Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana


Môj priateľ mi rozprával takúto príhodu. Jeho manželka išla autom do mesta /bývajú pár kilometrov od Bratislavy/ a na ceste zazrela tehotnú ženu, ktorá stopovala. Kto by nezastavil tehotnej?

Zamilovanej nezastavíš. Nie je to na nej až tak vidno. A ak je zamilovaná, zájde aj pešo. Nezastavíš ani vyfintenej. Vieme, čo robia pri ceste vyfintené, koho vyzerajú. Nie, nepomýlil som sa. Viem, mnohí si myslíte že správne som mal napísať „ako vyzerajú“. Lenže, moji milí, sloveso „vyzerať“ má dva významy. Vyzerám dobre. To je prvý. Vyzerám auto, ktoré by mi zastavilo. To je druhý, polozabudnutý. Vyzerať v tomto slova zmysle znamená vlastne čakať, očakávať. Istý slávny herec, pochádzajúci z Hontu sa usadil v Bratislave a občas ho prišla pozrieť jeho mama. Vtedy mu vždy poslala telegram tohto znenia: „Prídem vo štvrtok, vyzeraj ma.“ A on, chudák, behal od rána z hlavnej stanice na autobusovú, až kým ju nezazrel. Toľko odbočka. Vráťme sa k príbehu. Priateľova žena zastavila tehotnej. Tá ju poprosila, aby ju zviezla do mesta . Nech sa páči, povedala priateľova žena a chcela jej otvoriť predné dvere. Ale tehotná už sedela vzadu. Asi tam má viac miesta, pomyslela si priateľova žena, potrebuje ho, je tehotná. Priateľova žena má dve deti takže vie, čo je to tehotenstvo a s tehotnou sa okamžite solidarizovala.  Po chvíli si uvedomila, že nechala na zadnom sedadle kabelku a v nej peňaženku. Poprosila tehotnú, aby jej podala kabelku. Niežeby ju podozrievala, veď bola tehotná, ale predsa len by kabelku mala radšej pri sebe. Tehotná jej ju ochotne podala. Priateľova žena len tak úchytkom, počas jazdy, nazrela do kabelky. Peňaženka tam nebola. Priateľova žena bola spočiatku v rozpakoch, rozmýšľala, či si peňaženku nezabudla doma. Ale potom premohla rozpaky a povedala „mala som tam peňaženku“. „Ani som sa tej kabelky nedotkla“ povedala tehotná. „Možno vypadla, keď ste mi ju podávali, pozrite sa“ poprosila priateľova žena. „Nič tu nie je“ povedala tehotná. „Naozaj“ opýtala sa priateľova žena. „Hádam si len nemyslíte, že som vám ju zobrala“ povedala tehotná „veď ja som tehotná“. Tento argument je odzbrojujúci. Tehotná predsa nemôže ukradnúť peňaženku. Akosi to k sebe nejde. Priateľova žena podľahla materskej solidarite. Vysadila tehotnú tam, kde to tehotná chcela. Ale potom jej čosi nedalo a cestou z mesta domov zastavila sa na policajnej stanici. Keď vyrozprávala službukonajúcemu túto záhadnú príhodu, ten ju v okamihu vyriešil. „Jáj“ povedal, „to bol Jožo“. Vysvitlo, že Jožo sa preoblieka za tehotnú ženu a okráda dôverčivé vodičky. Absolútne mi nie je jasné, aké z tejto príhody plynie morálne poučenie. Jasné je len to, že Jožo nie je hocijaký zlodej. . Nejde mu len o zisk, ale predovšetkým o štýl. Umelec.

www.brejle.net

Foto: František Heřman


Foto týdne

Jste náš host číslo

8237546

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz