Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Ilona Zítra má svátek Běla

John Wayne ve filmu Rio Bravo

Rok 1953 přinesl velký úspěch westernu Freda Zinnemanna High Noon, v překladu V pravé poledne. Sedm nominací a čtyři Zlaté Globy, ceny udělované zahraničními novináři akreditovanými v Hollywoodu. A stejný počet nominací i udělených Cen Akademie, filmových Oscarů. V pravé poledne byl příběh osamělého muže, jenž koná svou povinnost, ale okolí se od něho odvrací. K úspěchu snímku přispěly skvělé herecké výkony Gary Coopera (Cena Akademie za mužský herecký výkon v hlavní roli) a Katy Jurado (Cena Akademie, tedy Oscar, za ženský herecký výkon ve vedlejší roli) i vynikající práce ostatních profesí. Zinnemann zde odvážně překročil tradiční půdorys westernu, pohádky o boji dobra a zla. Svým pojetím to byl film spíš evropský - přemýšlivý a psychologizující.

V pravé poledne ale vyvolal i negativní reakce, především ze strany Cooperova přítele, herce, režiséra a producenta Johna Wayna. Wayne podpořil Cooperovu nominaci na Oscara, ale od filmu se distancoval. O sedm let později po High Noon, v roce 1959, spatřil světlo světa snímek Rio Bravo jako odpověď, jako Anti-High Noon, jak psal americký tisk. Wayne nesouhlasil s pojetím hlavní postavy šerifa. Nelíbilo se mu, že muž zákona obchází městečko a žádá o pomoc. Podle jeho slov se měl nebezpečí postavit sám, neloudit. Vadilo mu jinak velmi realistické zobrazení charakteru amerických osadníků - bylo podle něj neamerické, celý film byl neamerický.

 

Přátelé Gary Cooper a John Wayne

Wayne byl totiž představitel toho, jak má podle obecného vnímání vypadat poctivý a statečný chlap. Nic jiného vlastně nehrál, jen jednu postavu, vlastně sám sebe, jak si přál, aby vypadal on a aby vypadal svět okolo. Byl velmi pravicový, vyznával hodnoty amerického způsobu života, nedůvěřoval nositelům jiné barvy pleti. Dnes by jeho vystupování bylo politicky nekorektní a vlastně nepřijatelné. Ve své době ovšem mohl Wayne říkat své názory z plného hrdla.

John Wayne žil v trochu jiné době a v jiném světě. Ve světě jasných pravidel, on vlastně žil celý život ve světě westernu, v němž je zcela jasné, kde je pravda a kde zlo..Kde je velmi potřeba správných a čestných chlapů, aby na světě byla spravedlnost. Žil v období poválečného mccarthysmu, honu na čarodějnice, honu na komunisty. Nesnášel komunisty a ti zase jeho. Filmy s Johnem Waynem k nám nebyly distribuovány, tuzemské publikum ho vlastně neznalo. Mimo westernových chlapáků hrál i vojáky - z druhé světové války, ale i z Vietnamu. Bojoval proti zlu nejen na plátně, ale i v realitě. Bylo to možná naivní, ale bylo to čestné a americké. Nikdo nebyl větší vlastenec, než John Wayne. Opravdově, bez předstírání. Byla to jeho šarže, jeho vnímání světa, jeho celoživotní role.

 

John Wayne

Vlastně se jmenoval Marion Michael Morisson (jiné prameny uvádějí Marion Robert Morrison). Narodil se 26. května 1907 v Iowě, kořeny jeho rodiny sahaly do Skotska a Irska. Marion byl vynikající student a excelentní sportovec - i to mu pomohlo ve studiích na střední škole v Glendale a později na univerzitě v jižní Kalifornii. Stal se členem svobodných zednářů a neúspěšně se ucházel o přijetí na námořní akademii.

Klíčový byl americký fotbal, který tak dobře hrál a přes který se seznámil s režisérem Johnem Fordem, klasikem amerického westernu. V roce 1930 natáčí první film Maker of Men. Další, už docela velkou roli, mu ve snímku Big Trail (Velká cesta) nabídl Raoul Walsh. Zde přijímá umělecké jméno John Wayne.

 

Zleva Ricky Nelson, Dean Martin a John Wayne ve filmu Rio Bravo

Rio Bravo vznikl na popud Johna Wayna, který - jak jsme už říkali - chtěl natočit pravý opak filmu V pravé poledne. Přizval režiséra Howarda Hawkse, s kterým v roce 1948 natočil Červenou řeku. A především - oslovil hudebního skladatele Dimitri Tiomkina. A ten vytvořil další nesmrtelný hit My Rifle My Pony And Me. Duet Deana Martina a Ricky Nelsona s přihrávkami foukací harmoniky filmového Šlupky Waltera Brennana.

"Udělal jsem Rio Bravo", řekl později Wayne,"protože se mi nelíbil High Noon. Nemyslím si, že je dobré, když šerif běhá po městě jako kuře s uříznutou hlavou a žádá o pomoc. A kdo ho nakonec zachrání? Jeho kvakerská žena!"

Zvlášť Wayna rozčílila závěrečná scéna. Gary Cooper sundává z potrhané vesty šerifskou hvězdu a pouští ji do prachu cesty. V detailu na ni šlápne nohou v kovbojské botě. A s Grace Kellyovou sedají do bryčky a navždy odjíždějí z města. "To je jako by šlápl na Čestnou medaili, Medal of Honor", kypěl Wayne.

(pokračování)

 

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6858934

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz