Domu kultury v Kroměříži v rámci první části festivalu STOPTIME. Výstava bude pak k dispozici do 29. května.

 

KRYLOGIE I. - filmový, divadelní, výtvarný, symfonický Kryl

První část festivalu zahájí ve středu 23. dubna 19.00 v přednáškovém sále Muzea Kroměřížska projekce ojedinělého dokumentu Karel Kryl: Kdo jsem z roku 1993 slovenského režiséra Dušana Rapoše. Režisér, známý například filmem Fontána pre Zuzanu, osobně uvede film a po jeho skončení bude besedovat s diváky. Citlivě komponovaný autorský recitál Karla Kryla v tiché krajině spojuje jeho role básníka, písničkáře i svědka dob, jimiž procházel. Mimořádná projekce filmu bude navazovat na atraktivní vernisáž obrazů Vladimíra Franze v Muzeu Kroměřížska (od 17:00)

O den později, ve čtvrtek 24. dubna proběhne v prostorách foyer Domu kultury poslechový pořad hudebního publicisty Jiřího Černého Karel Kryl bez mýtů a legend. Pokud má někdo o Karlu Krylovi skutečně fundovaně mluvit, pak je to právě tento novinář, který v roce 1968 v tehdy populární rozhlasové hitparádě Houpačka nechal zaznít píseň Bratříčku, zavírej vrátka a posléze sestavil i jeho první LP. Na tuto poslechovku pak naváže vernisáž výstavy PŘÍBĚH KARLA KRYLA. Na jednadvaceti panelech se v několika kapitolách představí život Karla Kryla, a to především graficky. Koncept výstavy a její obsah připravil největší znalec a propagátor jeho tvorby Vojtěch Klimt. Názvy jednotlivých panelů jsou totožné s názvy kapitol knihy novináře a spisovatele Miloše Čermáka Půlkacíř. Výstava potrvá v Domě kultury až 29. května.

Hned po vernisáži je přichystán hlavní večerní program, koncert Symfonická Salome. Hudební projekt uskupení ARPEGGIO společně s filharmonií Konzervatoře Praha a speciálním hostem Hanou Ulrychovou (právě pro ní napsal Kryl kdysi píseň Nevidomá dívka, kterou zpívala se svou tehdejší skupinou The Bluesmen) a nabídne písně Karla Kryla v neobvyklé symfonické podobě.

První část letošního festivalu Stoptime: Krylogie I. zakončí velmi zdařilé představení Švandova divadla Země lhostejnost v režii Dodo Gombára. Inscenace představí písničkáře Karla Kryla jako kacíře i proroka a přiblíží divákovi konec disentu v Čechách i rychlé vystřízlivění z polistopadové euforie. Autory inspirovaly především Krylovy eseje z let 1990 – 1993, které vyšly knižně. Hra využívá i citací z Krylových básní, písňových textů a představí i jeho dosud nevydané eseje a úvahy. Tvůrcům je z rodinného archivu poskytla umělcova manželka Marlen Krylová a z jeviště zaznívají veřejně úplně poprvé.

 

 

 KRYLOGIE II. - vzpomínka na legendární koncert ve WROCLAWI (1989)

 Srpnové pokračování festivalu STOPTIME 2014 nabídne unikátní koncert WROCLAW 1989 jako připomínku koncertu ve Wroclawi na začátku listopadu 1989, který byl historicky prvním společným vystoupením Karla Kryla a dalších českých písničkářů na půdě tehdejší Polské lidové republiky. Koncert je – společně se svatořečením Anežky České – dnes považován za předzvěst listopadových revolučních událostí a pádu komunismu v ČR. Koncert v kroměřížském klubu Starý pivovar, na kterém v sobotu 2. srpna vystoupí především někteří z tehdejších přímých účastníků – Jarek Nohavica, Pavel Dobeš, Petr Rimský, Vlasta Třešňák, i ti, kteří se do Polska nakonec dostat nemohli – např. Vladimír Merta. Na festival dorazí i zástupci mladší generace (Raven, Missa) a také bratr Karla Kryla Jan. Karel Kryl se nakonec objeví symbolicky v závěrečné projekci záznamu jeho tehdejšího vystoupení. Koncert bude uvádět Krylův přítel a velký propagátor (nejen) zpívané poezie Mirek Kovářík společně s tehdejšími polskými organizátory wroclavského koncertu. Koncert symbolicky proběhne na nádvoří Starého pivovaru, na kterém bude již otevřeno nové Muzeum Karla Kryla. Součástí koncertu bude i výstava Oty Nepilého Krylova Wroclaw 1989.

 

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861683

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz