Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Ilona Zítra má svátek Běla

John Wayne, Dean Martin a Ricky Nelson s režisérem filmu Rio Bravo Howardem Hawksem

Příběh filmu Rio Bravo budete dobře znát . Filmový slogan uvádí:" Neúplatný šerif John T. Chance (John Wayne) zatkne bratra nejmocnějšího farmáře v okolí, jenž se dopustil vraždy. Proti němu stojí skupina pistolníků uprchlých z vězení, kteří jsou odhodlání svého kumpána vysvobodit. Po boku šerifa stojí pouze opilec Dude (Dean Martin) a stařík Šlupka (Walter Brennan). Rio Bravo je jeden z nejslavnějších westernů s Johnem Waynem."

V tom je ten protiklad proti Pravému poledni. Hlavní hrdina neprosí o pomoc. On se prostě postaví zlu čelem. Připojí se problematický opilec Dude, skvěle zahraný Deanem Martinem, a trochu senilní kmet, který má problém sám sebe nezastřelit. A pak je zde neurčitá postava hbitého pistolníka Colorada v podání mladého herce a hlavně zpěváka Ricky Nelsona. Divná parta.

 

Zleva John Wayne, Walter Brennan a Dean Martin

Film ale vyjadřuje Waynovu potřebu postavit se zlu za každou cenu. Neškemrat, být sám za sebe. Tyto Waynovy názory jsou natolik filmové, že ztrácejí kontakt s realitou - ale copak je někdo zvědavý na realitu? Nejsou ty filmové pohádky krásné? Nejsou snad krásnější, než obávané telenovely z méně vyspělých kultur plné úskoků, divných lidí a rafinovaných pletich?

Český filmový kritik píše: "Za sebe musím říct, že výsledek (Rio Bravo) je nevalný. Wayne samotný se svým hereckým uměním vyrovná maximálně tak svému klobouku a snaží se na sebe strhnout pozornost drsným pohledem a nepopiratelným charismatem. Proč ne, takový byl vždycky, záleželo jen na režisérovi, jak toho dokázal využít. "Vévoda" (Duke, Vévoda, byla Johnova přezdívka už od střední školy) teda statečně odolává nabídkám o pomoc před číhajícími padouchy a spoléhá se pouze na pomoc ožralého kovboje a starého ukecaného dědka (…). Opět nic proti, ale když se polovina filmu odehrává v jedné místnosti se stále se opakujícími dialogy a situacemi, dostaví se nuda a nezájem. Když se ještě jednou vrátím k Pravému poledni, dochází mi, že tam jsem hlavním,u hrdinovi opravdu fandil a rozuměl mu, protože se choval lidsky, asi jako každý z nás. V Riu Bravo se všichni chovají jako karikatury. A takové filmy nemám rád."

Je to dost strohý odsudek. John Wayne nebyl tak strašný herec, on hrál svého čestného hrdinu věrohodně. Uvolněně. Typově se stejně nehodil na intelektuálské nebo psychologizující hledačství. Sám říkal - "když jsem začínal, věděl jsem moc dobře, že nejsem žádný herec, ale celý život jsem se snažil o to, abych se tím správným a obdivovaným mužem na plátně stal."

 

Zleva Ricky Nelson a John Wayne

Bravo, tohle se Johnovi nepochybně podařilo. Už jsme říkali - byl a toužil být tím chlapákem, kterého celý život hrál. Být svým způsobem vzorem.

Nicméně John Wayne byl dvakrát nominován na Oscara a jednou ho dostal. Nominace byly za válečný film z Pacifiku Písky Ywo Šimy a Zelené barety z vietnamské války. Za role, v nichž opakovaně ztvárňoval svou představu rovného chlapa, kterou ocenili i filmoví odborníci. Jako nejlepší herec v hlavní roli dostal Oscara za film Maršál v roce 1970.

 

John Wayne ve filmu Zelené barety

Zvláštní roli v této diskusi, které provázela Anti-High Noon, je onen slavný duet Dimitri Tiomkina s textem Paula Francise Webstera. A s názvem podle opakujícího se sloganu My Rifle My Pony And Me - Má puška, můj kůň a já. Odpůrci Rio Brava soudí, že byl nejvyšší čas do nudy uvnitř opevněné šerifovny něco vložit. Ale i zdroje objektivnější přisuzují této písničce význam až magický.

Připomínají, že se zde konečně spojují nesourodé prvky. Střízlivějící a tím trpící Dude ve skvělém podání herce, ale především swingového velkokapelového zpěváka Deana Martina, mladý Colorado v pojetí začínajícího Rickyho Nelsona, pošetilý dědek Brennan a klaďas Wayne. Ta píseň je v tu chvíli spojí, vytvářejí něco jako fiktivní rodinu, kruh přátelství proti zlu venku. Zvenčí zaznívá španělský žalozpěv El Deguello, Hrdlořezání, kterým byli týráni obránci texaské pevnosti Alamo před vojsky mexického generála Santa Anny. Americká symbolika až americká mytologie v krátkých dějinách tohoto národa. Střet zhudebněného temného zla a nalezené sounáležitosti dává najevo, kde stojí pravda. Jak tento příběh dopadne. Hraje-li v něm John Wayne, nemůže dopadnout jinak.

High Noon je odvážné překročení vyčerpaného půdorysu klasického westernu. Do tohoto žánru vnesl Fred Zinnemann prvky psychologického dramatu. Prvky umění. Rio Bravo je můj oblíbený film a nikdy jsem ho jako protipól něčeho nechápal. Protože když umřel John Wayne, zemřel klasický americký western. Ještě jeden protimluv zde je. John Wayne zemřel na rakovinu 11. června 1979. Tento představitel čestného Američana a vojáků bojujících proti zlu byl údajně ozářen v průběhu natáčení v Nevadské poušti, kde prý v té době měla laborovat americká armáda s nukleární zbraní. Pokud vím, nikdy to nebylo potvrzeno. Podle všeho to byla až za hrob sahající pomsta komunistické propagandy.

Američtí politologové zkoumají příčiny úspěchu Donalda Trumpa. Shodují se v jednom - starším bílým voličům především v jižních státech USA se stýská po zaniklém světě Johna Wayna. Ten svět byl přehledný, věci byly na svém místě a daly se řešit.  Klidně i ranou pěstí.

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6858715

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz