Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

Vlastně se jmenoval baron Pierre Louis le Bris a byl potomkem starého šlechtického rodu. Rodina z něj chtěla mít architekta, ale tak klidné zaměstnání pro Pierra nebylo. V devatenácti letech dobrovolně narukoval do beznadějné války v Indočíně. V regionu, kde napřed prohrála jedna světová velmoc a o pár let později druhá světová velmoc. V kterém zvítězil komunismus a kousek vedle Rudí Khmérové, ještě něco horšího, než je komunismus.

V té ztracené válce v džungli bojoval čtyři roky. Pravděpodobně už v Indočíně přemýšlel o tom, co bude dělat dál. Co může naplnit veterána, který viděl kolem sebe tolik hrůzy? Který poznal komedii života? Rozhodl se pro herectví. Byl krásný, mladý, trénovaný. Byl živý, to se mnoha jeho kamarádům nepodařilo.

Bez větší odezvy hrál na divadle, byl členem akrobatické taneční skupiny (jeho výcvik byl patrný v pozdější roli Vinnetoua – Pierre byl skvěle pohybově vybaven), dostával malé role ve francouzských filmech. Nicméně ty štěky si zahrál vedle takové hvězdy, jako byla Michele Morgan, nebo vycházející superstar Catherine Deneuve.

Nějaké nabídky dostává ten dychtivý válečný vysloužilec ve Španělsku, v Itálii. A potom na konci června roku 1962 odjíždí na slavný filmový festival do Berlína. Tady se kříží jeho cesta s cestou německého producenta Horsta Werndlandta. Tady se směr jeho života natrvalo mění.

Wendlandt hledá představitele indiánského náčelníka pro chystaný snímek Poklad na Stříbrném jezeře. Podařilo se mu obsadit druhou hlavní roli, Old Shatterhanda, v Evropě nepříliš okoukaným, zato už zavedeným americkým hercem Lexem Barkerem, mj. představitelem filmového Tarzana. Jak vzpomíná Barkerova bývalá žena – „Lex měl dokonalé tělo, vypracované, tvrdé jako kámen.“ Nevím, proč hrál pořád v kožené blůze, vždyť to byla škoda.

Pierre ale roli Vinnetoua – odmítá. Nikdy neslyšel o Karlovi Mayovi, připravovaný snímek ho neoslovuje. Je to těžká situace – Wendlandt už měl Barkera a dva nominanty na Vinnetoua, ale nepřálo mu štěstí. Horst Buchholz zrovna natáčí v Hollywoodu Sedm statečných, Christopher Lee je sice vynikající herec, ale typově úplně vedle. Na té střešní terase hotelu Intercontinetal v Berlíně Pierre ještě odmítá, ale je pod velkým tlakem. I vnitřním. Konečně přichází velká role? Konečně přichází šance?

Až do premiéry Pokladu na Stříbrném jezeře si nikdo neuměl představit, jaké šílenství zasáhne Německo a vzápětí i další země, Československo nevyjímaje.

Pierre byl šest krásných filmařských let charakterním Apačem. Časopis Bravo uvedl Brice šestapadesátkrát na titulní straně. Umožnilo mu to další kariéru – zpěváckou. Jeden čas byl dokonce v hitparádě Brava na třetím místě – za Beatles a Rolling Stones.

Jenže Pierre tím Apačem už nikdy nepřestal být. Jak si mnohem později povzdechl – přestal žít svůj život. Do jiných filmových rolí byl dlouho nezařaditelný. Proto se ani český divák, bude-li ho to zajímat, nedozví, jak velký má vlastně baron le Bris herecký talent. Na těch zfilmovaných mayovkách se to prostě nepozná. A v jiných rolích jsme – až na epizodní vyjímky – Brice u nás nepoznali.

Nicméně jeho život možná byl nakonec krásný, i když byl naplněn trochu jinak, než si představoval. Brice byl kultivovaný a noblesní muž, podvědomý dědic dávného rodového poslání. Pracoval v televizi i na divadle, věnoval se ochraně lidských práv. Se svou ženou Hellou (byli spolu od roku 1978) a psy, koňmi, ovcemi a prasátky žil na venkovském sídle blízko Paříže.

Vinnetou nezemřel tehdy v 60. letech výstřelem bílého padoucha. Zemřel dnes ve věku 86 let. Málokterý apačský bojovník se dožil takového věku.

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861788

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz