Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Zora Zítra má svátek Ingrid

Formaci Eliška a Votvíráci oživila tentokrát postavička ani ne pětiletého Toníka Nováka s minikytarkou, který se svého působení nevzdal ani v dalším, ryze mužském přeskupení s názvem Zavíráci.  (Foto Eva Jakešová)

Oblastní kola Porty letos jako první odstartovali Jihočeši hned začátkem března. Jako v předešlých letech našla tato soutěžní přehlídka opět příjemné zázemí ve studiovém sále Českého rozhlasu v centru města. Neúčast dvou z osmnácti původně přihlášených soutěžících měla tentokrát na svědomí zákeřná chřipka, ale i tak šestnáct vystupujících stačilo zaplnit vyhrazený téměř pětihodinový blok.

Jako jedno z nesporných pozitiv letošního ročníku bych hodnotila evidentní omlazení sestavy soutěžících, což s potěšením konstatovali jak přítomní muzikanti, tak pořadatelé. V té souvislosti se musím zmínit například o patnáctiletém Josefu Žemličkovi ze Žďárských chalup, který se od nového školního roku stane studentem českobudějovické konzervatoře v oboru basová kytara. Ačkoliv se tentokrát neprezentoval svou tvorbou a na portovním pódiu měl vlastně premiéru, zaujal svým nasazením, citlivým přednesem a mimo jiné i tím, jak pozorně sledoval celý průběh programu. Ještě o rok mladší Martin Kajaba z Českých Budějovic má naopak za sebou řadu zkušeností z festivalů a veřejných vystoupení a navíc hraje ve dvou kapelách. To se pochopitelně odrazilo i v jeho suverénnějším projevu a v odvaze přijít s vlastními, na jeho věk poměrně zdařilými písničkami. Autorskou tvorbu zahrnul do svého vystoupení i jedenadvacetiletý Vlastík Holý z Týna nad Vltavou, který na portovním pódiu také nestál poprvé. A konečně patnácti lety v občanském průkazu se mohla pochlubit i Eliška Kotlínová, zpěvačka formace Eliška a Votvíráci, pokoušející se o portovní úspěch již potřetí. Vedle jmen na této scéně již zaběhlých se obvykle na soutěžní přehlídce objevují i nové tváře a nová jména, což je mimo jiné i další přínos této populární soutěže.

 

Trio Krantofel   (Foto MIrek Tichák, ČRo České Budějovice)

Pod poněkud zvláštním názvem Krantofel se objevilo táborské trio se zajímavými aktuálními texty. Milan Kekit Šebelík, známý i v trampských kruzích, sice na portovním pódiu nestál poprvé, ale letos se představil jako sólový písničkář. Následné bechyňské Jen tak trio zařadilo do svého vystoupení mimo jiné také písničku, jíž připomnělo výročí nadčasového Karla Kryla. Formaci Eliška a Votvíráci oživila tentokrát postavička ani ne pětiletého Toníka Nováka s minikytarkou, který se svého působení nevzdal ani v dalším, ryze mužském přeskupení s názvem Zavíráci. Plánovaný nostalgický návrat po pětadvaceti letech se krumlovskému duu Maty Dio příliš nepovedl, ale publikum jej přesto velkoryse odměnilo potleskem. K táborskému domicilu se pak hlásili další soutěžící s názvem Jiná místa, jejichž úspěšný videoklip můžete informativně zhlédnout na youtube. Letos však vystupovali pouze ve dvou. Instrumentálně i vokálově zajímavé trio V trávě má na kontě řadu zkušeností, a to nejen ve jmenovaném seskupení, ale i jako členové působící v jiných kapelách. Nejblíže žánrovému šuplíčku etno má podle spíkra Zdenka Schwagera sestava McBerds, jejíž repertoár chytil i porotu. Tvrzení, že mezi hudebníky i pořadateli najdete řadu novinářů, působících v tisku i na rozhlasových vlnách, doložil i Dante písničkář, občanským jménem Zdeněk Zajíček, někdejší basista letos jubilujícího Spolektivu. Při jeho první písničce mne napadlo, že máme možná svého jihočeského Vlastu Redla, nicméně ocenění si zasloužilo i jeho procítěně přednesené blues. Milovníky jedinečných vokálů jako vždy potěšil pětičlenný jindřichohradecký X-tet. Ten a omlazená sestava skupiny Bonsai č.3 byly nejpočetnějšími tělesy letošní scény. Zmínku zaslouží i krumlovské duo Karob nejen díky nevšednímu nástroji, jakémusi kříženci mezi banjem a kytarou, ale i díky přemýšlivým autorským textům. A opomenout by se nemělo ani nezbytné, prvotřídní zvučení.

 

Písničkář Mirek Paleček - host večera 

Pauzu vyhrazenou konečnému jednání poroty (Pavel Zajíc, Pavel Jarčevský, Jarda Hnízdil, Jirka Mach a Tomáš Berka) vyplnil nadšeně přijatý písničkář Mirek Paleček. Škoda jen, že v hledišti bylo tak málo návštěvníků, což je, zdá se, trvalá slabina tohoto jinak perfektně připraveného festivalového předkola. Dík však náleží i obětavému, ale vesměs anonymnímu štábu v čele s Aničkou Roytovou a Zdenkem Schwagerem.

Porota mohla podle klíče vyslat na celostátní Portu do Řevnic pouze dva soutěžící. Vítězem krajské Porty se tak stala Bonsai č.3 a jízdenku na semifinále si vysloužilo trio McBerds, k němuž také putovalo čestné uznání poroty pro kontrabasistu Libora Heřmana. Další čestné uznání si odnášel nejmladší účastník Martin Kajaba. Ale s prázdnou určitě neodcházeli ani ostatní, kteří zde měli šanci porovnat své výkony, navázat nové kontakty a nezřídka i nová přátelství...

 

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6872996

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz