Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

Vítěz Porty - skupina Lu's and

I když na první pohled se to nezdálo zjevné, letošní Porta v Řevnicích byla poněkud jiná než její předchozí ročníky. Měla jiný náboj i jaksi emotivnější atmosféru – bylo jasně čitelné, jak si návštěvníci víkendových portovních koncertů cení, že je neberou jako běžnou samozřejmost a že jsou šťastní, protože jsou po dvou letech zase součástí téhle jedinečné hudební akce. Potvrdila mi to v různých slovních variantách i řada lidiček, kteří se již tradičně o přípravu Porty starají, anebo se jí pravidelně účastní. Od členů štábu, přes muzikanty, rozhlasáky, návštěvníky až po hostující a soutěžící muzikanty. Jako by vše ovládal takový všudypřítomný, smířlivější a citově hlouběji prožívaný duch chvíle.

 V čem ještě se Porta změnila? Došlo k několika menším organizačním změnám, jako byl třeba přesun semifinálové soutěže na pódium hlavní scény v amfiteátru apod, ale na celkové tváři portovního dění se to de facto nijak neodrazilo. A návštěvnost neovlivnily ani nepříznivé předpovědi počasí. Ovšem Porta není jen třídenní hudební maraton finálového dění – předchází jim mravenčí práce v krajských a oblastních kolech, na jejichž pilířích pak vyrůstá konečné portovní finále. Letos sice ještě některá kola probíhala on-line, ale jinde už živě a s nečekaným zájmem soutěžících.

 Pro mne osobně byl sice tenhle letošní svátek muziky kratší o páteční koncert, kterého jsem se ke své lítosti nemohla zúčastnit, zejména pak lituji, že jsem nezažila vystoupení skupiny Jak je neznáte se vzpomínkou na Tonyho Linharta. Ale v sobotu už jsem vplula do starých známých festivalových vod. Bylo báječné potkávat, jako každý rok, přátele a kamarády a potřásat si s nimi rukou, bájená byla i ochutnávka úžasného narozeninového dortu, který Jirka Vondráček obdržel s půlročním zpožděním, a nezklamala ani nezaměnitelná atmosféra všech víkendových hudebních vystoupení, což klasicky umocňuje přírodní prostředí amfiteátru.

Premiéru si však odbýval zvukař – zkušený a vstřícný Karel Dřínek, jehož cit a flexibilitu si chválili jak muzikanti, tak posluchači. A ráda bych také připomněla obsáhlou výstavku, dokumentující fotografiemi a psaným slovem historii Porty. Tohle archivní ohlédnutí do minulosti pravidelně připravuje usměvavá a obětavá Miládka, kterou znáte ze stánku s Portýry, cédéčky a drobnými suvenýry. A dovolím si připomenout také její prosbu, týkající se zapůjčení fotografií a další dokumentace k prvním ročníkům Porty, aby mohla doplnit dosavadní mezery v této přehledné prezentaci.

Třebaže předpověď počasí na víkend hrozila přeháňkami a bouřkami, až do pozdních večerních hodin se to v sobotu obešlo jen několika kapkami, pořádně pršet začalo až při vystoupení Věry Martinové, ale většina posluchačů zůstala hrdinně sedět pod pláštěnkami a deštníky. Zajímavé bylo, že déšť ustal zároveň s koncem zpěvaččina vystoupení, jako by po Žalmanovi převzala tuhle neblahou dešťovou hůl. A pak to ale řádně rozpumpoval starý dobrý Cop s Míšou Leichtem, který rozhodně nenechal nikoho chladným. O to víc oceňuji jejich vyjádření pokory na konci jejich bloku. Večer zakončila Lokálka se svým speciálním parodickým repertoárem, spolehlivě lechtajícím bránice, a pohotovým vtipným moderátorem Vaškem Součkem.

Ale vrátím se ještě k předchozímu sobotnímu programu - po dlouhé době jsme totiž s potěšením vyslechli klasické trampské písničky, které se na Portě nevyskytovaly už celé roky - a to díky uskupení s názvem Brzdaři, se znělými mužskými vokály. Nakonec jejich téměř půl století působení na hudební scéně mluví samo za sebe. Dalším příjemným překvapením v trampském hávu byla podstatně mladší kapela Choroši se svižnou muzikou, vtipnými texty i průvodním slovem. Těm bych také dala s radostí svůj palec nahoru. Dalším plusem v tomto výčtu byly nesporně i tři soutěžící skupiny s bluegrassovým repertoárem.

Vítězem Porty se stala mladá skupina Lu's and, s frontmankou z Holandska, která drží primát i v tom, že poprvé na zdejší portovní scéně zvítězila formace, která nehraje jen česky, ale i anglicky. Toto kvarteto si odneslo i Cenu ČRo Olomouc a Cenu SAI. Jako druhá se umístila mladá sestava  Zkusmeto se skvělými texty a dobře nastavenými vícehlasy. Třetí místo obsadila Saša Niklíčková, která zabodovala i v autorské soutěži s písničkou Námořník. Cenu poroty si odnesl malý bubeníček Štěpán Kočárek ze skupiny Ornament, který nebyl za bubny téměř ani vidět. Cena Country radia pak putovala k písničkářce se jménem Blondýna, zatímco Cena SMS soutěže byla udělena skupině VilMa. A Slávek Maděra z této hudební skupiny si vysloužil i Cenu Obce spisovatelů ČR za nejlepší autorský písničkový text, v podobě keramického poháru. Naživo byla tato posledně jmenovaná cena předávána poprvé, ale poprvé bylo toto nové ocenění udělováno už v loňském roce,  kdy portovní soutěž probíhala on-line a odložené finále pak rovněž virtuálně, bez diváků. A svou zaslouženou Portu si odnášel tentokrát také dlouholetý moderátor Zdenek Schwager, jehož překvapení a dojetí po tomto vyhlášení bylo naprosto nefalšované.

I v nedělním programu jsem si musela díky odjezdu vlaku nechat ujít hostující Zelenáče, Radka Tomáška, Petra Kocmana a Aleše Maudra, ale byla jsem nesmírně vděčná za možnost slyšet a vidět ještě před vyhlašováním výsledků hodinový program Druhé trávy a Roberta Křesťana, což byla skutečná hudební lahůdka.

 Kdybych měla jmenovat všechny, kteří se o zdárný průběh Porty zasloužili – a každoročně zasluhují - byl by tento seznam hodně dlouhý. Nemůžu ale vynechat pohotovou a stále zaměstnanou Aničku Roytovou z vedení štábu, ČTU, jejíž členové se podílejí jak na průběhu krajských kol, tak na finále, obětavou fotografku Dášu Borovskou, ale třeba i portovní lékařskou pohotovost, kterou již třináctým rokem Jonáš – MUDr. Jiří Drábek. A asi bych se měla také zmínit i o těch, kteří nás fundovaně a vytrvale provázeli všemi třemi festivalovými dny – a co víc – oba, Zdenek Schwager i Petr Bohuslav - jsou Jihočeši, a to mou patriotskou dušičku těší neméně tak, jako slova chvály na víkendový svátek dobré muziky.

Foto:www.porta-festival.cz

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795183

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz