Ani se nechce věřit, že ještě existují nahrávky s Janem Werichem, které nebyly dosud publikovány. A přece se jich Robertu Tamchynovi podařilo najít tolik, že to vydalo na další album. Jmenuje se BABÍ LÉTO JANA WERICHA, vyšlo v Radioservisu a obsahuje osm vstupů, z nichž ten prvý přináší Janem Werichem čtený dopis Williamu Shakespearovi, známý dosud jen v tištěné podobě jako předmluva ke knize Falstaffovo babí léto.
Zde ho uvádí úryvek Smetanova pochodu, komponovaného pro slavnosti k 300. výročí Shakespearova narození. Toto téma pokračuje vyprávěním o broadwayském uvedení Shakespearovy Bouře, v níž Voskovec s Werichem hráli dvě komické postavy Trincula a Stefana, a vrátíme se k němu ještě ve fragmentech záznamu Werichových rozhovorů s novinářem Jiřím Janouškem, kdy se mluví především o Falstaffovi. V těchto záznamech se objeví i úvaha o načasování vtipu a schopnosti ho na jevišti zopakovat, s čímž souvisí i legendární „forbíny“.
Velmi cenné jsou vzpomínky zachycené v nahrávkách pořízených někdy začátkem 60. let v Brně, kde Jan Werich vypráví o svých studiích, tehdejším zaujetí pro film, na nějž psal kritiky, i o korespondenci s Jiřím Voskovcem, studujícím v té době ve Francii. Hovoří se tam také o rozhlasu, poslouchaném nejprve na krystalovém přijímači, i o nejsilnějších zážitcích při jeho poslechu, což byly v roce 1944 reportáže z vylodění spojenců v Normandii a v květnu 1945 volání pražského rádia.
Obálku alba zdobí portrétní snímek Jana Wericha pořízený Miroslavem Zajícem, uvnitř pak je redakční poznámka Roberta Tamchyny a vzpomínka Jiřího Janouška na rozhovory vedené v domě na Kampě.
Ivan Kott
Foto Miroslav Zajíc
Jan Werich zemřel před třiatřiceti lety - 31. října 1980 (pozn.red.).