Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana


Kapitán Kid (vlevo) s autorem tohoto textu. První Slet Divnejch ptáků, Velký Beranov - Jeclov 1982

Poznali jsme se na jaře 1968 na Portě v Ústí nad Labem. Šel jsem za ním poté, co slezl z pódia, a překvapilo mne, jak je mladý. Štíhlý a krásný černovlasý a černovousý muž. Bylo mu třicet pět let, ale nevypadal na ně. Asi jsme si padli do oka, navštěvovali jsme se, byl jsem za ním na osadním campu Island, který by nemohl myslet vážně ani Jára Cimrman – ale Island byl součástí Kidovy fikce, jeho tvůrčí hravosti.

Slavili jsme spolu narozeniny, jsme oba prosincoví, deset let a pár dnů od sebe, u průkopníka brněnského trampingu Anýzka na Brněnské přehradě. Kid byl v té době neobyčejně šarmantní muž. Měl úspěch u žen a ženy ho zajímaly. Byl šťastný.

Ještě dřív než Kida jsem ale znal jeho písničky. Táhli jsme v roce 1961 Slovenskem, taková směsice Divousů a tehdy významného Mikfelu, pokořili jsme Vysoké i Nízké Tatry a brouzdali Slovenským rájem, a do pochodu si zpívali Krinolínu. Večer jsme ji hráli u ohýnku, tehdy se ještě mohlo tábořit i na Štrbském plese. Nevěděli jsme, čí jsou to písničky, mně je učil Baron, co teď už padesát let žije v Coloradu. Slabocha Bena, Kdo mi zatlačí oči... Nakonec jsem Barona s Kidem seznámil – v Malostranské besedě v roce 1997.

Myslím, že po roce 1970 měl rodilý Pražák Kid odejít z Ústí nad Labem. Nic tak strašného neudělal, jen se vysmíval ruským okupantům, ale v Ústí to všichni věděli. I tak se stal úspěšným spisovatelem, jedna jeho knížka byla detektivním románem roku... Ale štěstí jsem už u něj nehledal. Pořád něco doháněl, asi to, co nemohl udělat, to, co už nikdy nestihne. Řekl mi to nedlouho před smrtí – ještě toho chci tolik napsat... Dílo Kapitána Kida je rozsáhlé, avšak jeho autor měl mít víc volnosti a štěstí. Štěstí z talentu, který je vyjadřován a tím naplňován.

 Rozhodně mu nezávidím těch patnáct let, kdy žil se svými sny, svými ambicemi, se svým svědomím, pod krycím jménem Doktor. Kapitán Kid zemřel před svými osmdesátými narozenionami, na které si dokonce připravil sólové vystoupení v Malém sále ústeckého Domu kultury. To představení s písničkami v rámci festivalu Porta nakonec odehrál herec Vladimír Čech. Zanedlouho zemřel.

Foto: František Heřman

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237410

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz