Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

 

Greenhorns v roce 1966. Zleva Jan Plivník Jedlička, Petr Bryndač, Josef Šimek, Honza Vyčítal, zcela vpravo Marko Čermák. Stojí na začátu úžasné kariéry.

Patřil do party Hejkalů, kteří tehdy v první polovině 60. let hrávali u ohýnků písničky, z nichž se pak vyvinul masově rozšířený žánr. Potom na čundru snad na Brdech potkali Marko Čermáka s banjem – a na světě byli Greenhorns, na dlouho nejvýznamnější kapela české country. Jan Jedlička řečený Plivník. Byl té pohádkové bytosti opravdu podoben, i jeho život byl plný neuvěřitelných až pohádkových příhod.

Greenhorns opustil kvůli studiu na konzervatoři v Ostravě, z českých středních škol byl trvale vylučován. Svůj hudební život pak prožil jako orchestrální hráč v ostravské operetě. Profesní dráhu končil v hudebním archívu Českého rozhlasu v Praze – nepostradatelný muž, jehož znali především venkovští kapelníci. Plivník jim uměl najít nahrávky, o kterých nikdo jiný nevěděl. Napsal knížku rozkošných povídek ze života, a vydal si ji vlastním nákladem k šedesátým narozeninám. Čtenář ocení bezbřehou autorovu fantazii – ale jemu se všechny ty neuvěřitelné příběhy opravdu staly.

Po návratu do Prahy se začlenil do divoké umělecké party kolem Honzy Vyčítala. Začínal bojovat s nemoci, ale i sám se sebou. Možná jeho poslední čundr byl tenkrát u Lhoty pod Radčí. Vylezli jsme nahoru ke zříceninám hradu, a přenocovali tam. Ráno jsem ho našel sedícího na útesu vysoko nad krajem. Loučil se s ním, připíjel si s ním z malé plechovky piva, kterou musel večer vyvléct na zádech a u ohně ji uchránit sám před sebou. Řekl mu Sbohem. Lehce jsem mu vynadal, ale cítil jsem, že to loučení je opravdové.

 

Javornice, možná Zbirožský potok. Plivník na lávce s Honzou Vyčítalem, mimochodem spolužákem ze základní školy.

Nebyl to ale úplně poslední Plivníkův čundr. Když už velmi špatně chodil, posadil ho laskavý Marek Setíkovský do auta a vyvezl na ten milovaný flíček u Lhoty. Rozdělali oheň a u něho si povídali a vařili  připálená jídla a veselý čaj, až zalezli do spacáků. Poslední Plivníkova noc pod širákem. Jistě se mu spalo nádherně.

S Markem Setíkovským chodili ve středu na pivo K pomníku, někdy se tam zastavili Radek Rakus, Pavel Hanák nebo Přema Kučera…. Občas mi Plivník poslal mail nebo esemesku, že už čeká jenom na ten poslední černej vlak.

Nastoupil do něho ráno v pondělí 16.prosince ve věku 71 let. Rozloučení bude v Ostravě v rodinném kruhu. Jan Plivník Jedlička, hudebník, milovník koček, milovník života a srandy. Moc si jí ale poslední léta neužil. Marek už mi taky psal, jestli bych ve středu nepřišel, že je tam prázdné místo.

Plivník mi bude moc chybět. Už teď chybí.

 

 

Kreba Pavel Hanák

Foto: Marek Setíkovský a www.greenhorns.cz

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739571

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz