Vzkazy

 • Hudba z trampíria 2022 Brno

  Ahoj přátelé, kamarádi,

  dovoluji si vás pozvat na Hudbu z trampíria 2022 Brno. Téměř rok po pražské Lucerně se Hudba z trampíria opět usadila v Brně, kam patří, kde byla vymyšlena a kde se roky konala. Tento rok je věnována Jožkovi Jégrovi a jeho Velkému zpěvníku, který byl dokončen, bude pokřtěn a čeká na vás.

  Nenechte si ujít spoustu trampské muziky a dobré zábavy a přijďte v pátek 21. října 2022 do KD Musilka. Začínáme v 19,00 hodin.

  Celý článek...  
 • Boris Blahovec – odišla slovenská legenda

  Uprostred leta nás zastihla smutná správa - navždy odišiel za svojimi kamarátmi Boris Blahovec  (⁎27. apríl 1940 – †11.august 2022) z Novej Dubnice, legenda trampského, hudobného i výtvarného života. Boris bol šerifom trampskej osady Huricane, ktorá bola založená na Maníne v Súľovských vrchoch v roku 1967. Súčasťou osadného života bol humor a hudba. Boris spieval a hral na šesťstrunné gitarové banjo v osadnej kapele Huricane, ktorá sa zúčastnila prvého kola Porty na Slovensku dňa 26.4.1969 v Bratislave – Rači a získali tretie miesto.

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Justýna Zítra má svátek Věra


První částí termínu Sauerkraut Cowboys je německé jméno pro zeleninovou složku vepřo-knedlo-zelo, ta druhá odkazuje na Divoký západ. Nejen tímto pojmenováním muzikoložka Ruth Ellen Gruberová vystihuje svůj obdiv pro český bluegrass, jehož jméno pomáhá šířit v USA.

Píše o revitalizaci židovské kultury po pádu železné opony, ale fascinuje ji hudba, která u nás měla funkci společenského, proamerického manifestu. Spisovatelka Ruth Ellen Gruberová překládá písně Druhé trávy Roberta Křesťana, přednáší o českém bluegrassu v Nashvillu a také je autorkou termínu Sauekraut Cowboys pro evropské opojení Divokým západem.

„Když byly v Německu americké jednotky, armádní radio vysílalo country i jazz a ovlivnilo místní publikum. Dnes country získává nové fanoušky a Američané objevují bluegrass z Česka“, řekla R.E. Gruberová.

Když jste fenomén Sauerkraut Cowboys představila v USA, nebrali to jako vtip ?

Já se naopak snažím vysvělit, že ta věc je legitimní a vznikla přirozeně. Velkou zásluhu na tom má Lilly Pavlak, Češka, žijící od roku 1968 ve Švýcarsku, která loni za svoji práci získala Cenu Mezinárodní bluegrassové asociace.

Co vás vlastně váže k východní Evropě ?

Moji předkové jsou z dnešního Rumunska a z pohraničí Litvy a Polska. Tím nejsilnějším impulsem pro mě ale bylo, když můj otec vedl roku 1966 archeologický výzkum u Kutné Hory. Strávila jsem léto v Praze a viděla film Old Shatterhand podle Karla Maye.V 10 hodin ráno v kině Sevastopol.

Podruhé jsem přijela roku 1970 při cestě stopem přes Evropu. Ocitla jsem se v Praze na večírku a jediná společná řeč byly rockové skupiny. Když někdo zavolal Rolling Stones, všichni odpovídali Ano, ano. Bee Gees ? Ne ne. Stala jsem se fanouškem nejen Pierra Brice, ale i Waldemara Matušky.

Kdy jste objevila Druhou trávu ?

Ve Strakonicích na festivalu roku 2004, kde jsem také poprvé svého dětského idola Waldemara Matušku slyšela naživo. Můj rozhovor s Robertem Křesťanem z Druhé trávy vyšel o rok později v New York Times. Začalo mě zajímat, o čem zpívá – a to mě nakonec přivedlo k překladům, které jsou na albu Shuttle to Bethlehem.


Své znalosti židovské historie ve Východní Evropě jste publikovala například v průvodci, který vyšel v nakladatelství National Geografic – jaký měla ta knížka ohlas ?

Vím, že z ní čerpají cestovní kanceláře a občas mě lidí žádají, abych jim sestavila cestovní program.Teď koordinuji nový projekt, Jewish Heritage Europe, pro nadaci Rotthschild v Anglii. Jedná se o informační web s vyčerpávajícím seznamem akcí s židovskou tématikou, který byl spuštěn v prosinci v Praze. Výstavy, turismus, konference – těším se na spolupráci se svými českými kolegy, kteří jsou na tomto poli aktivní.

Existují ješt nějaké neobjevené artefakty židovské historie ?

O většině těch míst se ví, ale spousta z nich je zanedbaná, čím víc na východ, tím hůř. Člověk má pocit, že je znovuobjevuje a probouzí k životu.

K iniciativám, které na této revitalizaci pracují, patří festival Boskovice - nechystáte se tam ?

Mnohokrát jsem v Boskovicích byla, poprvé v roce 1990, kdy bylo vše natolik zanedbané, že se tam nedalo najít ani bydlení, oázou byla jediná privátní kavárna, synagoga byla opuštěná. Pokaždé, když jsem se tam vrátila, jsem viděla změny, to je úžasné povzbuzení. A navíc tam mají Western Park, tématicky zaměřený na Divoký západ, s referencemi na Limonádového Joa. V Boskovicích mám vše, co mě zajímá.

Ruth s Lubošem Malinou a Robertem Křesťanem

Petr Dorůžka

Foto: archiv Ruth Ellen Gruber

Foto týdne

Jste náš host číslo

8384047

Melanž

 • V Brně je možné všechno. Třeba i brazilský karneval.

  "O uplynulém víkendu (20. - 21. srpna) se v Brně konal velkolepý karneval nejen s polonahými krasavicemi, ale i s temperamentní muzikou a alegorickými vozy na téma "200 Anos", za čímž se skrývá odkaz na dvěstěleté výročí brazilské nezávislosti a na dvěstěleté výročí narození věhlasného přírodovědce Jana Řehoře Mendela. Brno, už tak nejveselejší město v zemi, ožilo a rozzářilo se všemi barvami a světly", píše Jan Buddeus Habešan. " Můj brněnský kamarád a fotograf Igor Zehl mě chtěl potěšit štůskem fotografií z téhle bohulibé události a povedlo se mu to."

  Dodejme, že kolega Igor Zehl byl dlouhá léta fotoreportérem České tiskové kanceláře, s kterou dodnes spolupracuje.

  Celý článek...  
 • Léčivá síla bylinek

  Přestože se příroda začíná pozvolna chystat k zimnímu spánku, sběrači léčivek mají napilno, aby využili posledních slunečných dnů. Zelené části rostlin pomalu žloutnou a schnou, takže s výjimkou máty peprné, pelyňku, zeměžluče, vřesu nebo slézu už stěží doženeme to, co jsme nestačili natrhat v létě. Pozornost tedy soustředíme na sběr právě dozrávajících plodů a semen a znovu se vydáváme na sběr kořenů, resp. oddenků či hlíz, do kterých rostliny před zimou ukládají maximum účinných látek. Sbíráme tedy typické podzimní plody: šípky, bezinky, dozrává i rakytník, hloh, jalovec, trnka nebo jeřáb. Na zahradě sklidíme fazolové lusky a semena kopru a fenyklu. Ve volné přírodě najdeme semena ostropestřce mariánského, jírovce maďalu (kaštan), na polích oves.

  Ze země můžeme v tomto období dobývat kořen kontryhelu, anděliky, čekanky, pampelišky, lopuchu nebo kostivalu, oddenky pýru plazivého, reveně nebo mochny nátržníku.

   
 • Letní lidé Františka Dostála

  Nedávno oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz