Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Jablkoň v Lucerně před dvěma lety

Někdy koncem roku 2010 jsem si psal s mým kamarádem Jirkou Brunclíkem, kterej nám do Malostranský besedy kdysi v osmdesátejch přitáhl seskupení skvělejch muzikantů, které si říkalo Jablkoň. Němec, Bellmann, Podobský. Michal, Ingo, Ivan. Hrávali u nás často a samozřejmě i na Vokalíze - hýčkaném dítěti Jany Koubkové a mé kolegyně Marcely Návesníkové, v osmdesátejch jedné z dramaturgů Malostranské besedy.

Kapela to byla skvělá a navíc - takto u nás zatím nikdo nehrál. Chodili na ně koukat a hlavně poslouchat různí lidé. Někteří jen proto, aby zkoumali, jestli to vlastně třeba nenarušuje socialistické soužití a tak. Asi nenarušovalo. Oni totiž zpívali texty, které spočívaly mnohdy jen ve zdánlivě bez ladu vyrážených slabikách, a teprve při pozornějším poslouchání si divák uvědomil, že to má svůj řád, většinou daleko přísnější, než veršované a smysluplné texty. Na Jablkoň nestačilo jít jednou.

A tenhle Jirka Brunclík, kominík a dlouholetý něco jako manažer kapely za mnou přišel s nápadem svolat k nám do Ratají nad Sázavou všechny muzikanty, kteří kdy s Jablkoní hráli. A že jich bylo. Třeba cimbálistka Zuzana Lapčíková, Jirka Stivín, houslisté Pavel Wallinger a Jaroslav Svěcený, nejlepší Eržika ze všech Eržik Iva Bittová, skvělé zpěvačky Radůza, Zuzana Homolová a Bára Hrzánová, dechaři Jaromír Hnilička, Filip Spálený nebo Michal Gera. Ale tím to nekončí, začal jsem jednotlivci. Hrála s nimi také kdejaká filharmonie, kdejaký Milan Svoboda, kdejací symfonici, Hradišťani a jim podobná špičková hudební tělesa. A to byl možná důvod, proč jsem váhal s uspořádáním takového setkání. Počtem by zcela jistě převýšilo počet obyvatel Ratají nad Sázavou. A najednou bylo pozdě.

Už to neuděláme. V neděli odpoledne mi Jirka volal, že Ingo odešel za Marcelou Návesníkovou do muzikantského nebe.

Ingo odešel tam, kde už léta jede jedna velká Vokalíza a stále do ní přibývají noví účinkující. Tam, kde se furt jenom hraje a kde se nakonec sejdou všichni naši kámoši, se kterými jsme se znali, anebo zas tak úplně neznali, se kterými jsme kdy hráli, a nebo klidně i nehráli, nebo se kterými jsme jen tak barově klábosili na nejrůznějších štacích, na kterých jsme se na cestách z koncertů potkávali. A třeba když jsme v noci přijeli na Malostranský a v Besedě se ještě svítilo, tak jsme si tam povídali o právě odehraném koncertu až do prvního, nebo třeba až bůhvíkolikátého metra. A až se tam jednou sejdem všichni, to teprve bude sbor na Baba Aga Ingo Bellmanne...

Měj se tam kytárově, Ingo. Vidíš, že tady na tebe myslíme.

Jablkoň

Ingo Bellman na archivním snímku

Foto: František Heřman a Archiv


Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739554

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz