Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Adriana Zítra má svátek Ladislav

Reportáž mezinárodní bluegrassové činitelky Lilly Pavlak ze Švýcarska.

Po roce covidového šílenství jsem se konečně natěšená na živou muziku opět dostala do Česka. Podařilo se mi navštívit několik festivalů. Nejvíc jsem se těšila na Banjo Jamboree, nejstarší bluegrassový festival v Evropě, letos již 49. ročník. Po loňském chladném, propršeném a blátivém festivalu se počasí letos vyznamenalo. Vedro, modro, trochu jsme se sice pekli, neboť stínu tam bylo minimálně, ale vždy byla možnost se zchladit a zaplavat si na koupališti. Festival nám předvedl to nejlepší, co nám tento u nás tak populární hudební styl může nabídnout. Zúčastnilo se ho dvaadvacet výborných kapel. Připadala jsem si chvílemi jako Alenka v říši divů. Rok jsem žila jako trosečník na ostrově, nikoho neviděla, s nikým nemluvila a najednou kamarádi na každém kroku.

Páteční program zahájila tradičně píseň Will the Circle Be Unbroken. Letos nám ji předvedla první účinkující kapela Frýda and Company za vydatné pomoci Petra Brandejse, Petra Žižky a dalších. Tahle zajímavá plzeňská kapela kolem zpívající dobristky Albíny Pethsové, se pohybuje na pomezí bluegrassu, folku a americké country. Hrají skoro akusticky ve složení dobro, kytara, housle, banjo a basová kytara a dávají tušit vliv kapel jako Nickel Creek, Dixie Chick atd. Zajímavá muzika, letos jsem je zažila ještě víckrát.

Další v řade byli kutnohorští Brzdaři, ty vám snad ani moc představovat nemusím, jedna z mých dlouhodobých srdcových záležitostí. Vynikající chomutovské Album hraje zpívá také čím dál tím líp. Jejich hlavní zpěvák Zoltán Pasztor má hlas jak zvon. Legendární Petr Kůs nám předvedl další sestavu Fámů, kterým se nikdy nemá co vytknout. Temperamentní Nová Sekce sršela vtipem a slyšela jsem od nich také několik krásných nových písniček, převážně z pera Tomáše Tichého. Bluegrass Cwrkot trochu pozměnil sestavu, zpívá a na kytaru s nimi teď hraje Slávek Podhráský z Blackjacku. A houslistu ještě neznám. Páteční program zakončil tradičně výborný klasický Modrotisk.

Moderovali střídavě Pavel Brandejs a Sandy Nosek z Českého rozhlasu Olomouc. Tam si také máte možnost v pravidelném pořadu Na cestě záznam z celého festivalu poslechnout. Následovala spousta nočních jam-sessionů.

Sobotní dopoledne zahájili bluesmani Ptaszek a Bužma již v 10 hodin. Tradičně vždycky jedna kapela nehraje bluegrass, aby si od něj obecenstvo trochu odpočinulo… Po přestávce nastoupila Ladygrass – skupina Od plotny skok. Děvčata prostě umí! A pak už to šlo ráz naráz.

Vynikající moderní Jumper Cables, tradiční Log, mojí oblíbenci BlueRej s nádhernými vokály, které snad překonal následující pražský Abalone, u jejichž zpěvu mi někdy z té krásy až naskakuje husí kůže. Dřevěná tráva kolem Klobouka – další klasika, slovenská stálice Blueland s Ralphem Schutem… Odpolední část zakončil vynikající Blackjack.

Tradiční focení banjistů se letos opravdu vydařilo. Zúčastnilo se ho hrdých osmadvacet hráčů. Loni se poprvé v dějinách festivalu nekonalo, protože v tom nečasu se drahé nástroje zkrátka předvádět nedaly.

Následovala hvězdná lahůdka Zenkl a Kozák band. Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák předvedli celé spektrum jejich umu. A stálo to za to. Vystřídaly se skladby z vlastní tvorby, bluegrassové, keltské a world music tradicionály, kombinace strunných, smyčcových i dechových nástrojů. Jména jejich dvou spoluhráčů si bohužel nepamatuji.

Blížilo se festivalové finále a následovala bombastická kapela Milkeaters, jejichž banjista David Benda se před nedávnem zúčastnil World Virtual Bluegrass Banjo Contest, soutěže o nejlepšího banjistu, kam se přihlásili mimo jiné pouze dva neameričané. Světe zboř se, David získal titul Mistra světa pětistrunného banja. Gratulujme! Jejich muzika všem řádně rozproudila krev.

Obecenstvo se trošku zklidnilo u výborných Poutníků, kde měl pro změnu premiéru Petr Vošta namísto slovenského Petra Mečiara. Sunny Side se tentokrát víc soustředila na hraní než na show a byli jako vždy perfektní. Professional Deformation nám předvedli svou jedinečnou muziku. Vloni vyměnili basistu a ten se jmenuje Karel Waska.

Jako poslední avizovaný zahraniční host, rakouská kapela Nugget, je vskutku mezinárodní. Její členové pocházejí ze čtyř států, jediný opravdovský Vídeňák je Helmut Mitteregger. Jeho žena Katka je původem z Bratislavy, Jarda Jahoda z Prahy. Nejnovějším členem se stal Holanďan Ralph Schut.

Banjo Jamboree 2021 opravdu nemělo chybu. Počasí, muzika i zvuk, vynikající obecenstvo a dobré občerstvení.

Nezbývá než poděkovat Honzovi Hejčlovi a české Bluegrassové asociaci, moderátorům, týmu Českého rozhlasu Olomouc za nahrávky a všem těm pomocníkům, kteří se zasloužili o zdárný průběh tohoto festivalu. Zahraničních diváků bylo kvůli covidovým opatřením letos jen pár. Jako vždy nezklamal Big Herbert Schildhammer s manželkou Heidi a v pátek se zúčastnil i bývalý vydavatel německé Bluegrass Bühne, legendární Eberhard Finke s manželkou Monikou. Eberhard je bohužel už léta těžce nemocný, tak kvůli vedru nepřišli i v sobotu…

Všichni se těšíme na příští jubilejní 50. ročník. Organizátoři hledají na tu slávu další ochotné šikovné mladé pomocníky. Tak se nezapomeňte přihlásit.

Foto: Lilly Pavlak

Na spoustu fotek se můžete podívat na mém FB profilu

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8142704

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz