Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

Na snímku zprava Jitka Šuranská, Jiří Smrž a Michal Jupp Konečný

Držitelem sošky za folk a country se stal Jiří Smrž

Akademie populární hudby uděluje svá ocenění od roku 1991, názvem Anděl se honosí od roku 1997, kdy zlaté sošky andělů se šalmají pro tuto příležitost vytvořil sochař Jaroslav Róna. Palác Akropolis se tedy anděly, přesněji Anděly, v páteční večer 14. března 2014 jenom hemžil. Předávání cen v kategoriích takzvaných menšinových žánrů přijeli do Prahy shlédnout nejen muzikanti, ale také jejich přátelé, producenti, novináři a mnozí další, natočené televizní záběry by se měly vysílat v TV Art někdy v dubnu.

V půl osmé vše zahájili hudební publicista Jaroslav Špulák a ředitel Společnosti Lewron music center s.r.o. (držitele licence ke slavnostnímu udílení výročních cen), Mgr. Lešek Wronka.

Poté dostal prostor pro tři písničky první hudební host večera, mladý pražský písničkář Jakub Ondra se svou kapelou.


 

 Jakub Ondra band svou produkcí zpříjemnil divákům úvodní čekání

První Anděl našel majitele v kategorii Hip-hop. Stal se jím pražský rapper a DJ Vladimír Brož, známý pod jménem Vladimir 518, se svým albem Idiot. K dalším nominovaným patřili James Cole za desku Moby Dick a Prago Union za album Vážná hudba.


 

Vladimir 518 přebírá ocenění z rukou Jany Kománkové, šéfredaktorky webu www.protišedi.cz a DJ Radia 1.

Jednou z kategorií, kde se místo obvyklých tří nominací vyskytly čtyři, byla Ska & reggae.
Fusion Eichler Trio s albem Wanderer, Semtam ft. Mannex s Optimist by Choice ani Uraggan Andrew & Reggae Orthodox s deskou II se nakonec z výhry neradovali, zvítězili
pražští Ting s albem Man vs Wild.

 

 

DJ Kaya (na snímku zcela vpravo) předával cenu kapele Ting.

Královnou Jazz & blues se stala Beata Hlavenková za své album Theodoros, na kterém znějí nežné klavírní skladby pro každý z měsíců v roce. Nechala za sebou kolegy Ondřeje Pivce s deskou The Green Card Album aTiburtina Ensemble & David Dorůžka Trio s Apokalypsis. Úspěšná absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a University of Massachusetts v USA často spolupracuje například s Lenkou Dusilovou, Justinem lavashem, Ivou Bittovou a mnoha dalšími.

 

 

Pianistka, skladatelka, aranžérka a producentka Beata Hlavenková

Vždy po předání tří cen následovala pauza vyplněná hudební produkcí. Pražští Doctor Victor svými třemi skladbami nenechali nikoho na pochybách, že jejich živlem je tvrdý rock. Pro některé z diváků asi bylo decibelů příliš, ale jistě se našli i takoví, kteří si hlasitý zvuk užili.

 

 

Doctor Victor rockovým nářezem zaplnili celý sál

elektronické hudbě s napětím čekaly na výsledek hlasování následující kapely: Subject Lost za album Made of Numbers, Vanessa za Antidotum aVložte kočku za Seat. Vítězstvíopět patřilo pražské kapele. Vložte kočku ale shodou okolností ten den koncertovali na Slovensku, proto cenu přebírali jejich kolegové ze spřátelené kapely Ufajr, se kterou si sdílejí pianistu Tomáše Kubína.

 

 

Ufajr přebírají cenu za své kamarády z nepřítomné kapely Vložte kočku

Teď si dovolím zmínit najednou dvě kategorie. V Hard & heavy měli nominaceHeiden za album A kdybys už nebyla, vymyslím si tě, Inferno  za Omniabsence Filled By His Greatness a Insania za Zapal dům poraž strom...

Punk & hard core dokonce nabízel nominace čtyři. Opět Insania za Zapal dům poraž strom..., Madebythefire za album Budet, Mass Genocide Process za Poetry Of The Damned a Or za desku LP. Jak již zřejmě tušíte, obě sošky si odnesla brněnská Insania.

 

 

Kapela Insania hraje hard core a crossover, proto také oslovuje posluchače i odborníky více žánrů.

Následující kategorie nabízela podobnou specialitu: Vítězka Jitka Šuranská s albem Nězachoď slunečko byla zároveň nominována také v kategorii Folk a Country. Cenu předával loňský vítěz Tomáš Kočko. K dalším čekatelům na sošku od akademiků za World music patřili ještě Docuku za desku Kdybych já věděl... a Marta Töpferová & Tomáš Liška za Milokraj.

 

 Jitka Šuranská si na pódium přizvala i vydavatele Indies Happy Trails Records Jaromíra Kratochvíla, u kterého vítězné album vyšlo.

Poslední hudební vsuvka mě mile překvapila. Šansonové uskupení 6 na chodníku hrálo příjemné melodické písničky s krásnými texty. Že jsem je dosud neobjevila, připisuji jejich bydlišti – Náchodu, a běžnému hraní v místech, kde se obvykle nepohybuji. Šestice muzikantů prohlašuje, že mají vlastně sedm členů, jelikož i zvukař k nim neodmyslitelně patří.

 

 

 Lucie Peterková a Milan Poutník ze skupiny 6 na chodníku

Alternativní scéna se pyšnila následujícími nominacemi: Houpací koně za album Everest
Kittchen za desku Radio a Nylon Jail za My Hearts Soars Like A Hawk. Zvítězil svérázný muzikant Kittchen z Doks, který sám sebe řadí do kategorie industrial folk. Věren svému jménu často ve skladbách využívá kuchyňské náčiní.

 

 

Kittchen má nejen svéráznou hudbu, ale také oděv a maskování.

Na závěr mi zbyla má nejoblíbenější kategorie (a také byla vyhlašována téměř jako poslední, následovala už pouze dříve zmíněná Punk & hard core).

Folk & country nabízela tři opravdu silná alba. Kromě již jmenované Jitky Šuranské se v nominacích octli Ivo Cicvárek s albemVelký svět a Jiří Smrž za desku Kořeny.
K mé velké radosti zvítězil Jiří Smrž, i když i ostatním bych, samozřejmě, cenu přála také.

 

 

Cenu Jiřímu Smržovi (vpravo) předává Michal Jupp Konečný, dlouholetý vydavatel časopisu Folk (dříve Folk a Country) - dnes už pouze v internetové podobě a také pořadatel už zaniklé Zahrady a naštěstí ještě živé Folkové růže.

 

 

 Jiří Smrž poděkoval na pódiu PhDr. Lubomíru Houdkovi (vpravo), řediteli nakladatelství Galén, které Kořeny vydalo.

 

 

 Dvojnásobný držitel Anděla Jiří Smrž (prvního obdržel za album Poslední láska).

Poslední tóny slavnostních fanfár dozněly několik minut po deváté, následovalo ještě neoficiální focení čerstvých držitelů ocenění před pozadím s Anděly a v různých skupinkách, povídání, loučení, někteří jistě navštívili i okolní občerstvovny, kde mohli slavit do noci.

 

Foto Lucia Nováková - Lucy

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861843

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz