S Ruth jsem se letmo seznámila na Jamboree ve Strakonicích v roce 2004. Zanedlouho jsme se opět setkaly na Banjo Jamboree v Časlavi. Mezi řečí jsme zjistily, že obě máme boty z toulavých psů a zřejmě i stejnou krevní skupinu...Ruth byla nadšená z českých skupin, nejvíc se jí líbila Druhá tráva. Tak jsem ji představila Robertovi Křesťanovi a Luboši Malinovi – kterého se nesměle zeptala, jaké jejich cédéčko by jí doporučil. Tehdy padla volba na Best & Last. Hned si je zakoupila a hrála pořád dokola v autě.
V srpnu za mnou přijela do Švýcarska a jely jsem spolu na obrovský Country & Trucker Festival do Interlakenu. Neboť do té doby, než viděla Druhou trávu, se hlavně zajímala o country music. Měly jsme spoustu času si povídat nejenom o Druhé trávě, ale o českém bluegrassu vůbec. Také jsem jí dala přečíst svůj anglický článek o vývoji bluegrassu v Československu, který byl již koncem minulého století publikován jak v Americe, tak přeložený do několika jazyků i jinde ve světě. Pochopitelně jsem jí povídala také o trampingu, ze kterého ta česká country vlastně vznikala. Také jsem jí slíbila, že ji sebou někdy vezmu na čundr.
Její první článek o cestách po Čechách vyšel v srpnu 2004 v International Herald Tribune a později i v New York Times.
V květnu 2005 přijel do Česka Peter Rowan odehrát pár koncertů s Druhou trávou. Začínali na Jamboree Strakonice, hráli také v plzeňské synagoze, kam se za nimi Ruth vydala a udělala s Robertem Křesťanem první rozhovor pro americké noviny. Za dva dny na to hráli v Brně, tam přijela za nimi znovu, a pak my dvě jsme společně vyrazily do Trnavy na Dobrofest. Druhá tráva s Rowanem pak z Dobrofestu jela ještě do Hradce.
Konečně jsem splnila slib, že ji vezmu někam na tramp. Začátkem června jsme se spolu vydaly na potlach u příležitosti 45. výročí tišnovských osad na Bobrůvku. Byla nadšená, vše si fotila, filmovala či nahrávala na magneťák a vydržela se mnou u ohně až do rána. Bylo tam i několik kamarádů ze zámoří, tak měla možnost si s nimi popovídat anglicky a dověděla se spoustu dalších zajímavých informací.Odtud jsme pak jely do westernového městečka Beaver City. Všechno, co se týče country & westernového života ji zajímá a píše o tom ve svém Sauerkraut Cowboys blogu.
Ruth Ellen Gruber s Lilly Pavlak
S Lilkou na prvním českém potlachu
Ruth moc zajímalo, o čem asi Robert zpívá v češtině a chtěla po mně, ať jí nějaké písničky přeložím. Nikdy bych si netroufla přebásňovat Robertovy věci, aspoň jsem jí napsala doslovný překlad písně Křídla a pár jiných a snažila se povídat o čem zpívá i v těch ostatních.
Na příštím setkání nabídla Robertovi, že mu pomůže s překlady jeho písní, s čímž záhy souhlasil, a tak začala jejich spolupráce.
V září jsme se opět vydaly na společné cesty. Ruth v té době pracovala na své další knize, průvodci po evropských židovských památkách – Jewish Heritage Travel. Spoustu jsme jich navštívily a vyfotily. Myslím, že její sympatie ke mně ještě vzrostly po tom, když jsem jí ukázala dům mé tety, kde jsem se narodila, v třebíčské židovské čtvrti, která je památkou UNESCO. Konečná stanice byla tehdy Sluneční paseka, kde se v září 2005 odehrával oheň Trapsavce.Tam měli možnost se s ní seznámit i někteří z vás. Na podzim stejného roku vyšel v amerických novinách další její velký článek –A Letter from Czech Republic.
V roce 2008 jsme byly spolu zase na cestách, v Brně jsem ji představila publicistce a amerikanistce Ireně Silence Přibylové, bohužel se mi nepodařilo sehnat Zuzku Prudilovou. Ale myslím, že se časem holky domluvily i beze mne.
V poslední době se vídáme méně, protože naše cesty se míjejí, místo aby se křížily.
Ruth žije střídavě v Itálii a Maďarsku, já v Česku a Švýcarsku, obě jezdíme sice do Ameriky, ale nikdy ne ve stejné době. Naposledy jsme se viděly snad loni v Německu.
Každopádně v roce 2008 začala její spolupráce s Robertem Křesťanem, která přinesla plody v podobě posledního cédéčka s názvem Shuttle To Bethlehem. To album z důvodů míjení ještě nemám, slyšela jsem z něj pouze ukázky. A tak doufám, že se letos s Ruth i Druhou trávou zase po dlouhé době setkám.
Na potlachu u tišnováků v květnu 2005 (Ruth s mikrofonem)
Ruth na trapsaveckém ohni
Ruth na návštěvě u kontrabasisty Petra Surého
Foto: Lilly Pavlak a archiv Ruth Ellen Gruber