Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René


Nechce se věřit, ale kalendáře fakt jsou neúprosné: Miloši Skalkovi je od 26. srpna už taky pětašedesát! Maturoval na Střední chemické, pak tři roky bojoval s pedagogy VŠE – ale po návratu z pobytu v USA ( jako jediný tuzemec tam tehdy navštívil festival ve Woodstocku ) shledal, že tudy cesta nepovede, přestoupil na novinářskou fakultu a tam už setrval až do promoce a posléze i doktorátu. Jako diskžokej začínal hned už z kraje let sedmdesátých, současně už tehdy psal do hudebních časopisů (Melodie, Pop Music Expresu, Aktuality Melodie ) oné dřevní doby a převážně, žel, ( z moci úřední ) jepičího života.

Záhy se taky prosadil coby moderátor hudebních pořadů Českého rozhlasu (Rytmus, Větrník, Start) a šťastně dostudoval i novinářskou fakultu. Stal se redaktorem Květů, kde byla v kulturní rubrice prima parta a spousta celebrit tam ráda přicházela na doušek vína a optimismu. Jaký div, že tam Miloš propsal dlouhá dvě desetiletí? Občas psal i písňové texty, zejména v angličtině, jeho hlas taky v písni zazněl (Někdo nám do toho vlez´, vzpomínáte?) Jeho hlas zníval i z televize („Ostrý obraz a dobrý zvuk!“), když pravidelně komentoval přenosy ze San Rema, ale taky třeba koncert Pink Floyd v Benátkách, přenos z Wembley či Rockpalastu… Střihl si taky činoherní roličku v televizním seriálu: v Rodácích vytvořil zapomenutelnou postavu advokáta…

Začátkem devadesátých let podlehl vábení Večerní Prahy (kde přece kdysi s psaním začínal), pak spoluzakládal Dobrý večerník, zkoušel (marně) zachránit umírající měsíčník Melodie…

Miloš Skalka s Jiřím Tichotou

Dneska Miloš Skalka už coby dýdžej v žádném klubu pravidelně desky nepouští, jen když ho nějaký pořadatel hodně přemlouvá, dá si říct. A je to už pár týdnů, co s Jakubem Jakoubkem vzpomněli zrození legendárních Pouštěčin, na něž se stávaly fronty v sálku na Vinohradské (Dynacord club, Supraphon klub a nejpozději Dvojka nebo Déčko). Nechce se věřit, že fakt přišly na svět už v roce 1972… Mimochodem, pod stejným názvem a v tomtéž obsazení se občas ještě v Praze provozují, třeba v Mánesu. Častěji než z pódia je teď Milošův příjemný baryton ovšem k slyšení v rozhlase: státním, jak s oblibou říkával. Na Regině je jedním z pětice pravidelných moderátorů (neméně už zasloužile dlouhověkého) Nočního proudu, vysílá i na Praze (pardon, to se nesmí říkat: na Dvojce): tam má pořad Starý desky jsou hezký a v nedělní poledne příjemnou hodinovku s hudebními jubilanty Kulaté noty. Miloš Skalka – na rozdíl od mnoha jiných - má odjakživa bohatou slovní zásobu, dokonalou výslovnost, příjemný témbr, dovede plynule přejít z hezké češtiny do neméně plynné angličtiny. Pouští jen muziku, kterou má rád a o níž hodně ví. A zásadně neklade hvězdám, jež si pozve do studia, oblíbenou otázku mladších kolegů: „Mistře, jak jste začínal?“ Protože přece u zrodu většiny českých popíků i bigbíťáků tak trochu asistoval…

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739543

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz