Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Velký rum do kafe jsem si dával, když jsem dělal závozníka v Uhelných skladech. Už proto mi kapela, která se objevila na festivalových prknech v počátcích Porty, byla sympatická. VERUMKA. Rozšifrováno: VElký RUM do KAfe. Půvabná dívenka, Rudolf senior, Rudolf junior a „strejda“, že aby to byla v každém případě rodinná kapela. Byli z Kadaně. To jsem ještě netušil, že se v Kadani narodila moje budoucí žena Růžena. A že tam s ní po mnoha letech pojedu zahajovat výstavu obrazů kapelníka Verumky a učitele Rudolfa Koblice. Ježíš, to byla jízda. Lidi si svého Rudu hejčkali, všude nás vítali slovy: Jo, vy jste ti Rudovi kamarádi…

 Pamatuju si, že jsem s nimi jel z Ústí nad Labem vláčkem, já měl vystupovat v Teplicích, ale VERUMKA vytvořila ve vagonu takovou atmosféru, že jsem s nimi přejel až do Mostu. Ostatně Jamajka Koblicová je pořád ještě hvězdou českého folku a vždycky v partě, která umí inteligentní humor. Ruda byl vynikající muzikant, autor, malíř a vypravěč. V době tvrdé normalizace mu, jako učitelovi, svěřili okresní komunisté vlak, i když on komunista nikdy nebyl. Organizátor ovšem ano. Vlak byl družební. Vlaky družby vyjížděly po okupaci Československa do Sovětského svazu družit se.

 

Na snímku z roku 1974 Ruda Koblic s dcerou Jarmilou

Ruda to po návratu komentoval: „Firmy z regionu se předháněly v tom, kolik jejich tovaru nám dají na rozdávání a reprezentaci. Naplnili jsme zbožím jeden nákladní vagon v ceně více než milion korun a zpátky jsme dovezli vagon plný hlíny. Země, kterou posvětili svoji krví rudoarmějci. Probíhalo to tak. Zastavili jsme v gorodu a politická reprezentace nechala z našeho suvenýrového vagonu přinést tři televizory. Místní funkcionáři nám pak dali bednu prsti, posvátné země. Byla to hlína skutečná, i v přeneseném smyslu slova. Rozdali jsme milion a za to si celý okres mohl zadarmo naplnit květináče vzácným sprašem.“

 

 

VERUMKA vždycky patřila do porťácké extraligy, byla oceňována, ale to jak rozdávala radost, jak kolem sebe šířila pohodu, se nedalo docenit. A to ani nemluvím o vztazích v rámci rodiny. Napadá mě jenom, že všichni byli k sobě laskaví. Měli se rádi. My je taky.

Má žena Růžena má nad postelí povětší olej od Rudy, kde mráčky na obloze míří vzhůru, asi do nebe, a nás tam vede vytýčení červenobílými tyčkami. Na obraze nejsou žádní lidé, ale jsme tam všichni a stoupáme vzhůru, abychom se někde někdy s Rudou setkali.

 

  

Rudolf Koblic  

 

Foto archiv a ZŠ Rudolfa Koblice

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739564

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz