Vzkazy

 • Hudba z trampíria 2022 Brno

  Ahoj přátelé, kamarádi,

  dovoluji si vás pozvat na Hudbu z trampíria 2022 Brno. Téměř rok po pražské Lucerně se Hudba z trampíria opět usadila v Brně, kam patří, kde byla vymyšlena a kde se roky konala. Tento rok je věnována Jožkovi Jégrovi a jeho Velkému zpěvníku, který byl dokončen, bude pokřtěn a čeká na vás.

  Nenechte si ujít spoustu trampské muziky a dobré zábavy a přijďte v pátek 21. října 2022 do KD Musilka. Začínáme v 19,00 hodin.

  Celý článek...  
 • Boris Blahovec – odišla slovenská legenda

  Uprostred leta nás zastihla smutná správa - navždy odišiel za svojimi kamarátmi Boris Blahovec  (⁎27. apríl 1940 – †11.august 2022) z Novej Dubnice, legenda trampského, hudobného i výtvarného života. Boris bol šerifom trampskej osady Huricane, ktorá bola založená na Maníne v Súľovských vrchoch v roku 1967. Súčasťou osadného života bol humor a hudba. Boris spieval a hral na šesťstrunné gitarové banjo v osadnej kapele Huricane, ktorá sa zúčastnila prvého kola Porty na Slovensku dňa 26.4.1969 v Bratislave – Rači a získali tretie miesto.

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Justýna Zítra má svátek Věra


S Ruth jsem se letmo seznámila na Jamboree ve Strakonicích v roce 2004. Zanedlouho jsme se opět setkaly na Banjo Jamboree v Časlavi. Mezi řečí jsme zjistily, že obě máme boty z toulavých psů a zřejmě i stejnou krevní skupinu...Ruth byla nadšená z českých skupin, nejvíc se jí líbila Druhá tráva. Tak jsem ji představila Robertovi Křesťanovi a Luboši Malinovi – kterého se nesměle zeptala, jaké jejich cédéčko by jí doporučil. Tehdy padla volba na Best & Last. Hned si je zakoupila a hrála pořád dokola v autě.

V srpnu za mnou přijela do Švýcarska a jely jsem spolu na obrovský Country & Trucker Festival do Interlakenu. Neboť do té doby, než viděla Druhou trávu, se hlavně zajímala o country music. Měly jsme spoustu času si povídat nejenom o Druhé trávě, ale o českém bluegrassu vůbec. Také jsem jí dala přečíst svůj anglický článek o vývoji bluegrassu v Československu, který byl již koncem minulého století publikován jak v Americe, tak přeložený do několika jazyků i jinde ve světě. Pochopitelně jsem jí povídala také o trampingu, ze kterého ta česká country vlastně vznikala. Také jsem jí slíbila, že ji sebou někdy vezmu na čundr.

Její první článek o cestách po Čechách vyšel v srpnu 2004 v International Herald Tribune a později i v New York Times.

V květnu 2005 přijel do Česka Peter Rowan odehrát pár koncertů s Druhou trávou. Začínali na Jamboree Strakonice, hráli také v plzeňské synagoze, kam se za nimi Ruth vydala a udělala s Robertem Křesťanem první rozhovor pro americké noviny. Za dva dny na to hráli v Brně, tam přijela za nimi znovu, a pak my dvě jsme společně vyrazily do Trnavy na Dobrofest. Druhá tráva s Rowanem pak z Dobrofestu jela ještě do Hradce.

Konečně jsem splnila slib, že ji vezmu někam na tramp. Začátkem června jsme se spolu vydaly na potlach u příležitosti 45. výročí tišnovských osad na Bobrůvku. Byla nadšená, vše si fotila, filmovala či nahrávala na magneťák a vydržela se mnou u ohně až do rána. Bylo tam i několik kamarádů ze zámoří, tak měla možnost si s nimi popovídat anglicky a dověděla se spoustu dalších zajímavých informací.Odtud jsme pak jely do westernového městečka Beaver City. Všechno, co se týče country & westernového života ji zajímá a píše o tom ve svém Sauerkraut Cowboys blogu.

Ruth Ellen Gruber s Lilly Pavlak

S Lilkou na prvním českém potlachu

Ruth moc zajímalo, o čem asi Robert zpívá v češtině a chtěla po mně, ať jí nějaké písničky přeložím. Nikdy bych si netroufla přebásňovat Robertovy věci, aspoň jsem jí napsala doslovný překlad písně Křídla a pár jiných a snažila se povídat o čem zpívá i v těch ostatních.

Na příštím setkání nabídla Robertovi, že mu pomůže s překlady jeho písní, s čímž záhy souhlasil, a tak začala jejich spolupráce.

V září jsme se opět vydaly na společné cesty. Ruth v té době pracovala na své další knize, průvodci po evropských židovských památkách – Jewish Heritage Travel. Spoustu jsme jich navštívily a vyfotily. Myslím, že její sympatie ke mně ještě vzrostly po tom, když jsem jí ukázala dům mé tety, kde jsem se narodila, v třebíčské židovské čtvrti, která je památkou UNESCO. Konečná stanice byla tehdy Sluneční paseka, kde se v září 2005 odehrával oheň Trapsavce.Tam měli možnost se s ní seznámit i někteří z vás. Na podzim stejného roku vyšel v amerických novinách další její velký článek –A Letter from Czech Republic.

V roce 2008 jsme byly spolu zase na cestách, v Brně jsem ji představila publicistce a amerikanistce Ireně Silence Přibylové, bohužel se mi nepodařilo sehnat Zuzku Prudilovou. Ale myslím, že se časem holky domluvily i beze mne.

V poslední době se vídáme méně, protože naše cesty se míjejí, místo aby se křížily.

Ruth žije střídavě v Itálii a Maďarsku, já v Česku a Švýcarsku, obě jezdíme sice do Ameriky, ale nikdy ne ve stejné době. Naposledy jsme se viděly snad loni v Německu.

Každopádně v roce 2008 začala její spolupráce s Robertem Křesťanem, která přinesla plody v podobě posledního cédéčka s názvem Shuttle To Bethlehem. To album z důvodů míjení ještě nemám, slyšela jsem z něj pouze ukázky. A tak doufám, že se letos s Ruth i Druhou trávou zase po dlouhé době setkám.

Na potlachu u tišnováků v květnu 2005 (Ruth s mikrofonem)

Ruth na trapsaveckém ohni

Ruth na návštěvě u kontrabasisty Petra Surého

Foto: Lilly Pavlak a archiv Ruth Ellen Gruber


Foto týdne

Jste náš host číslo

8384258

Melanž

 • V Brně je možné všechno. Třeba i brazilský karneval.

  "O uplynulém víkendu (20. - 21. srpna) se v Brně konal velkolepý karneval nejen s polonahými krasavicemi, ale i s temperamentní muzikou a alegorickými vozy na téma "200 Anos", za čímž se skrývá odkaz na dvěstěleté výročí brazilské nezávislosti a na dvěstěleté výročí narození věhlasného přírodovědce Jana Řehoře Mendela. Brno, už tak nejveselejší město v zemi, ožilo a rozzářilo se všemi barvami a světly", píše Jan Buddeus Habešan. " Můj brněnský kamarád a fotograf Igor Zehl mě chtěl potěšit štůskem fotografií z téhle bohulibé události a povedlo se mu to."

  Dodejme, že kolega Igor Zehl byl dlouhá léta fotoreportérem České tiskové kanceláře, s kterou dodnes spolupracuje.

  Celý článek...  
 • Léčivá síla bylinek

  Přestože se příroda začíná pozvolna chystat k zimnímu spánku, sběrači léčivek mají napilno, aby využili posledních slunečných dnů. Zelené části rostlin pomalu žloutnou a schnou, takže s výjimkou máty peprné, pelyňku, zeměžluče, vřesu nebo slézu už stěží doženeme to, co jsme nestačili natrhat v létě. Pozornost tedy soustředíme na sběr právě dozrávajících plodů a semen a znovu se vydáváme na sběr kořenů, resp. oddenků či hlíz, do kterých rostliny před zimou ukládají maximum účinných látek. Sbíráme tedy typické podzimní plody: šípky, bezinky, dozrává i rakytník, hloh, jalovec, trnka nebo jeřáb. Na zahradě sklidíme fazolové lusky a semena kopru a fenyklu. Ve volné přírodě najdeme semena ostropestřce mariánského, jírovce maďalu (kaštan), na polích oves.

  Ze země můžeme v tomto období dobývat kořen kontryhelu, anděliky, čekanky, pampelišky, lopuchu nebo kostivalu, oddenky pýru plazivého, reveně nebo mochny nátržníku.

   
 • Letní lidé Františka Dostála

  Nedávno oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz