Šílely po ní miliony mužů po celém světě. Její image dodnes kdekdo napodobuje, královnu popu Madonnu v to ve své době počítaje. Komu je podobná panenka Barbie, ideál holčiček, mužů i českých hereček? Žen po celém světě? A přitom byla Marilyn Monroe nešťastné, nevyrovnané a trochu popletené stvoření. Celý svět jí záviděl, ale opravdu nebylo co. Dětství s bláznivou matkou, dospívání u příbuzných a pěstounů, v dětském domově… Vlastně se jmenovala Norma Jean Baker.
V šestnácti se poprvé vdala, chtěla změnit svůj život, chtěla běh svého života začít ovlivňovat. Toužila po tom až do své smrti - když už byla slavná, založila vlastní produkční společnost.
Asi hledala lásku. Prošla náručemi mnoha mužů, mezi nimiž byl i český tramp, hudební skladatel a dobrodruh Eduard Ingriš. Nebyl to zase tak velký problém, být milencem Marilyn Monroe. Patřili k nim i prezident John Fitzgerald Kennedy a jeho mladší bratr Robert, pozdější ministr spravedlnosti USA, dokonce snad ve stejné době. Šest let byla manželkou geniálního spisovatele a dramatika Arthura Millera. Nebyl to vyrovnaný vztah a nemohl vydržet. Nicméně Miller napsal skvělý scénář k filmu Mustangové (1960). Byl to Marilynin poslední film. Představitel hlavní role stárnoucího kovboje, herecká legenda Clark Gable, zemřel po skončení natáčení.
Zleva režisér filmu Mustangové John Huston, Marilyn a dramatik Arthur Miller
Rozervaná Marilyn zemřela 4. srpna 1962 ve svém domě v Bretnwoodu v Los Angeles na předávkování barbituráty. Bylo jí šestatřicet let. Její smrt mohl být omyl, mohlo to být ale i vědomé rozhodnutí. Nebo vražda, konspirační teorie o zásahu amerických tajných služeb nebudou asi nikdy vyvráceny.
Marilyn Monroe by mohla žít ještě dnes, bylo by jí pětadevadesát let. Z její krásy by už asi příliš nezůstalo. Zůstává ale právo každého z nás na šťastný a naplněný život. Měla ho i malá Norma, která víc než tu slávu hledala v náručích mužů štěstí a možná i otce, jehož nikdy nepoznala.