Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Ivan Zítra má svátek Adriana

Formaci Eliška a Votvíráci oživila tentokrát postavička ani ne pětiletého Toníka Nováka s minikytarkou, který se svého působení nevzdal ani v dalším, ryze mužském přeskupení s názvem Zavíráci.  (Foto Eva Jakešová)

Oblastní kola Porty letos jako první odstartovali Jihočeši hned začátkem března. Jako v předešlých letech našla tato soutěžní přehlídka opět příjemné zázemí ve studiovém sále Českého rozhlasu v centru města. Neúčast dvou z osmnácti původně přihlášených soutěžících měla tentokrát na svědomí zákeřná chřipka, ale i tak šestnáct vystupujících stačilo zaplnit vyhrazený téměř pětihodinový blok.

Jako jedno z nesporných pozitiv letošního ročníku bych hodnotila evidentní omlazení sestavy soutěžících, což s potěšením konstatovali jak přítomní muzikanti, tak pořadatelé. V té souvislosti se musím zmínit například o patnáctiletém Josefu Žemličkovi ze Žďárských chalup, který se od nového školního roku stane studentem českobudějovické konzervatoře v oboru basová kytara. Ačkoliv se tentokrát neprezentoval svou tvorbou a na portovním pódiu měl vlastně premiéru, zaujal svým nasazením, citlivým přednesem a mimo jiné i tím, jak pozorně sledoval celý průběh programu. Ještě o rok mladší Martin Kajaba z Českých Budějovic má naopak za sebou řadu zkušeností z festivalů a veřejných vystoupení a navíc hraje ve dvou kapelách. To se pochopitelně odrazilo i v jeho suverénnějším projevu a v odvaze přijít s vlastními, na jeho věk poměrně zdařilými písničkami. Autorskou tvorbu zahrnul do svého vystoupení i jedenadvacetiletý Vlastík Holý z Týna nad Vltavou, který na portovním pódiu také nestál poprvé. A konečně patnácti lety v občanském průkazu se mohla pochlubit i Eliška Kotlínová, zpěvačka formace Eliška a Votvíráci, pokoušející se o portovní úspěch již potřetí. Vedle jmen na této scéně již zaběhlých se obvykle na soutěžní přehlídce objevují i nové tváře a nová jména, což je mimo jiné i další přínos této populární soutěže.

 

Trio Krantofel   (Foto MIrek Tichák, ČRo České Budějovice)

Pod poněkud zvláštním názvem Krantofel se objevilo táborské trio se zajímavými aktuálními texty. Milan Kekit Šebelík, známý i v trampských kruzích, sice na portovním pódiu nestál poprvé, ale letos se představil jako sólový písničkář. Následné bechyňské Jen tak trio zařadilo do svého vystoupení mimo jiné také písničku, jíž připomnělo výročí nadčasového Karla Kryla. Formaci Eliška a Votvíráci oživila tentokrát postavička ani ne pětiletého Toníka Nováka s minikytarkou, který se svého působení nevzdal ani v dalším, ryze mužském přeskupení s názvem Zavíráci. Plánovaný nostalgický návrat po pětadvaceti letech se krumlovskému duu Maty Dio příliš nepovedl, ale publikum jej přesto velkoryse odměnilo potleskem. K táborskému domicilu se pak hlásili další soutěžící s názvem Jiná místa, jejichž úspěšný videoklip můžete informativně zhlédnout na youtube. Letos však vystupovali pouze ve dvou. Instrumentálně i vokálově zajímavé trio V trávě má na kontě řadu zkušeností, a to nejen ve jmenovaném seskupení, ale i jako členové působící v jiných kapelách. Nejblíže žánrovému šuplíčku etno má podle spíkra Zdenka Schwagera sestava McBerds, jejíž repertoár chytil i porotu. Tvrzení, že mezi hudebníky i pořadateli najdete řadu novinářů, působících v tisku i na rozhlasových vlnách, doložil i Dante písničkář, občanským jménem Zdeněk Zajíček, někdejší basista letos jubilujícího Spolektivu. Při jeho první písničce mne napadlo, že máme možná svého jihočeského Vlastu Redla, nicméně ocenění si zasloužilo i jeho procítěně přednesené blues. Milovníky jedinečných vokálů jako vždy potěšil pětičlenný jindřichohradecký X-tet. Ten a omlazená sestava skupiny Bonsai č.3 byly nejpočetnějšími tělesy letošní scény. Zmínku zaslouží i krumlovské duo Karob nejen díky nevšednímu nástroji, jakémusi kříženci mezi banjem a kytarou, ale i díky přemýšlivým autorským textům. A opomenout by se nemělo ani nezbytné, prvotřídní zvučení.

 

Písničkář Mirek Paleček - host večera 

Pauzu vyhrazenou konečnému jednání poroty (Pavel Zajíc, Pavel Jarčevský, Jarda Hnízdil, Jirka Mach a Tomáš Berka) vyplnil nadšeně přijatý písničkář Mirek Paleček. Škoda jen, že v hledišti bylo tak málo návštěvníků, což je, zdá se, trvalá slabina tohoto jinak perfektně připraveného festivalového předkola. Dík však náleží i obětavému, ale vesměs anonymnímu štábu v čele s Aničkou Roytovou a Zdenkem Schwagerem.

Porota mohla podle klíče vyslat na celostátní Portu do Řevnic pouze dva soutěžící. Vítězem krajské Porty se tak stala Bonsai č.3 a jízdenku na semifinále si vysloužilo trio McBerds, k němuž také putovalo čestné uznání poroty pro kontrabasistu Libora Heřmana. Další čestné uznání si odnášel nejmladší účastník Martin Kajaba. Ale s prázdnou určitě neodcházeli ani ostatní, kteří zde měli šanci porovnat své výkony, navázat nové kontakty a nezřídka i nová přátelství...

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8139381

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz