Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Adriana Zítra má svátek Ladislav

Vítěz Michal Willy Sedláček, doprovázený svou ženou

Mezi prvními krajskými koly byla i v letošním roce Porta jihočeská, která se odehrála v přívětivém prostředí studiového sálu českobudějovického rozhlasu. Báječná příležitost, jak oslavit 55. narozeniny tohoto celostátního, možná nejstaršího hudebního festivalu v Česku. Bohužel, příliš návštěvníků tuto možnost nevyužilo, takže publikum z velké části tvořili příbuzní vystupujících anebo přímo zúčastnění muzikanti.

Jak zdůraznil tradiční a osvědčený spíkr tohoto hudebního klání Zdenek Schwager, bez něhož si již jihočeské portování ani nedovedu představit, uskutečnilo se toto soutěžní setkání jihočeských hudebníků vlastně po dvouleté covidové pauze. Na malém pódiu s ozvučením, které umožňovalo i kvalitní nahrávku, se vystřídalo celkem patnáct skupin a jednotlivců, z nichž třetina se přihlásila de facto na poslední chvíli.

Po tradičním zahájení Vlajkou, při níž stáli na pódiu i všichni porotci, vystoupil první soutěžící, a to známá jindřichohradecká kapela Jen tak tak, s bohatým nástrojovým parkem. Příjemně zněla i písničkářka Kateřina Hajná, kterou vystřídala sestava Bambus s Petrem Novákem, jenž se pak objevil ještě asi ve třech nebo čtyřech dalších sestavách včetně sólového countryového vystoupení. Jeho muzikantský potenciál zdědil i další člen skupiny – malý Petrův synek, který zasedl za bicími s neutuchajícím elánem a také s velkou razancí, po níž bolely i ušní bubínky. Ale svorně jsme se shodli, že ho čeká velká bubenická budoucnost – možná ale v jiném žánrovém okruhu.

Manželské Duo Lupíkovci s kytarou a foukací harmonikou, kteří byli na řadě po Triu Porta, nadchli svým příjemně přirozeným projevem a mimo jiné i skutečností, že provozují v Písku hospůdku U šesti strun, kde našli zázemí folkoví a country muzikanti z Písku a okolí. Určitě se tam musím někdy podívat...

Je zajímavé, že letošní ročník byl bohatý na mladé písničkářky, jako byla třeba Tereza Horažďovská nebo Karolína Kdýrová, která vystupovala s doprovodnou kytarou Petra Nováka a později pak se svou spolužačkou Aničkou Dudovou, a to pod názvem Duo filmová škola aneb Činčirinči. V prvém případě prezentovala své vlastní texty a musím poctivě říci, že nebyly špatné.

Budu se asi opakovat, ale každým rokem znovu dávám za pravdu Kapitánu Kidovi, který už kdysi dávno prohlásil, že „folk Portu spolk´“. I letos v repertoáru portovních soutěžních bloků zcela jednoznačně převažoval folk, občas zazněla country anebo bluegrass, ale k trampské písničce (která původně na Portě převažovala) byl nejblíž asi jediný účinkující – a to Eduard Šiman, zastupující střední generaci. Jinak bylo možné mezi soutěžícími pozorovat, a to i podle vyjádření a statistických sumářů Aničky Roytové ze sdružení Porta, značné omlazení. A to je pochopitelně velice příznivé zjištění.

Mladince vypadá i Vlastík Holý, který krajské Portě zůstává věrný už celých deset let a nevzdává to. Jeho písničky jsou dojemné svou bezprostředností a je vidět, že je psal skutečně srdcem. Mně osobně se líbil mimo jiné výstup českokrumlovského písničkáře Karla Smeykala se znělým hlasem a zajímavými písničkovými texty, které bych ráda slyšela i vícekrát.

 

X-tet, postupující do semifinále

Nakonec jsem si nechala své favority, na kterých se pak shodla i porota. Prvním z nich byl X-TET z Jindřichova Hradce, který má repertoár postavený na skvěle sladěných jedinečných vokálech. Byli jsme zvyklí na jeho léty vytrénovanou sestavu

ženských hlasů pod taktovkou Štěpána Štrupla, ale tentokrát byli obohaceni ještě o dva hudební nástroje. I tak byl ale jejich hlasový projev dominantní. Zaslouženě tedy postoupili do semifinále celostátního kola v Řevnicích, kde se již nejednou stalo, že portovní vítěz se nakonec rekrutoval právě z této scény. Tím, kdo postoupil rovnou do finále a bude de facto hájit barvy Jihočechů, byl paradoxně Michal Willi Sedláček - z Plzně, který si navíc odnesl šek na tisíc korun od SAI. Určitě si nesporně obojí vrchovatě zasloužil.

Bylo to asi poprvé, kdy jsem se jako divák naprosto shodla s odbornou porotou, která se tentokrát neradila o konečných výsledcích tak dlouho jako obvykle. A právě tuto chvilku čekání na její verdikt vyplnila Kristýna Nýdlová-Dlouhá, která se na post uznávané písničkářky vyhoupla vlastně také díky svým úspěchům na portovní scéně. A tak by to mělo vlastně být...

 

Portovní cena jihočeského kola

Foto z archivu sdružení PORTA

Foto týdne

Jste náš host číslo

8142666

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz