Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Šarlota a Zoe Zítra má svátek Státní svátek


Slovenský skladatel, klavírista a hráč na keyboardy (tehdy se spíš říkalo elektronické varhany) Marián Varga se narodil před pětašedesáti lety, 29. ledna 1947. V roce 1967 začal hrát ve skupině Prúdy s Pavolem Hammelem (LP Zvoňte zvonky), v roce 1969 založil slavnou kapelu Collegium Musicum, která byla považována za snad nejlepší rockové těleso v tehdejší ČSSR a koncertovala do roku 1980.

Debutovala nádhernou EP Homage a J. S. Bach, následovala alba Collegium Musicum 1971, Konvergencie (2LP 1971), Marián Varga & Collegium Musicum (1976), Continuo (1978), On a ona (písničková deska Collegia s Hamellem 1979) a 2LP Divergencie (1981). Netroufl bych si tvrdit, že to byl art rock, ale byla to muzika dobře promyšlená a působící velmi často opravdu monumentálně. Výtečná byla deska Hammel – Hladík – Varga Na II. programe sna (1977). S Hammelem a Hladíkem natočil ještě před tím Zelenou poštu (1972) a v roce 1993 Labutie piesne, které ale poměrně zapadly, s Hammelem ještě vydal LP Všetko je inak (1989) a bez Collegia jako sólovku LP Stále tie dni (1984). S Mertou vydal po revoluci společný projekt Cestou k. Collegium musicum jako studiová kapela se sešlo k natočení CD v roce 1997 a v roce 2003 vydal Varga sólové album Solo in Concert. Napsal navíc spoustu filmové a divadelní hudby, včetně slavného muzikálu Cyrano z predmestia. V roce 2006 vyšel výběr na 2 CD s pěknou knížkou Hommage a Marián Varga, u nás se asi shání hůř. Varga koncertuje dosud, je žijící klasik a mimořádná osobnost, na kterou jsme jen u nás v Česku nějak pozapomněli.


Usměvavý Marián Varga

Collegium musicum

Tohle jsou Vargovy "poctivé" Hammondy

Soustředění Mariána Vargy

Collegium musicum v Lucerna Music Baru v únoru 2011

 Foto: František HeřmanFoto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6698372

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz