Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Milovaná Montserrat Caballé

Po dvanáctiletém studiu na Hudební konzervatoři v Barceloně absolvovala v jedenadvaceti letech se Zlatou hvězdou, vyznamenáním pro premianty. O jejím talentu nebylo pochyb, otázka byla, jak s ním naloží.
Vyprodávala největší operní domy světa, bývá označována za nástupkyni Marie Callas. Do širokého povědomí se ale dostala ne ani tak kvůli nádherným operním áriím, jako díky povedenému hitu Barcelona, kombinujícímu popové a operní prvky, který nazpívala s Freddiem Mercurym. Stejně jako její slavní mužští kolegové Pavarotti , Carreras, Domingo dokázala překročit ortodoxní hranice žánru. Když dostala nabídku nazpívat hymnu letních olympijských her v Barceloně, oslovila právě Freddieho. I to je jeden ze splněných snů kolem Montserrat. Freddie operní divu na dálku zbožňoval, sám nadán výjimečným darem dokázal ocenit ten její. Když se později osobně setkali, stali se důvěrnými přáteli. Milovali se ne jako muž a žena, Freddie měl jiný výběr, milovali ten Boží dar v tom druhém.Montserrat Caballé ztvárnila více než osmdesát operních rolí. Španělská Wikipedie o ní píše: „Její hlas je nezapomenutelný pro svou čistotu, přesnost a sílu. Je obdivovaná pro svůj dramatický výraz a interpretační schopnosti, mnohem více však pro excelentní techniku, hlasové zabarvení a nádherná pianissima. Tím vším se vrací k velkým tradicím bell canta.“

V říjnu loňského roku byla den po koncertu v ruském Jekatěrinburgu zasažena mozkovou mrtvicí. Na její rozhodné přání byla letecky přepravena do Barcelony. Byla při vědomí, nebyla ochrnutá. Oficiální zprávy říkají, že se jí daří dobře.

José Carreras jednou řekl: “už jsem s Montserrat zpíval více než dvěstěkrát, ale pokaždé mne očaruje a pokaždé se do ní znovu zamiluji.“ Jistě to řekl nejen proto, že laskavá Montserrat stála na počátku jeho kariéry, jakož i kariéry řady dalších talentů. Protože vědomí vlastního talentu může vést k uzavřenosti, nebo naopak k potřebě otvírat cestu jiným.

Jedna z největších pěvkyň současnosti se dnes dožívá osmdesáti let.


 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739570

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz