Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

K narozeninám Hany Hegerové vydává Supraphon album nazvané Zlatá kolekce 1957 – 2010, obsahující na třech discích celkem 67 nahrávek. Ty jsou rozděleny tématicky, takže disk prvý, nesoucí název Srdcovky, obsahuje výběr toho nejlepšího, co paní Hegerová natočila. Jsou tam písně Jiřího Šlitra a Pavla Kopty Dnes naposled a Černá Jessie, ze semaforského působení nemůže chybět Barová lavice, z převzatého repertoáru česky otextovaného Pavlem Koptou tu je například Maestro Tango, Lásko prokletá a Milord, je tu samozřejmě i Hapkova a Horáčkova Levandulová a poslední album Mlýnské kolo v srdci mém zastupuje píseň titulní a slovensky zpívaný hit Léo Ferého Ten zlodej čas.

Tvorbu obecně méně známou přináší disk druhý, jednoznačně nazvaný Cizojazyčné písně. Tam najdeme zahraniční písně v originální podobě (Mon Dieu, Ein Pferd klagt an od Hanse Eislera a Bertolta Brechta, nebo Oh, Daddy!) i písně české, jejichž texty byly přeloženy do němčiny, například Der böse Sonntag. Jsou tu i čtyři písně židovské, mezi nimi také Meine jiddische Mamme a velmi populární Tum Balalayka. Závěr disku tvoří pět lidových písniček - dvě cikánské a tři slovenské, kde nechybí ani A já taká čarná.

Skutečně pestrý výběr nabízí disk závěrečný, Filmové, televizní a raritní písně. Z televizní Dobře placené procházky tu je Haleluja, zatímco Blues o stabilitě zaznělo v roce 1966 při setkání pánů Wericha, Horníčka, Šlitra a Suchého v Lucerně. Je tu i několik staropražských písniček (Anežka Bémová), Banální příběh od Jana Buriana a Pane, navštivte můj stánek od jeho otce. Mezi písničkami z televizních pořadů zaujme Clivota Jaro Filipa a Milana Lasici, stejně jako Běh života Jiřího Bulise a Arnošta Goldflama nebo Levandulová zpívaná společně s Václavem Neckářem. Celé album uzavírá nahrávka opravdu raritní, nazpívaná v roce 2008 společně s rapery pro film Česká RAPublika pod názvem Kde domov můj.

Výběr písní pro album provedla Hana Hegerová společně s Tomášem Padevětem, jehož obsáhlé průvodní slovo najdeme v bookletu. Tam jsou také faksimile novinových článků a dalších tiskovin a hlavně spousta fotografií, na nichž jsou vedle zpěvačky zachyceny i takové osobnosti, jako Pavel Kopta, Rudolf Hrušínský, Miroslav Horníček a Bohumil Hrabal.

Toto výběrové album je krásným dárkem nejen pro paní Hegerovou, ale i pro její širokou posluchačskou a diváckou obec, protože vedle nahrávek všeobecné známých nabízí i skutečné poklady dosud skryté v rozhlasových a televizních archivech.

 

 

 

           

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739468

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz