Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

Reportáž mezinárodní bluegrassové činitelky Lilly Pavlak ze Švýcarska.

Po roce covidového šílenství jsem se konečně natěšená na živou muziku opět dostala do Česka. Podařilo se mi navštívit několik festivalů. Nejvíc jsem se těšila na Banjo Jamboree, nejstarší bluegrassový festival v Evropě, letos již 49. ročník. Po loňském chladném, propršeném a blátivém festivalu se počasí letos vyznamenalo. Vedro, modro, trochu jsme se sice pekli, neboť stínu tam bylo minimálně, ale vždy byla možnost se zchladit a zaplavat si na koupališti. Festival nám předvedl to nejlepší, co nám tento u nás tak populární hudební styl může nabídnout. Zúčastnilo se ho dvaadvacet výborných kapel. Připadala jsem si chvílemi jako Alenka v říši divů. Rok jsem žila jako trosečník na ostrově, nikoho neviděla, s nikým nemluvila a najednou kamarádi na každém kroku.

Páteční program zahájila tradičně píseň Will the Circle Be Unbroken. Letos nám ji předvedla první účinkující kapela Frýda and Company za vydatné pomoci Petra Brandejse, Petra Žižky a dalších. Tahle zajímavá plzeňská kapela kolem zpívající dobristky Albíny Pethsové, se pohybuje na pomezí bluegrassu, folku a americké country. Hrají skoro akusticky ve složení dobro, kytara, housle, banjo a basová kytara a dávají tušit vliv kapel jako Nickel Creek, Dixie Chick atd. Zajímavá muzika, letos jsem je zažila ještě víckrát.

Další v řade byli kutnohorští Brzdaři, ty vám snad ani moc představovat nemusím, jedna z mých dlouhodobých srdcových záležitostí. Vynikající chomutovské Album hraje zpívá také čím dál tím líp. Jejich hlavní zpěvák Zoltán Pasztor má hlas jak zvon. Legendární Petr Kůs nám předvedl další sestavu Fámů, kterým se nikdy nemá co vytknout. Temperamentní Nová Sekce sršela vtipem a slyšela jsem od nich také několik krásných nových písniček, převážně z pera Tomáše Tichého. Bluegrass Cwrkot trochu pozměnil sestavu, zpívá a na kytaru s nimi teď hraje Slávek Podhráský z Blackjacku. A houslistu ještě neznám. Páteční program zakončil tradičně výborný klasický Modrotisk.

Moderovali střídavě Pavel Brandejs a Sandy Nosek z Českého rozhlasu Olomouc. Tam si také máte možnost v pravidelném pořadu Na cestě záznam z celého festivalu poslechnout. Následovala spousta nočních jam-sessionů.

Sobotní dopoledne zahájili bluesmani Ptaszek a Bužma již v 10 hodin. Tradičně vždycky jedna kapela nehraje bluegrass, aby si od něj obecenstvo trochu odpočinulo… Po přestávce nastoupila Ladygrass – skupina Od plotny skok. Děvčata prostě umí! A pak už to šlo ráz naráz.

Vynikající moderní Jumper Cables, tradiční Log, mojí oblíbenci BlueRej s nádhernými vokály, které snad překonal následující pražský Abalone, u jejichž zpěvu mi někdy z té krásy až naskakuje husí kůže. Dřevěná tráva kolem Klobouka – další klasika, slovenská stálice Blueland s Ralphem Schutem… Odpolední část zakončil vynikající Blackjack.

Tradiční focení banjistů se letos opravdu vydařilo. Zúčastnilo se ho hrdých osmadvacet hráčů. Loni se poprvé v dějinách festivalu nekonalo, protože v tom nečasu se drahé nástroje zkrátka předvádět nedaly.

Následovala hvězdná lahůdka Zenkl a Kozák band. Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák předvedli celé spektrum jejich umu. A stálo to za to. Vystřídaly se skladby z vlastní tvorby, bluegrassové, keltské a world music tradicionály, kombinace strunných, smyčcových i dechových nástrojů. Jména jejich dvou spoluhráčů si bohužel nepamatuji.

Blížilo se festivalové finále a následovala bombastická kapela Milkeaters, jejichž banjista David Benda se před nedávnem zúčastnil World Virtual Bluegrass Banjo Contest, soutěže o nejlepšího banjistu, kam se přihlásili mimo jiné pouze dva neameričané. Světe zboř se, David získal titul Mistra světa pětistrunného banja. Gratulujme! Jejich muzika všem řádně rozproudila krev.

Obecenstvo se trošku zklidnilo u výborných Poutníků, kde měl pro změnu premiéru Petr Vošta namísto slovenského Petra Mečiara. Sunny Side se tentokrát víc soustředila na hraní než na show a byli jako vždy perfektní. Professional Deformation nám předvedli svou jedinečnou muziku. Vloni vyměnili basistu a ten se jmenuje Karel Waska.

Jako poslední avizovaný zahraniční host, rakouská kapela Nugget, je vskutku mezinárodní. Její členové pocházejí ze čtyř států, jediný opravdovský Vídeňák je Helmut Mitteregger. Jeho žena Katka je původem z Bratislavy, Jarda Jahoda z Prahy. Nejnovějším členem se stal Holanďan Ralph Schut.

Banjo Jamboree 2021 opravdu nemělo chybu. Počasí, muzika i zvuk, vynikající obecenstvo a dobré občerstvení.

Nezbývá než poděkovat Honzovi Hejčlovi a české Bluegrassové asociaci, moderátorům, týmu Českého rozhlasu Olomouc za nahrávky a všem těm pomocníkům, kteří se zasloužili o zdárný průběh tohoto festivalu. Zahraničních diváků bylo kvůli covidovým opatřením letos jen pár. Jako vždy nezklamal Big Herbert Schildhammer s manželkou Heidi a v pátek se zúčastnil i bývalý vydavatel německé Bluegrass Bühne, legendární Eberhard Finke s manželkou Monikou. Eberhard je bohužel už léta těžce nemocný, tak kvůli vedru nepřišli i v sobotu…

Všichni se těšíme na příští jubilejní 50. ročník. Organizátoři hledají na tu slávu další ochotné šikovné mladé pomocníky. Tak se nezapomeňte přihlásit.

Foto: Lilly Pavlak

Na spoustu fotek se můžete podívat na mém FB profilu

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795078

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz