Vzkazy

 • Hudba z trampíria 2022 Brno

  Ahoj přátelé, kamarádi,

  dovoluji si vás pozvat na Hudbu z trampíria 2022 Brno. Téměř rok po pražské Lucerně se Hudba z trampíria opět usadila v Brně, kam patří, kde byla vymyšlena a kde se roky konala. Tento rok je věnována Jožkovi Jégrovi a jeho Velkému zpěvníku, který byl dokončen, bude pokřtěn a čeká na vás.

  Nenechte si ujít spoustu trampské muziky a dobré zábavy a přijďte v pátek 21. října 2022 do KD Musilka. Začínáme v 19,00 hodin.

  Celý článek...  
 • Boris Blahovec – odišla slovenská legenda

  Uprostred leta nás zastihla smutná správa - navždy odišiel za svojimi kamarátmi Boris Blahovec  (⁎27. apríl 1940 – †11.august 2022) z Novej Dubnice, legenda trampského, hudobného i výtvarného života. Boris bol šerifom trampskej osady Huricane, ktorá bola založená na Maníne v Súľovských vrchoch v roku 1967. Súčasťou osadného života bol humor a hudba. Boris spieval a hral na šesťstrunné gitarové banjo v osadnej kapele Huricane, ktorá sa zúčastnila prvého kola Porty na Slovensku dňa 26.4.1969 v Bratislave – Rači a získali tretie miesto.

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Justýna Zítra má svátek Věra


Jiří Sovák a Josef Kemr v úspěšném seriálu Chalupáři

Vzpomínka na scénáristu Františka Vlčka (1910-1981).

Co vám budu povídat, v těch Ratajích nad Sázavou koupil někdy v padesátejch chalupu ňákej Franta Vlčků. Jezdil tam na weekendy, což tenkrát byla sobota vodpoledne a neděle, no dyť se vo tom i zpívalo jaká to byla pakárna! Pamatujete přeci „My sme parta veselá jezdíme rádi ven, pro nás anglická sobota je náš dávnej sen...“ A tendle Vlček měl dvě céry. Martinu a Melitu. No tenkrát v padesátejch to bylo neslýchaný! To byly samý Olji, Zoji, Nadi a podobný ména vodněkud z východních plání kéž mi to ty kočky, kerý to postihlo vodpustí. A eště ty holky Vlčkovy byly vo něco starší než já a vostatní klucí z Rataj, sice jen vo fous, ale v tomdle věku se na to kouká jinak. Byli sme pro ně malý smradi.

Dvě archívní fotografie Františka Vlčka

Ale to trochu vodbíhám vod toho Vlčka. To vám byl kusanec chlapa! Velkej, tlustej, furt se něčemu chechtal a bacha, chodil v kraťasech ale ne v těch našejch pionýrskejch! Von vám měl gatě pod kolena, no jako byste čekali velkou vodu, nebo ste je měli po staršim vysokym bráchovi. To až dneska je to normální. K tomu košili, ale zase - neměl jí zastrkanou v těch gatích jako tenkrát všicky, ale visela mu kolem dokola a plandala přes to jeho vóbrovský břicho. A to eště néni všecko! Von chodil na nákupy do ratajský samošky, což by nebylo tak divný, no snad jenom že na nákupy tenkrát chodily převážně ženský. Ale von chodil von, a né se síťovkou, jak se tenkrát chodilo, ale s košíčkem! Fakt s normálnim pletenym košíčkem z vrbovejch prutů jako by šel na houby. A von si šel místo na houby třeba pro vermůt. Z toho už sme byli úplně hotový. A nejen my! Muj děda s babičkou, kerý pamatovali eště císařepána jako mladíka a byli mistři krejčovský dycky řikali „že von ten chlap nepříde, dyť bysme mu něco pořádnýho spíchli a jestli na to nemá tak třeba na dluh!“

A taky ten Vlček s celou famílijí jezdil do těch Rataj každej tejden vlakem, fakt vlakem jako my, von byl vod filmu a neměl auťák a my sme ho bezmezně obdivovali.

Von seděl asi doma nebo v těch Ratajích a psal filmy, a my sme si představovali jak může takovej divnej chlápek psát filmy! No a teď v sobotu sme si po těch děsnejch létech pozvali pár lidí a v tom ratajskym Pivovárku sme si s ňákym Vencou Březinou, to vám je taky docela chytrej chlápek, ten zas u všech filmů na světě, no možná skoro u všech, ví kdo tam hraje, kdo to natočil, kdo napsal scénář a bůch ví co eště, zase sem vodběh, pustili pár ukázek z filmů toho Vlčka a s těma jeho cérama, kerý nás už neměly za smrady vzpomínali na dobu, kdy tady sice zuřili komančové, ale přesto byli takovýdle Vlčkové a psali skvělý věci, kerejma nás udržovali v optimismu a dycky řikali: ať se Vám splní to, po čem nejvíc toužíte, a určitě tim mysleli že pudou komančové a ty jejich svazácký přisluhovači do prdele. Škoda, že se jim to nesplnilo. Škoda, že se to nesplnilo ani nám.

No co Vám budu povídat...

Dcery Františka Vlčka, Martina a Melita

Rodinná sešlost: uprostřed dcery Martina a Melita, mezi nimi Václav Březina, filmový historik, vpravo organizátoři a autoři Biografu Ota Kmínek s Járou Károu, v pozadí Vlčkovi vnuci.

6.7. se promítaly krátké ukázky s komentáři Václava Březiny z filmů: Lidé pod horami, Nebe a dudy, Přijdu hned, Právě začínáme, Polibek ze stadionu, Fantom z Morrisvillu a poté se promítal celý film Podobizna; 7.7. Sedmilháři, Věštec, Dnes naposled a Bohouš.

Doprovodná výstava obsahující fotky, scénáře a knihy.

Foto: Otýlie Diatková

Připomínka scénáristických prací Františka Vlčka:


 

Haná Vítová a Oldřich Nový ve filmu Pytlákova schovanka


Jaroslav Marvan a Josef Kemr ve filmu Dovolená s Andělem


Fantom Morrisvillu -  Květa Fialová a Waldemar Matuška


Šíleně smutná princezna - Helena Vondráčková a princ Václav Neckář

Foto týdne

Jste náš host číslo

8384103

Melanž

 • V Brně je možné všechno. Třeba i brazilský karneval.

  "O uplynulém víkendu (20. - 21. srpna) se v Brně konal velkolepý karneval nejen s polonahými krasavicemi, ale i s temperamentní muzikou a alegorickými vozy na téma "200 Anos", za čímž se skrývá odkaz na dvěstěleté výročí brazilské nezávislosti a na dvěstěleté výročí narození věhlasného přírodovědce Jana Řehoře Mendela. Brno, už tak nejveselejší město v zemi, ožilo a rozzářilo se všemi barvami a světly", píše Jan Buddeus Habešan. " Můj brněnský kamarád a fotograf Igor Zehl mě chtěl potěšit štůskem fotografií z téhle bohulibé události a povedlo se mu to."

  Dodejme, že kolega Igor Zehl byl dlouhá léta fotoreportérem České tiskové kanceláře, s kterou dodnes spolupracuje.

  Celý článek...  
 • Léčivá síla bylinek

  Přestože se příroda začíná pozvolna chystat k zimnímu spánku, sběrači léčivek mají napilno, aby využili posledních slunečných dnů. Zelené části rostlin pomalu žloutnou a schnou, takže s výjimkou máty peprné, pelyňku, zeměžluče, vřesu nebo slézu už stěží doženeme to, co jsme nestačili natrhat v létě. Pozornost tedy soustředíme na sběr právě dozrávajících plodů a semen a znovu se vydáváme na sběr kořenů, resp. oddenků či hlíz, do kterých rostliny před zimou ukládají maximum účinných látek. Sbíráme tedy typické podzimní plody: šípky, bezinky, dozrává i rakytník, hloh, jalovec, trnka nebo jeřáb. Na zahradě sklidíme fazolové lusky a semena kopru a fenyklu. Ve volné přírodě najdeme semena ostropestřce mariánského, jírovce maďalu (kaštan), na polích oves.

  Ze země můžeme v tomto období dobývat kořen kontryhelu, anděliky, čekanky, pampelišky, lopuchu nebo kostivalu, oddenky pýru plazivého, reveně nebo mochny nátržníku.

   
 • Letní lidé Františka Dostála

  Nedávno oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz