Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René


Roman Jurkas své člověky vodí přítomností i historií, ale vždy jsou aktuálními účastníky příběhů, které jste možná prožili, prožíváte nebo budete prožívat. Přímočaré pointy jim zaručují trvanlivost a tak Jurkasovy fóry většinou nevyčichnou, voní nám úsměvem a pohodou.

Patří k „mládí“ České unie karikaturistů, zažil námi prožité Pražské jaro v kočárku, ale zřejmě byl tou jedinečnou atmosférou konce šedesátých let odkojen. Možná, že jeho další tvůrčí bytí zavinilo i to, že se narodil na Smíchově. Vyučil se sazečem. V době před elektrifikací tvořící noviny, knihy, plakáty, lidi, kteří to uměli, bylo toto řemeslo zařazeno, jako řemeslo umělecké.

První kresbu mu v Kvítku, příloze Svobodného slova, které založil a redigoval Josef Lada jako Kvítko z čertovy zahrádky otiskl Ondřej Suchý, asi největší encyklopedista našeho i světového humoru všech žánrů. Bylo to 16.5.1985 a mladík začal publikovat v široké ploše deníků a časopisů.  Škrt, Kuk, Křížem krážem, Křížovka, Dikobraz, Pardon, Svobodné slovo, Bumerang (Slovensko), Obrana lidu, Motor…

Motor jsem si nechal nakonec, protože nenápadný, plachý Roman je často inspirací a skoro vždycky pracantem (motorem) na akcích Unie. Počet výstav samostatných i kolektivních, ceny a ocenění na soutěžích a festivalech humoru jsou jeho zajímavou prezentací, ale pro nás jsou podstatnější nakreslené příběhy zastavené v tom jedinečném okamžiku, který se nazývá pointou.


"Nesmlouvejte. Po třech měsících vás už musíme vyměnit."


"V tom prvním autobusu si vezou aparaturu, a v tom druhém určitě fanynky."


"Bohužel, potulného kolovrátkáře opravdu nepotřebujeme."


"Potřebuju zahrát něco dojemného, aby mě alespoň hodila cigarety."


Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739471

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz