Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Ilona Zítra má svátek Běla

Je jedním z nejúspěšnějších skladatelů současnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří divadelní a filmové adaptace jeho muzikálů Jesus Christ Superstar, Cats, Evita a Fantom opery. Dnes se dožívá sedmdesáti let - Sir Andrew Lloyd Webber.

Andrew Lloyd Webber se narodil 22. března 1948 v Londýně - South Kensingtonu. Pochází z hudební rodiny. Jeho matka Jean jej naučila hrát na klavír, později zvládl housle, varhany a další hudební nástroje. Díky otci Williamovi se už jako malý výborně orientoval ve vážné hudbě 18. a 19. století a skládal hudbu pro školní představení. Oslovila ho i vznikající rocková muzika

V roce 1964 se přihlásil ke studiu na Oxfordské universitě v oboru dějiny umění (zajímaly ho prehistorické stavby na území Anglie), ale na škole vydržel jen krátce. V roce 1965 se seznámil s mladým textařem Timem Ricem, ze školy odešel a začal skládat muzikály a popové songy. Nechal se zapsat na The Royal College Of Music (Královská hudební akademie) v Londýně a vystudoval zde skladbu, kontrapunkt, aranžmá a hudební dějiny.

V roce 1968 zaznamenali Lloyd Webber spolu s Ricem první úspěch s muzikálem Josef a jeho skvostný plášť. Autorů si tehdy všiml britský hudební agent David Land a na základě smlouvy s ním Webber s Ricem po roce usilovné práce představili rockovou operu Jesus Christ Superstar. Mladí autoři s námětem zacházeli dost volně (Ježíš jako superstar, komický výstup Herodese,…) a proto ji většina producentů kvůli obavám z negativních reakcí nechtěla uvést. Lloyd Webber s Ricem tedy stěžejní písně nahráli na desku, která měla hned po vydání obrovský úspěch. Opera v roce 1971 zpětně nabyla i dramatické podoby a v roce 1973 byla zfilmována.

Jejich dalším úspěšným dílem byl muzikál Evita (1978), založený na pravdivém příběhu mladé Evy Peronové, ženy argentinského diktátora. Byl to poslední společný triumf. Po jeho uvedení se oba přátelé a spolupracovníci rozcházejí.

V roce 1981 vydal Lloyd Webber muzikál Cats, jehož předlohou byla kniha Praktická kniha o šikovných kočkách a Jiné povídky od T.S. Eliota. Představení se hrálo v New London Theatre, kde bylo pódium přestavěno v obrovskou skládku, na které byly předměty zvětšeny tak, aby se dosáhlo pohledu z kočičí perspektivy. Skládka je tvořena láhvemi, plechovkami, pneumatikami a kočky chodí po jevišti v exotických kostýmech. Muzikál si získal obrovskou popularitu a po svém uvedení se hrál neuvěřitelných 21 sezón.

 

Po rozvodu s první manželkou se v roce 1984 Webber oženil s britskou sopranistkou a tanečnicí Sarah Brightman, s níž se seznámil během zkoušek na muzikál Cats. Inspirován jejím hlasem se pustil do dalšího díla. Libreto vzniklo podle románu Gastona Lerouxe Fantom Opery, vyprávějícím o Erikovi, znetvořeném géniovi z katakomb pod pařížskou operou, který se osudové zamiloval do krásné sopranistky Christiny Daaé. Roli Christiny Daaé napsal mistr na míru Sarah Brightman. Je to dílo, v němž se snad nejvíce prokazuje úžasná melodičnost Webberových písní. Premiéra se konala roku 1986 a hraje se dodnes. Fantom opery se stal nejúspěšnějším muzikálem všech dob.

 

Dalším Webberovým muzikálem jsou Aspects Of Love (Tváře lásky) z roku 1989 s rolí rozmarné herečky Rose znovu psanou přímo pro Sarah. V tu dobu se již ale manželství Lloyd Webbera s Brightmanovou začalo rozpadat. Rozvedli se v roce 1990. Rok na to se Webber potřetí oženil s Madeleine Gurdon.

Roku 1993 měl premiéru muzikál Sunset Boulevard, vyprávějící o stárnoucí hvězdě němého filmu Normě Desmond, která touží po znovuzískání staré slávy. V roce 1997 se na pódia dostal muzikál Whistle Down The Wind (Pískej si po větru), v roce 2000 The Beautiful Game (Krásná hra), v roce 2004 The Woman In White (Žena v bílém) a další projekty.

Zfilmovány byly Webberovy muzikály Jesus Christ Superstar (1973 - režie Norman Jewison), Evita (1996 - režie Alan Parker) a The Phantom Of The Opera (2004 - režie Joel Schumacher). V roce 1996 získal Oscara za nejlepší hudbu s písní You Must Love Me z muzikálového filmu Evita. Za stejnou píseň si odnesl o rok později i Zlatý globus. Je několikanásobným držitelem Grammy Awards a mnoha dalších ocenění.

V roce 1992 byl povýšen do šlechtického stavu a v roce 1997 mu byl udělen doživotní titul Baron Lloyd Webber ze Sydmontonu v hrabství Hampshire. Je členem Sněmovny lordů, v Londýně vlastní sedm divadel, které nechal opravit.
V roce 2001 byl listem The New York Times označen za komerčně nejúspěšnějšího skladatele všech dob.

 

 
Amigos Para Siempre (Přátelé na celý život), kterou složil v roce 1992 u příležitosti olympijských her v Barceloně. 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6858962

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz