Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René


Vangelis. „Na jedné straně vesmírný elektro-bordel, na druhé straně melodické, romantické pasáže s emotivním zabarvením. Používá nejen syntezátorů na vytvoření neslýchaných smyček, ale i působivost sborových mas a originálně zabarvených hlasů vokalistů. Celek vždy působí neotřele a invenčně“, napsal specialista na elektronickou hudbu Michal Ledwoň.

Evangelos Odysseas Papathanassiou se narodil 29. března 1943 nedaleko řeckého města Volos. Přestože projevoval výrazný talent, intuitivně odmítl oficiální hudební vzdělání a vzdělával se sám. Později dodal, že výuku hudby považuje za omezující, ba nevhodnou. Něco podobného se uvádí ve spojitosti s Beatles, ale tam to bylo jinak, ti kluci jenom neuměli noty. Ovšem neomezení klasickým vzděláním je dodnes v jejich tvorbě cítit.

Po fašistickém převratu v Řecku koncem 60. let odchází Vangelis do Paříže, do prostředí studentských bouří a hořících barikád. S krajany Demisem Roussosem a Lukasem Siderasem vytvářejí dnes už legendární progressive- rockovou kapelu Aphrodite´s Child. Vydávají zajímavé a kontroverzní album, a nazývají ho satanskými číslicemi – 666. Co jiného, kapela se satansky rychle rozpadá. Roussos se stává mezinárodní zpěváckou hvězdou, Vangelis vykračuje na dráhu sólového skladatele.

Dotýká se filmu, píše filmovou muziku – ale nabídku dostává od slavné britské rockové kapely Yes, která mu nabízí místo klávesisty. Spolupracuje s nimi, ale především se spřátelí se zpěvákem Yes Jonem Andersonem. Vydávají několik popových alb s dodnes živými hity, které známe i z provedení československých interpretů. Je to zvláštní, uvědomuji si – spíš českých interpretů. Slovenská populární hudba byla a je jiná, svým způsobem osobitější, čerpající z jiných inspiračních okruhů.Velký skok rovnou na vrchol znamenala Vangelisova spolupráce na Hudsonově historizujícím snímku Chariots of Fire, Ohnivé vozy (1981). Odvážná kombinace časově vzdálené látky a syntetické hudby, které se spojují a vytvářejí vrstevnatý celek. Soundtrack získal Oscara za filmovou hudbu a vlastně předčil úspěch jinak velmi dobrého filmu.


O rok později dotvořil Vangelis neobvyklou atmosféru snímku Ridleyho Scotta Blade Runner. „Elektronické plochy plné ambientních smyček, zvuků přístrojů a bluesových vyhrávek se zajímavým způsobem pojí s obrazy přelidněného nočního velkoměsta, na které se snáší permanentní déšť“, píše kritik.

Vangelis spolupracuje s režisérem Costa-Gavrasem, píše baletní hudbu, podílí se na úspěchu Polanského Bitter Moon, Hořkého měsíce… a konečně znovu přichází Ridley Scott, V roce 1992 se koná premiéra filmu 1492 – Dobytí ráje. Ústřední motiv patří k dodnes nejhranějším hitům. I zde se pojí historické téma, mnohovrstevnatá syntezárová hudba a namnožené sborové vokály v celek, který vytváří něco nového, jednotného, úžasného. Mimochodem, ani česká úprava s civilně heroickým Danem Hůlkou vůbec není špatná.

Evangelos Odysseas řečený Vangelis žije v Athénách. Improvizuje na syntezátorech, na které ho nikdo neučil hrát a věnuje se výtvarnému umění. Dnes má sedmdesát let.


Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739559

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz