Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

Opožděný zájem o hudební tradice amerického Jihu přinesl ve 20. letech minulého století do gramofonových katalogů dva samostatné proudy komerční produkce. Oba pevně spojené s původní lidovou tradicí. Na jedné straně bělošskou country, obecně označovanou jako „hillbilly“, a černošskou country povětšině nazývanou „race“. V obou případech je za „vynálezce“ těchto termínů považován producent, který nejdokonaleji zmákl hudební dobývání Jihu, Ralph Peer

 

 

Ralph Peer

Slovo „hillbilly“ se objevilo poprvé v americkém tisku 23. dubna 1900. New York Journal tehdy uvedl, že „Hill-Billies jsou svobodní a samorostlí bílí obyvatelé  horských oblastí Alabamy. Jsou málomluvní, oblékají se, jak se jim zlíbí, říkají, co jim přijde na jazyk, pijí whisky, kdykoli se k ní dostanou a střílí z koltů, kdy je to napadne.“ Kdy tohle označení prosáklo do obecné řeči, ovšem dodnes nikdo netuší.

Stejně záhadný je i jeho etymologický původ. Jedním z nejpravděpodobnějších je spojení původních skotských výrazů „hill-folk“ a „billie“. První z nich byli původně skotští horalové, kteří se v roce 1693 vzbouřili proti vládě Karla II, zatímco Billie se ve skotském dialektu objevilo už v roce 1505 jako synonymum pro „přítele, kamaráda, nebo parťáka“.

Nicméně v obecné američtině kolem roku 1920 nebylo nikdy příliš lichotivé a nejčastější české překlady „balíci z hor“, nebo „venkovští burani“ se přespříliš nevzdalují významu, který mělo slovo „hillbilly“ za mořem. Ostatně dokonale to potvrzuje skutečnost, že gramofonové firmy se mu vyhýbaly ještě dlouho poté, kdy zakotvilo v běžném slovníku. Tuhle produkci označovaly nejrůznějšími opisy jako hillcountry tunes, songs of the hills and plains, old-familiar tunes, old-time music a podobně.

Zakotvení slova „hillbilly“, jako odborného označení komerční jižanské country hudby ve všech jejích podobách, přičítají kronikáři úsměvné příhodě, která se udála 15. ledna 1925. Možná, že jste ji už slyšeli, protože se o ní zmiňují všichni autoři pojednání o začátcích téhle muziky. A právě proto, že se o ní zmiňují všichni, nevím, proč bych ji měl přejít.

Právě tento den se do nahrávacího studia firmy Okeh v New Yorku dotrmácela čtveřice muzikantů ze Severní Karolíny a z Virginie stíhaná představou velké gramofonové slávy. Po pravdě, když sem bratři Al a Joe Hopkinsovi, Tony Alderman a John Rector došli, bylo těch představ přece jen podstatně míň, protože předtím je u firmy Victor nepustili ani do baráku. Ale zdejší producent Ralph Peer byl mnohem laskavější. Chlapíci vystřihli během jedné frekvence šest nahrávek, a když se Peer zeptal, koho má uvést na deskách, zpívající kapelník Al Hopkins údajně odpověděl: “Napište tam, co chcete. My jsme jenom taková parta hillbillies ze Severní Karolíny a z Virginie“.  Panu producentovi to tehdy opět v pravý čas zapálilo. Na jeho příkaz zapsala sekretářka do nahrávacího protokolu skupinu jako „Hillbillies“.

Přestože neexistuje žádný doklad toho, že by tuhle příhodu Ralph Peer za svého života někdy vyprávěl, natož aby se skutečně stala, najdete ji v každém odborném pojednání o americké country. Tak nějak vznikají legendy.

Umělci, kteří se objevili na hladině hudebního country rybníku v okamžiku, kdy ji začínala regulovat gramofonová mašinérie, byli v prapodivně rozdvojeném postavení. Především byli v tom nejpravějším slova smyslu lidovými umělci. Vycházeli stylově i repertoárově z tradičních zdrojů. A najednou se dostali mezi mlýnská kola gramofonových producentů. Aby naplnili jejich nejvlastnější přání, a tedy přinesli jim z prodeje desek co nejvíc dolarů, museli svůj styl citlivě pozměňovat. Ale velice pozvolna a s velkou péčí, aby přitom nezklamali své publikum. Všichni, kdo odolali času a dodnes se objevují v encyklopediích i na nejnovějších zvukových nosičích, v téhle zkoušce obstáli. Ale nejspíš nikdo ji nezvládl tak dokonale jako profesionální „hvízdač“, kytarista a zpěvák Carson Robison (* 4. srpna 1890 – 24. března 1957).

Rodák z města Chetapa v Kansasu šel vlastně stejnou cestou jako operetní tenor Vernon Dalhart. Už ve čtrnácti letech byl profesionálním muzikantem Středozápadu, ve třiceti asistoval Wendellu Hallovi při nahrávání milionového snímku „The Red-Headed Music Maker“, v letech 1924–27 tvořil nerozlučnou gramofonovou dvojici s ještě slavnějším Dalhartem, podílel se na stále nejzelenějších nahrávkách hvězdného Gene Austina  a až do své smrti nikdy aktivní koncertní a gramofonový svět country neopustil. Navíc měl dostatek invence i citu, aby dokázal přivést na svět nové vlastní písničky blízké vnímání nejširšího country publika. Jeho doménou byly tak zvané „event songs“. Písně inspirované nejnovějšími, především tragickými událostmi z titulků denního tisku. V úvodu navazovaly příjemně poklidnou náladu, ale postupně gradovaly většinou k tragickému závěru. Ten velice často doplňovalo příslušné morální ponaučení.

Přesně tak, jak to dávno před Carsonem tak neopakovatelně dokonale uměl pražský rodák František Hais (* 7. července 1818 – 4. července 1899) i další zpěváci „kramářských písní“. 

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861795

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz