Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Zora Zítra má svátek Ingrid

Některé stanice, jako WSB v Atlantě a WBAP v texaském Fort Worthu, vysílaly pravidelné pořady hillbilly muziky, zvané barn dance (tancovačky na mlatě), už v roce 1922. Žádný z nich však nedosáhl proslulosti, která by se dala alespoň trochu přirovnat ke slávě National Barn Dance, jímž v dubnu 1924 vstoupilo do historie rádio WLS (World´s Largest Store) v Chicagu. Jeho popularita mimořádně vzrostla v roce 1933, kdy se jeho sponzorem stala proslulá firma Alka-Seltzer, která nám dodnes pomáhá dostat se z kalných rán.

Od začátku patřil k nejpopulárnějším osobnostem stanice WLS hlasatel George Dewey Hay (9.11.1895– 8.5.1968), nenápadný chlapík s vizáží bankovního úředníčka. Ten se poprvé proslavil pravidelnou rubrikou „Solemn Old Judge“ (Velebný starý soudce) v novinách The Memphis Commercial Appeal.

 

George Dewey Hay

U mikrofonu debutoval v červnu 1923 na rozhlasové stanici WWMC a 2. srpna téhož roku doslova vytřel zrak všem svým kolegům. Pouhých 13 minut po smrti prezidenta Warrena G. Hardinga (zemřel v San Francisku na otravu krabím masem) vstoupil do vysílání a celé tři hodiny informoval posluchače nejen o celé události, ale údajně velmi zasvěceně komentoval i vládní krizi, která díky ní zavládla.

Legenda skálopevně tvrdí, že jako reportér memphiských novin také jednou odejel do městečka Mammoth Spring v Arkansasu, v nepříliš civilizované oblasti podhůří Ozark Mountains, na pohřeb hrdiny 1. světové války. Po slavnostním obřadu přijal Hay pozvání na tancovačku v sousední vesnici. Sychravým večerním šerem se dobrou míli brodil zablácenou cestou, než se dostal k nevábnému srubu, z něhož se linuly neznámé a zpočátku velice prapodivné nápěvy, a především mohutné lihové výpary. Tehdy prý „velebného starého soudce“ (který měl ovšem sotva základní vzdělání a bylo mu v té době něco kolem třiceti) napadlo, že takhle nějak by třeba mohlo vonět zlato. V dubnu 1924 odjel do Chicaga, nastoupil jako náčelník hlasatelů stanice WLS a ještě téhož roku se ve výroční anketě časopisu Radio Digest stal jedničkou rozhlasových hlasatelů celých USA.

O necelý rok později – 25. října 1925 – zahájila v Nashvillu ve státě Tennessee vysílání rozhlasová stanice WSM (We Shiled Millions – Jsme jistotou pro miliony) v Nashville a její majitel – pojišťovna National Life and Accident Insurance Company – angažoval na rozjezd právě George D. Haye. Ten si nejspíš velice dobře uvědomil, že ho osud zanesl téměř do centra muziky, při níž se před pár lety tak bezvadně opil. Navíc už byl dostatečně ostřílený praxí z Chicaga, a tak věděl, že když to tady s ní zkusí znovu, nemůže nijak uletět.

A tak 28. listopadu 1925 uváděl George D. Hay první WSM Barn Dance. Posluchačská nabídka ovšem byla chudičká. Pouze dva interpreti. Téměř osmdesátiletý houslista Uncle Jimmy Thompson (1848 – 17.2.1931) a jeho neteř, pianistka Eva Thompson Jonesová.

 

Uncle Jimmy Thompson

Na konci hodinového vysílání se Hay „strýčka“ zeptal, jestli už není trošku unavený, ale Thompson údajně neuvěřitelně svěže odpověděl: „Ale kdepak, chlapče. Mužskej se za hodinu ani pořádně nezahřeje.“ A ukazoval mu vítěznou modrou stužku z osmidenní soutěže houslistů v Dallasu. Strýček Jimmy tvrdil, že zná tisíc melodií, a dával jasně najevo, že je hodlá právě ten večer všechny přehrát. S tím si ovšem rozhlasová technika dokázala už tenkrát velice snadno poradit.

 

 

O to větším překvapením bylo, že po vysílání tohoto vysloveně improvizovaného večera zavalili posluchači stanici WSM lavinou nadšených dopisů. Díky tomu se původně pokusné setkání se „strýčkem“ Thompsonem protáhlo na několik sobotních večerů. Jejich úspěch přivedl řadu dalších muzikantů k jistotě, že to, co umí ten dědek, dokáží také. A co je mnohem pohádkovější, každý, kdo uměl naladit a jenom trošičku hrát, dostal v pořadu příležitost. Nikdo si ovšem neodnesl ani cent.

Prvním, kdo získal větší popularitu a vysloužil si i větší vysílací prostor, byl praktický lékař a chirurg, harmonikář  Dr. Humphrey Bate (25.5.1875 – 12.6.1936). Přitáhl s sebou šest sousedů z Estill Springs v Tennessee a přisoudil jim jméno Possum Hunters.

 

Possum Hunters

Záhy po téhle partě se tu objevily skupiny Crook Brothers, Gully Jumpers a Fruit Jar Drinkers. S dalším několikatýdenním zpožděním tady na dlouhá léta zakotvila bratrská dvojice z nedalekého Franklinu Kirk (4.11.1899 – 24.10.1983) a Sam (1.5.1894 – 21.8.1975) McGee, proslulá především písničkou „Roll On Buddy, Roll On“, kterou od té doby ještě dlouhá léta uváděla po pravdě jako lidovku. Až o mnoho let později si ji nechal mazaně autorizovat Ted Wilburn a ještě později na ni napsal Honza Vyčítal „Rovnou tady, rovnou“ pro Michala Tučného.

 

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6873051

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz