Neobyčejně cenný počin se podařil rozhlasovému vydavatelství Radioservis vydáním četby vybraných částí z knihy Madeleine Albrightové Pražská zima. Perfektní přednes herečky Dany Syslové provází posluchače závěrečnými lety první republiky, obdobím protektorátu a druhé světové války i poválečným vývojem ve světě a v Československu, kde rok 1948 znamenal další velkou změnu.
Otec paní Albrightové Josef Korbel byl před válkou diplomatem, během válečného pobytu v Londýně spolupracoval s presidentem Benešem a exilovou vládou jako garant českého vysílání BBC a po válce se na čas vrátil do diplomatických služeb. Informace od něj, ale i dětské vzpomínky na Londýn a po roce 1945 na Bělehrad, kde byl pan Korbel velvyslancem, jsou základem zamyšlení nad našimi moderními dějinami. Je tu nejen zpráva o Mnichovské konferenci, ale i o dění a diplomatických krocích, které jí předcházely, a o důsledcích z ní vyplývajících.
Hodně místa je věnováno zahraničnímu působení našich politiků v období 2. světové války, především Dr Edvardu Benešovi a jeho aktivitám ve Velké Británii, Spojených státech a Sovětském svazu. Zajímavé je i líčení prvních poválečných let v Jugoslávii ovládané tvrdou rukou Josipa Broze Tita a samozřejmě dění v Československu v letech 1947 a 1948. Velká pozornost je také věnována holocaustu, v němž zahynula i část Korbelovy rodiny. Ze vzpomínek paní Albrightové jasně vyplývá, jak ošidné je odbývat události 30. a 40. let 20. století a úlohu jednotlivých politiků v nich jednoduchými schématy.
Přečíst čtyři sta stránek knihy se ne každému podaří, ale poslechnout si vše podstatné načtené v deseti kapitolách z disku nahraného ve formátu mp3 je velmi příjemná, ale i neobyčejně poučná záležitost.
Téměř čtyřhodinová četba z knihy je doplněna padesátiminutovým záznamem z besedy Madeleine Albrightové na Filozofické fakultě UK v roce 2012, kdy přijela do Prahy představit svoji novou knihu.