Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek René Zítra má svátek Zina


Kapitán Kid (vlevo) s autorem tohoto textu. První Slet Divnejch ptáků, Velký Beranov - Jeclov 1982

Poznali jsme se na jaře 1968 na Portě v Ústí nad Labem. Šel jsem za ním poté, co slezl z pódia, a překvapilo mne, jak je mladý. Štíhlý a krásný černovlasý a černovousý muž. Bylo mu třicet pět let, ale nevypadal na ně. Asi jsme si padli do oka, navštěvovali jsme se, byl jsem za ním na osadním campu Island, který by nemohl myslet vážně ani Jára Cimrman – ale Island byl součástí Kidovy fikce, jeho tvůrčí hravosti.

Slavili jsme spolu narozeniny, jsme oba prosincoví, deset let a pár dnů od sebe, u průkopníka brněnského trampingu Anýzka na Brněnské přehradě. Kid byl v té době neobyčejně šarmantní muž. Měl úspěch u žen a ženy ho zajímaly. Byl šťastný.

Ještě dřív než Kida jsem ale znal jeho písničky. Táhli jsme v roce 1961 Slovenskem, taková směsice Divousů a tehdy významného Mikfelu, pokořili jsme Vysoké i Nízké Tatry a brouzdali Slovenským rájem, a do pochodu si zpívali Krinolínu. Večer jsme ji hráli u ohýnku, tehdy se ještě mohlo tábořit i na Štrbském plese. Nevěděli jsme, čí jsou to písničky, mně je učil Baron, co teď už padesát let žije v Coloradu. Slabocha Bena, Kdo mi zatlačí oči... Nakonec jsem Barona s Kidem seznámil – v Malostranské besedě v roce 1997.

Myslím, že po roce 1970 měl rodilý Pražák Kid odejít z Ústí nad Labem. Nic tak strašného neudělal, jen se vysmíval ruským okupantům, ale v Ústí to všichni věděli. I tak se stal úspěšným spisovatelem, jedna jeho knížka byla detektivním románem roku... Ale štěstí jsem už u něj nehledal. Pořád něco doháněl, asi to, co nemohl udělat, to, co už nikdy nestihne. Řekl mi to nedlouho před smrtí – ještě toho chci tolik napsat... Dílo Kapitána Kida je rozsáhlé, avšak jeho autor měl mít víc volnosti a štěstí. Štěstí z talentu, který je vyjadřován a tím naplňován.

 Rozhodně mu nezávidím těch patnáct let, kdy žil se svými sny, svými ambicemi, se svým svědomím, pod krycím jménem Doktor. Kapitán Kid zemřel před svými osmdesátými narozenionami, na které si dokonce připravil sólové vystoupení v Malém sále ústeckého Domu kultury. To představení s písničkami v rámci festivalu Porta nakonec odehrál herec Vladimír Čech. Zanedlouho zemřel.

Foto: František Heřman

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6742093

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz