Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michal Zítra má svátek Jeroným

Před pětapadesáti lety se definitivně ustálila slavná sestava Beatles. Podle některých médií 18. srpna 1962, podle jiných v září toho roku po návratu kapely z tradičního angažmá v Hamburku nastoupil na místo bubeníka Ringo Starr. Přesněji - poprvé vystoupil s Beatles.

V srpnu 1960 přivedl Paul McCartney bubeníka Pete Besta.  Podle pamětníků „nehrál příliš obratně, ale obstojně“. Best s kapelou absolvoval všechna tři hamburská angažmá – už to první v roce 1960 bylo pozoruhodné: úřady vypověděly kvůli nízkému věku George Harrisona, o týden později Paul s Petem zřejmě nechtěně podpálili byt, z kterého se stěhovali. A byli rovněž vyhoštěni. Pořád byli barová kapela, ale upevňoval se základ další úžasné kariéry. Nahrávání se zpěvákem Tony Sheridanem, seznámení s manažerem Brianem Epstainem…

A pak přišel Ringo, jinak hudebník rovněž poněkud kontroverzní, ale od kapely, která začala strmě stoupat vzhůru, už neoddělitelný. První singl v roce 1962, druhý singl, za pár měsíců první LP – Please Please Me. To další už budete notoricky znát, zrodil se fenomén, který poznamenal světovou hudební kulturu napříč žánry.

Tohle stálo na začátku, jenže blížil se i konec. Přichází kritický rok 1969, John začíná na zkoušky vodit americkou Japonku Yoko Ono, Paul to těžce nese, John se začíná věnovat svým hudebním projektům, zakládá Plastic Ono Band… Je jasné, že tak silné osobnosti spolu nemohly trvale koexistovat. Navíc dochází k vývoji i ve vztazích – zpočátku byl dominantní o dva roky starší John, později se stále víc prosazuje hudebně nepochybně talentovanější Paul. Do toho Yoko, opojení vlastní slávou, Lennonův výrok, že jsou slavnější než Ježíš, hledání sama sebe ve východních filozofiích i v lehkých drogách…Jim a Mary McCartney se svými syny, Paulem (vpravo) a Michaelem, za nimi jejich domov v Liverpoolu. 
 

Paul McCartney nesl blížící se rozchod velmi těžce. Jednou v noci za ním přišla jeho matka Mary a řekla mu – netrap se, nech to být! Let it be! Paul zpívá v písni, která se mu zdála ve snu „Mother Mary comes to me, speaking words of wisdom“. Přišla za mnou matka Mary a řekla mi moudrá slova.

Matka Mary zemřela, když bylo Paulovi čtrnáct let.

Zrodil se hit, ale jejímu autorovi přinesl úlevu až definitivní rozchod kapely, začátek vlastní cesty, setkání s Lindou Eastmanovou… Ale to už taky známe.

Když se nacházím v časech nesnází
Přichází ke mně matka Mary
Říkajíc moudrá slova, nech to být.
A v mé hodině temnoty
Stojí přímo přede mnou
Říkajíc moudrá slova, nech to být.
Nech to být, nech to být.
Šeptej moudrá slova, nech to být.

A když lidé se zlomeným srdcem,
kteří žijí na světě, souhlasí,
Pak bude odpověď, nech to být.
Ačkoli mohou být rozděleni, je tu
stále šance, že uvidí
Že odpověď bude, nech to být.

(kráceno)


 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6649475

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz