Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

Casey Driessen

Nejstarší bluegrassový festival v Evropě, Banjo Jamboree, oslavil své půlstoleté výročí v nádherném areálu letního kina a koupaliště v Čáslavi – Vodrantech. Festivalu se zúčastnilo šestadvacet kapel a vypukl tradičně v pátek večer v šest.

Zahájila ho kapela jejího zakladatele Honzy Macáka – Větráci, která jako jediná žádný z ročníků nevynechala. Honza nás bohužel opustil v roce 2011. Měli jsme možnost vidět dalších sedm kapel, Album, Petr Kůs a Fámy, New Aliquot, BG Cwrkot. Jako první zahraniční host nastoupila vynikající skupina Red Wine z Itálie. Večer zakončila kultovní kapela COP z Plzně. Pochopitelně následovala až do svítání spousta jam-sessionů.

 

Red Wine - Italie

Sobotní ráno v deset otevřel hodinový recitál houslové hvězdy z Nashvillu – Casey Driessena. Následovala přehlídka dalších bluegrassových velikánů. Za zmínku také stojí jediná dětská kapela Modré strunky, kterou dal dohromady ze svých žáků Jarda Žanta, dlouholetý banjista jabloneckého Modrotisku. Jistě o nich ještě uslyšíme.

Bylo velké vedro a ani mráček, a tak dobrou alternativu k ochlazení nám nabízelo sousední koupaliště. Po ty dva dny bylo v ceně festivalu a bylo tam i dobře slyšet, co se dělo na hlavní scéně. Cesta tam byla lemována stánky dnes již světoznámých českých výrobců hudebních nástrojů. Například Průcha, Čapek, Holoubek, Rollsbanjo, Krishot, atd. Během programu se také na koupališti konaly různé hudební workshopy.

Odpoledne jsme měli možnost vidět kapely BG Bazar, Handl, G-runs & Roses, Lussatian Grass, další veterány scény – Pražce z Luk nad Jihlavou, Honzu Bicana, dravý ostravský GoodwillFunny Grass. Během následující přestávky se chystalo každoroční tradiční focení banjistů. Letos jsem jich napočítala jedenapadesát. Předávání banja značky Čapek, vydraženého pro podporu festivalu, jsem vyfotit nestihla.

 

Benefit - Brno

K tomuto významnému jubileu byl vydán stošedesátistránkový sborník s názvem Banjo Jamboree 1973 – 2022, mapující všech doposud devětačtyřicet ročníků. Dohromady ho dal a slovem provázel Martin Čechura za vydatné pomoci spousty pamětníků. Obsahuje stovky fotek ze všech minulých festivalů a kdo by měl zájem, může si ho dodatečně za 350 korun objednat.

Večer jsme se mohli těšit na legendární Poutníky, Svaťa Kotas BandBlack Jack. Po jejich vystoupení se konal křest festivalového sborníku, o kterém jsem se zmínila výše. Českým pivem ho pokřtili kmotři Petr Kuklík, jeden ze tří zakladatelů festivalu a prezident Bluegrassové asociace Petr Brandejs. Opravdu stojí za to si ho koupit.

 

Professional Deformation s Casey Driessen

Následovala kapela Vacuum Ball, vynikající Monogram, humorná Sunny Side a bombastičtí MilkeatersMlékojedi. Třešničkou na dortu na závěr byla fenomenální formace Professional Deformation, ke které se po pár skladbách přidal Casey Driessen. Bouřlivé ovace následovaly a publikum je nechtělo nechat odejít bez nesčetných přídavků. Český bluegrassový svátek se tedy vydařil na jedničku s hvězdičkou.Na sobotní valné hromadě se mimo jiné ze zdravotních důvodů loučil s funkcí pořadatele, člena výboru a zastupitele města Čáslav náš Janik Hejčl. Jenom díky jemu se vlastně tento festival mohl dlouhá léta konat v tomto nádherném prostředí, dokázal také získat řadu vlivných sponzorů. Poděkování patří Bluegrassové asociaci ČR, zvukařskému týmu, vystupujícím muzikantům a všem těm dobrovolným pomocníkům, co se starali o naše blaho i žaludky. Bez nich by tahle velkolepá akce nebyla možná.

 

Vacuum Ball

Foto Lilly Pavlak

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795269

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz