Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

Vítězky mezinárodní soutěže Interporty 2021 - sestry Georgie a Stephanie Fisherovy, neboli Duo Sissos z australského Sydney. Studují v Berlíně a pořadatelé Interporty je objevili na hudebním festivalu Malý Hamburk. Protože nalézat také znamená hledat, a to štáb Interporty v čele s Josefem Vejlupkem už léta dělá.

Téměř čtvrt století trvající slavná pouť festivalu Porta československou hudební současností skončila listopadem 1989. Na jaře roku 1990 si jistý neblahý svazák nechal na Úřadu průmyslového vlastnictví ochránit značku Porta, zatímco v domovském Ústí nad Labem chystali nic netušící otcové zakladatelé  návrat Porty do rodného města. Vznikly tak festivaly dva, ale Porta se mohl jmenovat jenom jeden. Ten svazácký.

Takže v Ústí museli vymýšlet jiné souznící názvy – Trampská Porta (což bylo zavádějící), Kapitán Kid přišel s Interportou (což mi v tehdejších souvislostech a při Kidově duchaplnosti přišlo trochu toporné). Svazáci a jejich následovníci festivaly neuměli, a tak pořadatelské sdružení skončilo v dluzích. Tehdy tuto větev zachránila významná finanční pomoc z Ústí nad Labem. Festivaly se na čas spojily, aby se po čase zase rozdělily. Šikovný pořadatel a muzikant Jiří Vondráček našel pro českou větev domov v Lesním divadle nad Řevnicemi, ve svahu divotvorných Brd, v Ústí se vrátili k nyní naplněnému názvu Interporta a rozhlédli se do zahraničí.

K tomu, aby mezinárodní festival našel své místo v evropském kontextu, je potřeba tradice, marketing a balík peněz. Tradice má Interporta na rozdávání, to ostatní hledá a shání. Zprvu na Slovensku, v Polsku, pořadatelé zároveň otevřeli pomyslnou bránu (tedy portu) hudebnímu mládí… Letos přibyli v interpretační části soutěžící původem z Rakouska, Austrálie, Spojených států… A kulturní dům v Ústí nad Labem, kde festival Porta v roce 1967 vznikl, byl po létech zase přeplněný diváky.

Myslím, že Interporta kráčí do budoucnosti. Do minulosti se totiž nemá cenu otáčet, i když byla veleslavná.

 

 

Americký countryman Willy Jones žije střídavě v USA a v Evropě. Na kontinentu ho doprovází Willy Jones Band, složený z kvalitních slovenských muzikantů.

 

Výsledky INTERPORTY 2021

Hlavní cena INTERPORTA a Cena primátora města Ústí n. L. – Duo Sissos (Austrálie)

DIVÁCKÁ CENA Staré Myslivecké – Blue Night

JUNIOR SONG a Cena starosty Severní Terasy - Matej Struhár (Slovensko) za písničku Jahody / Jahodenie

Miss INTERPORTA - Markéta Poláková

Cena Českého rozhlasu Sever - Tereza Homolová a skupina Zkusmeto

Cena Zahrady Čech a Cena hejtmana Ústeckého kraje – Blue Night

Ústecký stříbrňák - Zdeněk Čardáš Šaroch, Stano Granec a Frendi (SK)

 

Jablonec nad Nisou byl odedávna domovem a líhní skvělých countrymanů, především hráčů bluegrassu. V jejich stopách kráčí původně dětská kapela Blue Night. Její vznik je naplněný sen výborného bluegrassisty Jardy Handlíře - vybral si pár dětí, které začal učit hrát na BG nástroje. Od roku 2016 kapela působí v novém složení pod kapelnicí Berušek Alenou Schernstein.

 

www.interporta.cz

(S přispěním Fedora Skotala)

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795066

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz