Vzkazy

 • Obec spisovatelů na Portě

  Již podruhé se na portovní scéně prezentovala Obec spisovatelů ČR, a to prostřednictvím udělované Ceny za nejlepší písničkový text. Vítěze, stejně jako v loňském problematickém roce, vyhodnotila odborná porota, složená z členů Rady Obce spisovatelů a publikujících autorů, která posuzovala  texty po stránce literární i ve vztahu k neotřelosti nápadu. Kvalita slovní části písniček je totiž, zejména pak u folku a spřízněných žánrů, stejně důležitá jako jejich hudební stránka a nejednou se stává i nosným pilířem písničkového sdělení a výpovědní hodnoty skladby.

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • Zářijové koncerty Poutníků

  Kapela Poutníci loni slavila 50 let od svého vzniku. Bohužel kvůli covidu19 toho loni moc neoslavila a neodehrála, takže i letos bude jezdit s pořadem „50 let v country".

  A tady je přehled míst, kam se v nejbližším období můžete na koncerty Poutníků vydat:

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Václav Zítra má svátek Michal

František Kocourek.

Byl to lamželezo, řecko – římský zápasník, herec, srandista, vyučený písmomalíř, uhlař, nositel, šiřitel a tvůrce brněnského hantecu. Franta Kocourek. Ale také autor povídek psaných v hantecu, který možná už odeznívá a dnes mu pomalu nerozumějí ani mladí Brňané se sluchátky v uších... A ještě předtím básník. Autor něžných, zcela vážně myšlených, ne docela insitních veršů. Dokonce člen Brněnské bohémy, spolku opravdu frustrovaných intelektuálů, k nimž na konci 60. let minulého století patřil nejen polyhistor Jan Novák, ale i režisér Karel Fuksa, básník a surrealista Pavel Řezníček, nebo divadelník Arnošt Goldflam.

Franta Kocourek nebyl blbej svalovec, jak si dost lidí myslelo. Byl - s prominutím - chytřejší, než jeho zápasnické, uhlařské, štatlařské, hospodské, nakonec i herecké okolí. Měl v sobě něžnou duši básníka, ale raději to nedával najevo. Všude ho rádi viděli. Myslím, že jsme si byli s Frantou vzájemně součástí našich životů, ale po jeho náhlé smrti se k tomu začal hlásit kdekdo. Kdekdo měl pocit, že byl s Frantou nejlepší kamarád – a možná měli všichni pravdu. Jeho reálné příběhy byly tak neuvěřitelné, že se s nimi ve své době uvedl do těžké role vypravěče i herec Miroslav Donutil.

Franta Kocourek byl tvůrcem neskutečných situací. Byl spoluautorem dodnes činné hudební skupiny Los Brňos. Za desítky let její existenci jí prošly desítky, možná i více muzikantů. Částečných i naprostých magorů, ale i dobrých muzikantů, občas s úlovkem skvělé muzikantské hvězdy, která si jde do té pakárny s chutí zahrát. Los Brňos hrají repertoár zásadně v hantecu a jejich největší hvězdou je už léta Radek Rettegy. Také šiřitel a pokračovatekl tradice hantecu, také souputník Franty Kocourka.

Los Brňos ovšem souviseli s dalším Kocourkovým projektem – zpěvákem a brněnskou kultovní osobností Rudi Kovandou. Ruda byl invalidní důchodce, pracující v brněnském družstvu invalidů Meta, a invalidním se oficiálně stal kvůli ne zcela rozvinutému intelektu. Přesto dokázal Franta Kocourek i s Kovandou daleko překročit rámec Brna a jeho okolí, které si většinou ve své odvěké válce s Prahou jinak docela vystačí samo se sebou, a s tou válkou. V 70. letech minulého století si dokázal Franta a jeho přátelé, mezi nimi s nadšením i já, udělat srandu nejen z dobového show-bussinesu, ale i oblíbené československé ankety popularity.

Do Zlatého slavíka hlasy sám sobě tehdy posílal kdekdo. Pravděpodobně téměř všichni. Ve své době se k tomu statečně přihlásil Petr Ulrych (no a co nám s Hankou zbývalo jinýho?), mne v podzemí Lucerny v této souvislosti vykřičela Zlatá slavice N. Tehdy se o tom oficiálně nemluvilo.

Český národ považoval v anketě za největšího Čecha Járu Cimrmana. Brňané tehdy před čtyřiceti lety chtěli mít Zlatého slavíka z Kovandy. Národu i Brňanům se to docela povedlo – až na to, že pořadatelé v obou případech dodatečně změnili pravidla.

Brno je dodnes přesvědčeno, že Rudi Kovanda tehdy na hlavu porazil Karla Gotta, Waldemara Matušku, Václava Neckáře a ostatní dobové hvězdy. Měli jsme o tom před časem natočit se Standou Motlem televizní reportáž. Sešel jsem se postupně s tehdejšími pořadateli Zlatého slavíka, redaktory týdeníku Mladý svět Janem Krůtou a Janem Dobiášem. Oba pánové mi nezávisle na sobě potvrdili, že Kovanda sice nevyhrál (nyní zavládne v Brně smutek, avšak nikdo tomu věřit nebude), ale umístil se mezi nejlepšími (smutek se mírní).

Přehnalo se překotných třicet let od chvíle, kdy Franta Kocourek na rodinném výletě na Vysočině náhle zemřel na srdeční slabost. Bylo mu čtyřicet čtyři let. Tehdy plakalo celé Brno. Viděl jsem to na vlastní oči. Na vlastní plačící oči.

Pozítří, v pátek 9.července, bude na Palackého náměstí v Brně - Řečkovicích odhalen pomník Franty Kocourka. Zasadil se o to jeho druh a asistent František Kocman. Muž, jemuž Franta umřel na rameni.

Foto: Jef Krafochvíl

 

 

 

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

7494931

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz