Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Je jedním z nejúspěšnějších skladatelů současnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří divadelní a filmové adaptace jeho muzikálů Jesus Christ Superstar, Cats, Evita a Fantom opery. Dnes se dožívá sedmdesáti let - Sir Andrew Lloyd Webber.

Andrew Lloyd Webber se narodil 22. března 1948 v Londýně - South Kensingtonu. Pochází z hudební rodiny. Jeho matka Jean jej naučila hrát na klavír, později zvládl housle, varhany a další hudební nástroje. Díky otci Williamovi se už jako malý výborně orientoval ve vážné hudbě 18. a 19. století a skládal hudbu pro školní představení. Oslovila ho i vznikající rocková muzika

V roce 1964 se přihlásil ke studiu na Oxfordské universitě v oboru dějiny umění (zajímaly ho prehistorické stavby na území Anglie), ale na škole vydržel jen krátce. V roce 1965 se seznámil s mladým textařem Timem Ricem, ze školy odešel a začal skládat muzikály a popové songy. Nechal se zapsat na The Royal College Of Music (Královská hudební akademie) v Londýně a vystudoval zde skladbu, kontrapunkt, aranžmá a hudební dějiny.

V roce 1968 zaznamenali Lloyd Webber spolu s Ricem první úspěch s muzikálem Josef a jeho skvostný plášť. Autorů si tehdy všiml britský hudební agent David Land a na základě smlouvy s ním Webber s Ricem po roce usilovné práce představili rockovou operu Jesus Christ Superstar. Mladí autoři s námětem zacházeli dost volně (Ježíš jako superstar, komický výstup Herodese,…) a proto ji většina producentů kvůli obavám z negativních reakcí nechtěla uvést. Lloyd Webber s Ricem tedy stěžejní písně nahráli na desku, která měla hned po vydání obrovský úspěch. Opera v roce 1971 zpětně nabyla i dramatické podoby a v roce 1973 byla zfilmována.

Jejich dalším úspěšným dílem byl muzikál Evita (1978), založený na pravdivém příběhu mladé Evy Peronové, ženy argentinského diktátora. Byl to poslední společný triumf. Po jeho uvedení se oba přátelé a spolupracovníci rozcházejí.

V roce 1981 vydal Lloyd Webber muzikál Cats, jehož předlohou byla kniha Praktická kniha o šikovných kočkách a Jiné povídky od T.S. Eliota. Představení se hrálo v New London Theatre, kde bylo pódium přestavěno v obrovskou skládku, na které byly předměty zvětšeny tak, aby se dosáhlo pohledu z kočičí perspektivy. Skládka je tvořena láhvemi, plechovkami, pneumatikami a kočky chodí po jevišti v exotických kostýmech. Muzikál si získal obrovskou popularitu a po svém uvedení se hrál neuvěřitelných 21 sezón.

 

Po rozvodu s první manželkou se v roce 1984 Webber oženil s britskou sopranistkou a tanečnicí Sarah Brightman, s níž se seznámil během zkoušek na muzikál Cats. Inspirován jejím hlasem se pustil do dalšího díla. Libreto vzniklo podle románu Gastona Lerouxe Fantom Opery, vyprávějícím o Erikovi, znetvořeném géniovi z katakomb pod pařížskou operou, který se osudové zamiloval do krásné sopranistky Christiny Daaé. Roli Christiny Daaé napsal mistr na míru Sarah Brightman. Je to dílo, v němž se snad nejvíce prokazuje úžasná melodičnost Webberových písní. Premiéra se konala roku 1986 a hraje se dodnes. Fantom opery se stal nejúspěšnějším muzikálem všech dob.

 

Dalším Webberovým muzikálem jsou Aspects Of Love (Tváře lásky) z roku 1989 s rolí rozmarné herečky Rose znovu psanou přímo pro Sarah. V tu dobu se již ale manželství Lloyd Webbera s Brightmanovou začalo rozpadat. Rozvedli se v roce 1990. Rok na to se Webber potřetí oženil s Madeleine Gurdon.

Roku 1993 měl premiéru muzikál Sunset Boulevard, vyprávějící o stárnoucí hvězdě němého filmu Normě Desmond, která touží po znovuzískání staré slávy. V roce 1997 se na pódia dostal muzikál Whistle Down The Wind (Pískej si po větru), v roce 2000 The Beautiful Game (Krásná hra), v roce 2004 The Woman In White (Žena v bílém) a další projekty.

Zfilmovány byly Webberovy muzikály Jesus Christ Superstar (1973 - režie Norman Jewison), Evita (1996 - režie Alan Parker) a The Phantom Of The Opera (2004 - režie Joel Schumacher). V roce 1996 získal Oscara za nejlepší hudbu s písní You Must Love Me z muzikálového filmu Evita. Za stejnou píseň si odnesl o rok později i Zlatý globus. Je několikanásobným držitelem Grammy Awards a mnoha dalších ocenění.

V roce 1992 byl povýšen do šlechtického stavu a v roce 1997 mu byl udělen doživotní titul Baron Lloyd Webber ze Sydmontonu v hrabství Hampshire. Je členem Sněmovny lordů, v Londýně vlastní sedm divadel, které nechal opravit.
V roce 2001 byl listem The New York Times označen za komerčně nejúspěšnějšího skladatele všech dob.

 

 
Amigos Para Siempre (Přátelé na celý život), kterou složil v roce 1992 u příležitosti olympijských her v Barceloně. 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237671

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz