Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana


Třebaže jsme už nějakou dobu věděli o vážné nemoci, se kterou se Kapitán Kid statečně pral, všechny nás nedělní ranní zpráva o jeho smrti zaskočila. Myslím, že většina z nás doufala, že přes všechny problémy dotáhne svou životní káru až do letošního prosincového jubilea, kdy by oslavil kulatou osmdesátku.

Teď tu sedím, před sebou na stole štos knížek, na jejichž obálkách je jako autor uveden Kid svým občanským jménem - Jaroslav Velínský, několik cédéček s fešnými Kidovými portréty, pár dopisů, kopičku novin se články o Kidovi, na níž navrchu leží barevná příloha s Kidovou fotografií v nepostradatelném námořnickém tričku a s velkým rozhovorem, který jsem s ním dělala před deseti roky. A vzpomínám...

Vzpomínám na své první rozechvělé setkání s Kidem, které se uskutečnilo díky děvčatům ze Zlatého klíče před jedním z jeho koncertů u nás na jihu. Okouzlil mě svými neotřelými lichotkami na mé mládí a vzhled. Když jsem se s ním ale znovu sešla za dva nebo tři měsíce nato, vůbec si mě nepamatoval. Tehdy jsem mu přinesla svůj text a tajně a naivně doufala, že jej zhudební. Kid letmo přelétl papír očima a řekl: Fajn a teď k tomu udělej muziku! Ale od té doby si mě už pamatoval!

Vzpomínám pak na naše rozpravy v zákulisí jeho koncertů a nikdy neukončené diskuse při nepříliš častých večerních posezeních nad sklenkou... Vzpomínám na otevřenost, se kterou mluvil o svých slabostech i prohrách... Vzpomínám na jeho neskrývaný obdiv a slabost pro hezké dívky a ženy...

Vzpomínám na to, jak s nadhledem a humorem šéfoval redakci Portýra, kde jsem se řadu let snažila, a na krásné tlachací večery poté, co byly odevzdány materiály do tisku... Vzpomínám na jeho jedinečné bonmoty a nevyčerpatelné historky ze života, jimiž nás častoval při každé možné příležitosti. .. Vzpomínám, jak jsem mu záviděla jeho sloní paměť a jak jsem obdivovala v jeho knihách právě cit pro dobové detaily a souvislosti, které mě vždycky znovu a znovu dokázaly nadchnout. Vzpomínám také, jak mu právě takové věci dělaly dobře a jak jeho, mým obdivem pohlazená ješitnost předla jako kočka... A vzpomínám, jak dovedl, aniž by to vyznělo trapně či namyšleně, vychválit své knihy...

Vzpomínám i na jeho nekompromisnost, která občas i zabolela, stejně jako jeho kritičnost, kdy si nebral servítky a vždycky řekl to, co říci chtěl, na jeho umanutost s gramatikou, kdy se dokázal třeba i pohádat kvůli čárce či slovosledu... Vzpomínám ale i na jeho úžasnou pracovitost a neuvěřitelnou tahounskou vytrvalost...

Vzpomínám ale především na jeho nezapomenutelné písničkové texty a na to, jak dovedl několika obyčejnými slovy vystihnout náladu, dojem, pocit... a k tomu i krásné melodie, které pohladí duši... Prostě vzpomínám na Kida, jak jsem ho znala ty desítky let, a doufám, že tohle všechno nikdy nezapomenu, a že to nezapomenou ani ostatní...

Pár fotek před pár léty na chatě u Jarky Čapků (Schovanky).


Foto: Šaman z TO Kouř Písek

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237417

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz