Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana


Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem v Pikovicích 2007

Wabi Daněk slaví 30. ledna pětašedesát let

Pětašedesát roků, to už jsi skoro pamětník. Nebo ještě ne ?

No, trošku se to váže k tomu, že hodně pamatujeme, ale už si toho zase moc nepamatujeme…

Loni jsi v legraci říkal ,že když jsi v roce 2007 slavil šedesátku U vodárny ( a všichni ze sálu se namačkali na podium, aby ti mohli zazpívat Rosu na kolejích), že pětašedesátku bys mohl slavit v Lucerně, akorát by se tam všichni lidi ze sálu na podium nevešli…Chystáš něco takového ?

Ne. Teda chystám, ale to je přísně rodinná akce. Taky to souvisí s tím, že pětašedesátka není až tak slavné výročí. Ale den potom budeme s Evou sezdaní pětadvacet let !

( EVA: Kolik ? Pětadvacet ? Nojo, Staníkovi je šestadvacet… WABI: Přišel moc brzo. Nebo my jsme měli svatbu moc pozdě…)

Takové kontrolní otázky, abychom zjistili, zda jsi s přibývajícím věkem něco změnil na loňských názorech: Máš některou ze svých písní radši ?

Nemám. Všechny jsou to moje děti, jak jsem kdysi řekl.

Píšeš pořád nové písničky ?

Málo. Velmi málo. Je to možná taky proto, že čím dál, tím míň věcí mi stojí za to, abych o nich psal. Jsem takový smířlivější, už nejsem takový nášlapný a říkám si – pro některé věci je škoda práce.

Nerozmyslel sis, že bys šel do politiky ?

Já jsem nikdy nehovořil o tom, že bych šel do politiky. Já jsem si to rozmyslel už dopředu. Nešel bych do toho.

O čem jsi napsal svoji zatím poslední písničku ?

Ještě není ani hotová, mám ji rozdělanou a ztratila aktuálnost. Byla pro moji ženu, když se se mnou chtěla rozvést. Taková jako usmiřovačka…

A už víš, o čem budeš psát tu další ?

Rámcově to vím, ale musí přijít něco… slogan… a musí to být tak silné, aby mě to donutilo si sednout.

Objevila se nějaká nová věc, která tě štve ?

Člověče, od okamžiku, kdy jsem nabral rozum, je to vlastně pořád to samé. Není to o zřízení, ani o doktrinách, je to hlavně o lidech. A ti jsou pořád stejní.

Patříš mezi zpěváky, se kterými diváci asi nejvíc zpívají. Přemýšlel jsi někdy, proč to je?

Nevím, možná jak zpívám blbě, tak mi to chtějí opravit…Ale ne, mám pár písniček, které se dobře zpívají a lidi, kteří chodí na moje koncerty, rádi zpívají. To je totiž zázrak . Takže se vlastně ani nedivím a vždycky jsem z toho potěšený a dojatý.

Na písničkovém trhu se už delší čas nic moc neděje, ale tři písničky se teď trochu vymkly, protože je předtím vlastně nikdo neznal a teď mají velké úspěchy: kladenská kapela Gladly SW se svou Berounkou vyhrála soutěž Country radia, Vašek Neckář slaví důstojný comeback vánoční filmovou písní a Tomáš Klus to taky vyhrál u lidí velmi upřímným songem o věcech, které nás trápí. Co si o těchto písničkách myslíš ?

Abych pravdu řekl, já jsem pořádně slyšel jen toho Neckáře.Tomáš Klus mi nějak prošel kolem ucha – tím nechci říct, že písnička není dobrá – prostě si ji nepamatuji. Takže těžko hodnotit.Ten Vašík.. já jsem rád, že se chytil. Písnička má hitový potenciál. Je taky pravda, že rýmy nejsou pro lopaty… tam nejsou vlastně skoro žádné rýmy…ale je jednoduchá, celkem dobře se pamatuje, má vznosný text. To vymysleli dobře.

Ať chceš nebo nechceš, zařadil ses mezi legendy tohoto žánru a už ti to nikdo neodpáře. Koho ty máš z písničkářů rád natolik, že si hraješ jeho písničky ?

Z písničkářů nejvíc samozřejmě hraju Wabiho Ryvolu, Mikeše ( tj. Mikiho Ryvolu – pozn. aut.),z těch mladších samozřejmě Karla Plíhala, i když s Karlem je to takové, že on má písničky postavené pro sebe a já to neuhraju..Jarka Nohavicu…Vlastu Redla… Žalmana,toho mám přečteného , takže ho hraju líp, než Žalman…v zásadě není nikdo, koho bych neuměl zahrát. Možná Vláďu Mertu, ten je složitý, ale taky má některé písničky – Brzy jazyk nazývati, vlastní jméno Ruzyně…Přemýšlím, koho jsem v životě nezkusil si zahrát… Dobře se mi hraje Kája Diepold, toho dokonce občas prodávám i na podiu …Že by mi někdo vyloženě vadil tak, abych jeho písně ze zásady nehrál, to neexistuje.

Co by ti asi k narozeninám udělalo největší radost ?

Jsou to věci, s kterými by se asi nerad i svěřoval, protože se vztahují k rodině, dětem…Moje kariéra už je mi šumák . Samozřejmě jsem rád, když mohu hrát, mně to sviňsky baví, ale – jak bych to řekl – už jsem si své užil. Spíš by se to vztahovalo k dětem. Kdyby se našel nějaký anděl strážný, který by jim pomáhal.

Foto: František Heřman

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237284

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz