Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

Vlastně se jmenoval baron Pierre Louis le Bris a byl potomkem starého šlechtického rodu. Rodina z něj chtěla mít architekta, ale tak klidné zaměstnání pro Pierra nebylo. V devatenácti letech dobrovolně narukoval do beznadějné války v Indočíně. V regionu, kde napřed prohrála jedna světová velmoc a o pár let později druhá světová velmoc. V kterém zvítězil komunismus a kousek vedle Rudí Khmérové, ještě něco horšího, než je komunismus.

V té ztracené válce v džungli bojoval čtyři roky. Pravděpodobně už v Indočíně přemýšlel o tom, co bude dělat dál. Co může naplnit veterána, který viděl kolem sebe tolik hrůzy? Který poznal komedii života? Rozhodl se pro herectví. Byl krásný, mladý, trénovaný. Byl živý, to se mnoha jeho kamarádům nepodařilo.

Bez větší odezvy hrál na divadle, byl členem akrobatické taneční skupiny (jeho výcvik byl patrný v pozdější roli Vinnetoua – Pierre byl skvěle pohybově vybaven), dostával malé role ve francouzských filmech. Nicméně ty štěky si zahrál vedle takové hvězdy, jako byla Michele Morgan, nebo vycházející superstar Catherine Deneuve.

Nějaké nabídky dostává ten dychtivý válečný vysloužilec ve Španělsku, v Itálii. A potom na konci června roku 1962 odjíždí na slavný filmový festival do Berlína. Tady se kříží jeho cesta s cestou německého producenta Horsta Werndlandta. Tady se směr jeho života natrvalo mění.

Wendlandt hledá představitele indiánského náčelníka pro chystaný snímek Poklad na Stříbrném jezeře. Podařilo se mu obsadit druhou hlavní roli, Old Shatterhanda, v Evropě nepříliš okoukaným, zato už zavedeným americkým hercem Lexem Barkerem, mj. představitelem filmového Tarzana. Jak vzpomíná Barkerova bývalá žena – „Lex měl dokonalé tělo, vypracované, tvrdé jako kámen. Nevím, proč hrál pořád v kožené blůze, vždyť to byla škoda."

Pierre ale roli Vinnetoua – odmítá. Nikdy neslyšel o Karlu Mayovi, připravovaný snímek ho neoslovuje. Je to těžká situace – Wendlandt už měl Barkera a dva nominanty na Vinnetoua, ale nepřálo mu štěstí. Horst Buchholz zrovna natáčí v Hollywoodu Sedm statečných, Christopher Lee je sice vynikající herec, ale typově úplně vedle. Na té střešní terase hotelu Intercontinetal v Berlíně Pierre ještě odmítá, ale je pod velkým tlakem. I vnitřním. Konečně přichází velká role? Konečně přichází šance?

Až do premiéry Pokladu na Stříbrném jezeře si nikdo neuměl představit, jaké šílenství zasáhne Německo a vzápětí i další země, Československo nevyjímaje.

Pierre byl šest krásných filmařských let charakterním Apačem. Časopis Bravo uvedl Brice šestapadesátkrát na titulní straně. Umožnilo mu to další kariéru – zpěváckou. Jeden čas byl dokonce v hitparádě Brava na třetím místě – za Beatles a Rolling Stones.

Jenže Pierre tím Apačem už nikdy nepřestal být. Jak si mnohem později povzdechl – přestal žít svůj život. Do jiných filmových rolí byl dlouho nezařaditelný. Proto se ani český divák, bude-li ho to zajímat, nedozví, jak velký má vlastně baron le Bris herecký talent. Na těch zfilmovaných mayovkách se to prostě nepozná. A v jiných rolích jsme – až na epizodní vyjímky – Brice u nás nepoznali.

Nicméně jeho život možná byl nakonec krásný, i když byl naplněn trochu jinak, než si představoval. Brice byl kultivovaný a noblesní muž, podvědomý dědic dávného rodového poslání. Pracoval v televizi i na divadle, věnoval se ochraně lidských práv. Se svou ženou Hellou (byli spolu od roku 1978) a psy, koňmi, ovcemi a prasátky žil na venkovském sídle blízko Paříže.

Vinnetou nezemřel tehdy v 60. letech výstřelem bílého padoucha. Zemřel šestého června 2015 ve věku 86 let. Málokterý apačský bojovník se dožil takového věku.

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795139

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz