Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Šarlota a Zoe Zítra má svátek Státní svátek


Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem v Pikovicích 2007

Wabi Daněk slaví 30. ledna pětašedesát let

Pětašedesát roků, to už jsi skoro pamětník. Nebo ještě ne ?

No, trošku se to váže k tomu, že hodně pamatujeme, ale už si toho zase moc nepamatujeme…

Loni jsi v legraci říkal ,že když jsi v roce 2007 slavil šedesátku U vodárny ( a všichni ze sálu se namačkali na podium, aby ti mohli zazpívat Rosu na kolejích), že pětašedesátku bys mohl slavit v Lucerně, akorát by se tam všichni lidi ze sálu na podium nevešli…Chystáš něco takového ?

Ne. Teda chystám, ale to je přísně rodinná akce. Taky to souvisí s tím, že pětašedesátka není až tak slavné výročí. Ale den potom budeme s Evou sezdaní pětadvacet let !

( EVA: Kolik ? Pětadvacet ? Nojo, Staníkovi je šestadvacet… WABI: Přišel moc brzo. Nebo my jsme měli svatbu moc pozdě…)

Takové kontrolní otázky, abychom zjistili, zda jsi s přibývajícím věkem něco změnil na loňských názorech: Máš některou ze svých písní radši ?

Nemám. Všechny jsou to moje děti, jak jsem kdysi řekl.

Píšeš pořád nové písničky ?

Málo. Velmi málo. Je to možná taky proto, že čím dál, tím míň věcí mi stojí za to, abych o nich psal. Jsem takový smířlivější, už nejsem takový nášlapný a říkám si – pro některé věci je škoda práce.

Nerozmyslel sis, že bys šel do politiky ?

Já jsem nikdy nehovořil o tom, že bych šel do politiky. Já jsem si to rozmyslel už dopředu. Nešel bych do toho.

O čem jsi napsal svoji zatím poslední písničku ?

Ještě není ani hotová, mám ji rozdělanou a ztratila aktuálnost. Byla pro moji ženu, když se se mnou chtěla rozvést. Taková jako usmiřovačka…

A už víš, o čem budeš psát tu další ?

Rámcově to vím, ale musí přijít něco… slogan… a musí to být tak silné, aby mě to donutilo si sednout.

Objevila se nějaká nová věc, která tě štve ?

Člověče, od okamžiku, kdy jsem nabral rozum, je to vlastně pořád to samé. Není to o zřízení, ani o doktrinách, je to hlavně o lidech. A ti jsou pořád stejní.

Patříš mezi zpěváky, se kterými diváci asi nejvíc zpívají. Přemýšlel jsi někdy, proč to je?

Nevím, možná jak zpívám blbě, tak mi to chtějí opravit…Ale ne, mám pár písniček, které se dobře zpívají a lidi, kteří chodí na moje koncerty, rádi zpívají. To je totiž zázrak . Takže se vlastně ani nedivím a vždycky jsem z toho potěšený a dojatý.

Na písničkovém trhu se už delší čas nic moc neděje, ale tři písničky se teď trochu vymkly, protože je předtím vlastně nikdo neznal a teď mají velké úspěchy: kladenská kapela Gladly SW se svou Berounkou vyhrála soutěž Country radia, Vašek Neckář slaví důstojný comeback vánoční filmovou písní a Tomáš Klus to taky vyhrál u lidí velmi upřímným songem o věcech, které nás trápí. Co si o těchto písničkách myslíš ?

Abych pravdu řekl, já jsem pořádně slyšel jen toho Neckáře.Tomáš Klus mi nějak prošel kolem ucha – tím nechci říct, že písnička není dobrá – prostě si ji nepamatuji. Takže těžko hodnotit.Ten Vašík.. já jsem rád, že se chytil. Písnička má hitový potenciál. Je taky pravda, že rýmy nejsou pro lopaty… tam nejsou vlastně skoro žádné rýmy…ale je jednoduchá, celkem dobře se pamatuje, má vznosný text. To vymysleli dobře.

Ať chceš nebo nechceš, zařadil ses mezi legendy tohoto žánru a už ti to nikdo neodpáře. Koho ty máš z písničkářů rád natolik, že si hraješ jeho písničky ?

Z písničkářů nejvíc samozřejmě hraju Wabiho Ryvolu, Mikeše ( tj. Mikiho Ryvolu – pozn. aut.),z těch mladších samozřejmě Karla Plíhala, i když s Karlem je to takové, že on má písničky postavené pro sebe a já to neuhraju..Jarka Nohavicu…Vlastu Redla… Žalmana,toho mám přečteného , takže ho hraju líp, než Žalman…v zásadě není nikdo, koho bych neuměl zahrát. Možná Vláďu Mertu, ten je složitý, ale taky má některé písničky – Brzy jazyk nazývati, vlastní jméno Ruzyně…Přemýšlím, koho jsem v životě nezkusil si zahrát… Dobře se mi hraje Kája Diepold, toho dokonce občas prodávám i na podiu …Že by mi někdo vyloženě vadil tak, abych jeho písně ze zásady nehrál, to neexistuje.

Co by ti asi k narozeninám udělalo největší radost ?

Jsou to věci, s kterými by se asi nerad i svěřoval, protože se vztahují k rodině, dětem…Moje kariéra už je mi šumák . Samozřejmě jsem rád, když mohu hrát, mně to sviňsky baví, ale – jak bych to řekl – už jsem si své užil. Spíš by se to vztahovalo k dětem. Kdyby se našel nějaký anděl strážný, který by jim pomáhal.

Foto: František Heřman

 

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6698327

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz