Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Ani se nechce věřit, že ještě existují nahrávky s Janem Werichem, které nebyly dosud publikovány. A přece se jich Robertu Tamchynovi podařilo najít tolik, že to vydalo na další album. Jmenuje se BABÍ LÉTO JANA WERICHA, vyšlo v Radioservisu a obsahuje osm vstupů, z nichž ten prvý přináší Janem Werichem čtený dopis Williamu Shakespearovi, známý dosud jen v tištěné podobě jako předmluva ke knize Falstaffovo babí léto.

Zde ho uvádí úryvek Smetanova pochodu, komponovaného pro slavnosti k 300. výročí Shakespearova narození. Toto téma pokračuje vyprávěním o broadwayském uvedení Shakespearovy Bouře, v níž Voskovec s Werichem hráli dvě komické postavy Trincula a Stefana, a vrátíme se k němu ještě ve fragmentech záznamu Werichových rozhovorů s novinářem Jiřím Janouškem, kdy se mluví především o Falstaffovi. V těchto záznamech se objeví i úvaha o načasování vtipu a schopnosti ho na jevišti zopakovat, s čímž souvisí i legendární „forbíny“. 

Velmi cenné jsou vzpomínky zachycené v nahrávkách pořízených někdy začátkem 60. let v Brně, kde Jan Werich vypráví o svých studiích, tehdejším zaujetí pro film, na nějž psal kritiky, i o korespondenci s Jiřím Voskovcem, studujícím v té době ve Francii. Hovoří se tam také o rozhlasu, poslouchaném nejprve na krystalovém přijímači, i o nejsilnějších zážitcích při jeho poslechu, což byly v roce 1944 reportáže z vylodění spojenců v Normandii a v květnu 1945 volání pražského rádia.

 

 

Obálku alba zdobí portrétní snímek Jana Wericha pořízený Miroslavem Zajícem, uvnitř pak je redakční poznámka Roberta Tamchyny a vzpomínka Jiřího Janouška na rozhovory vedené v domě na Kampě.

Ivan Kott

Foto Miroslav Zajíc

Jan Werich zemřel před třiatřiceti lety - 31. října 1980 (pozn.red.).

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739510

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz