Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Kateřina Zítra má svátek Artur

V+W tentokrát obráceně - Jan Werich a Jiří Voskovec

Jednoduché V ve slavné značce V+W má narozeniny 19. června a my máme proč je slavit, i když oslavencův popel zčásti leží vedle Werichova popela na pražských Vinohradských hřbitovech, zčásti v Atlantickém oceánu, nejspíš u Long Islandu, kde byl Atlantiku svěřen. Říká se ( tedy v Čechách určitě, ale patrně i jinde), že nic není náhoda, a tak nepřekvapí, že další ze slavných dvojic naší kultury – Jan Vodňanský – se narodil sice o řadu roků později, ale také 19. června. Už překvapivější je skutečnost, že malý Jeník Vodňanský viděl slavný film V+W Pudr a benzin už v osmi letech a že už tehdy si řekl, že by se s panem Voskovcem chtěl potkat. A to se také stalo, i když mezitím uplynula spousta let. Ale aspoň mohl jet do Ameriky jako polovička významné a výrazné dvojice Vodňanský – Skoumal, a tak se potkali vlastně dva kolegové.

V řepském kulturním centru Průhon, kde je doma Klub Werichovců, došlo k další slavnosti. Po křtu desky Poslední forbína se záznamem většiny z rozhovoru Voskovce s Werichem ve Vídni v roce 1974, po nesmírně zajímavé besedě s Libuší Rudincovou, která režírovala dokument Můj otec Jiří Voskovec a jeho promítnutí v nezkrácené verzi, přinesla Naďa Dvorská ze Supraphonu čerstvé cédéčko s názvem Jiřímu Voskovcovi k narozeninám.

Nechci teď vypisovat, co všechno na stříbrném kotoučku je, protože vám chci dopřát radost z překvapení a nečekané zážitky při poslechu hlasu, který většina z nás zná jen z občasného vysílání filmu V + W pro pamětníky, protože americký film Dvanáct rozhněvaných mužů, kde jsme mohli po letech vidět Jiřího Voskovce v zaslouženém sousedství s řadou slavných herců amerických, byl samozřejmě dabovaný.

Ale vrátím se do Průhonu. Nejen Naďa Dvorská, Karel Koliš a autor výtvarné části Stanislav Dvorský vyprávěli o okolnostech vzniku desky. Jan Vodňanský vzpomínal na návštěvu u Jiřího Voskovce v New Yorku a četl z Voskovcových dopisů, které mu slavný krajan poslal. Znovu se stalo to ohromující zjištění, s jak nádhernou češtinou pracoval člověk, který vydělával peníze na živobytí v angličtině, či lépe řečeno v američtině.

A protože by bylo kruté nenechat zaplněný sál ochutnat aspoň krůpěj z poháru nového cédéčka, zazněl v Řepích Voskovcův hlas a bylo to nádherné.

Ostatně nebyly to všechny zážitky, které křestní podvečer přinesl. Lubomír Šterc (v předvečer svého svátku) zahrál na klavír kytičku Ježkových melodií a Jan Vodňanský – v závěru a v přídavcích i s Hanou Navarovou – zazpívali několik Vodňanského písní a byl to dárek jistě nejen pro posluchače, ale i pro zpěvákova úctyhodného předchůdce.

 

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6737091

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz