Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Zora Zítra má svátek Ingrid

Dneska už to vypadá jako vyprávění starého zbrojnoše, ale pořád ještě je mezi námi dost těch, kteří si pamatují, že byly doby, kdy určité muzice pšenka nekvetla, natož aby ji nakladatelství vydávala jako zpěvníky nebo nedejbože jako gramofonové desky. Že by ji hrála některá stanice Československého rozhlasu, to už vůbec ne.

 

Když dneska slyším na Country radiu třeba Ruty šuty Arizona Texas nebo jak se snáší s amerického bombardéru na Brno balíček čokolády, vybaví se mi spousta mých kantorů, kteří by mými kantory nebyli, protože za tyhle písničky by byl vyhazov. V Mladém světě jsme uhájili Tábor. A tak jsme zkusili – když se předtím na jiném tématu dokázalo, že to jde – dělat i zpěvníček Písničový oheň, šéfredaktorka dokonce byla v Plzni na Portě, v časopisecké Bílé vráně se objevily i věci, které jako kdyby v oficiální kultuře neexistovaly.

ek k táborovému ohni. Stačilo správně přeložit a patřičně rozříznout středovou dvoustranu. Zpěvníček v době, kdy si nemohl natočit desku kdo chtěl a kde chtěl, měl několik dobrých stránek. Začněme textem, který pomáhal těm, kteří nestačili odezírat interpretům , neměli takového pamatováka nebo v té době ještě docela vzácné nějaké nahrávací zařízení. Spoléhal jsem se na to, že fandové téhle muziky většinou texty znají a nevyvedly je z míry ani nečekané změny v textu, které nařídila šéfredaktorka, když nějakému výrazu nebo slovu nerozuměla nebo rozumět nechtěla. Odskákal to většinou Honza Krůta, který byl v té době již renomovaným textařem a snažil se písničkám moc neublížit. Musím se dneska pousmát, kdy slyším třeba Rosu na kolejích, kde se ve druhé sloce zpívá "Měsíc dobře hlídá pocestný“, protože původní, Wabim složený Pajda, neprošel. Nejhůř dopadl pacifický Listopad. Když jsem odevzdal rukopis této krásné písničky, uslyšel jsem „Ty ses snad zbláznil, ne ?!“ a když jsem pořád nechápal, dostalo se mi vysvětlení: přece nebudeme dávat do zpěvníčku písničku, v jejímž refrénu se zpívá „Víš, to listopad, lásku nemá rád“ , když listopad je přece Měsíc československo-sovětského přátelství! Ve zpěvníčku se písnička objevila, sice s pošramoceným textem, ale správnými akordy, a tak si ji ti, kdo chtěli, mohli zazpívat bez našeho přičinění správně, a s našim přičiněním se správnými akordy. Nevím, jestli ještě hůř anebo naopak lépe dopadli Brontosauři. Když už se museli přejmenovat z Toronta na Brontosaury a my jsme měli rubriku Zápisník Brontosaura, zaradoval jsem se, že budeme mít kromě Century v Chuchli ještě i další koně a hned jsem zařadil do zpěvníčku píseň Brontosaurus. Jak to dopadlo, ani nebudu říkat. Písnička prostě vylítla jako namydlená. Šéfce vadili ozbrojení trampové, kteří by na někoho vytáhli nůž, staroušové byli podle ní staří členové strany…

Pokud někdo přehlédl texty, noty mu třeba nic neříkaly, ale rozuměl obrázkům, potěšil se záhlavími jednotlivých songů. Grafik Jarda Weigel i jeho následovníci Karel Divina a Vladimír Nagaj by jistě na ozdobení stačili, ale v počátcích zpěvníčků měl Jarda Weigel práce až nad hlavu, a tak oslovil tátu salonů kresleného humoru Josefa Kobru Kučeru, o němž jsme navíc věděli, že má k písničkám, folku či country kladný vztah. A tak se čtenáři z líbezných obrázků dověděli nejen něco o písničce, ale také o panu kreslíři.

Dneska už je všechno jinak, ale jestli se nepletu, tak ošmatané zpěvníčky má ještě ledaskdo. Odborně se tomu prý říká „V hudbě život Čechů“!

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6873055

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz