Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Berta Zítra má svátek Jaromír

Eliška Kotlínová

Eliška a Votvíráci, nadějná hudební formace z Písku, Želiborovi a přátelé se swingem a country hudbou a sehrané Trio Víti Troníčka tvořili programovou náplň lednového koncertu cyklu Večery s…, které se konají jednou za měsíc v Divadle U Kapličky na předměstí Českých Budějovic. Byl to zároveň první startovní koncert už druhého ročníku jihočeského hudebního projektu, který na začátku loňského roku uvedli do života Jarda Hnízdil (Spolektiv) a Vašek Koblenc (Bonsai č.3).

Záměrem, zůstávajícím i nadále jako krédo celé akce, je poskytování příležitostí neznámým nebo začínajícím kapelám i jednotlivcům, představit je publiku a napomoci tak k jejich dalšímu zviditelnění. A po zkušenostech z uplynulého ročníku musím říci, že se toto heslo naplňovat skutečně daří.

Patronem prvního ročníku byla folková legenda Pavel Žalman Lohonka, což byla nesporně moudrá volba. Toho pak v letošním roce vystřídal Víťa Troníček - kapelník známé skupiny Marien a spoluzakladatel dění Folk žije. Ačkoliv se obvykle tvrdí, že akce musí probíhat minimálně tři roky, než vejde do povědomí a než získá spolehlivý okruh příznivců, zdá se že Večery s… mají akceleraci poněkud rychlejší. Pořadatelům tohoto netradičního festivalu se podařilo vytvořit určitý okruh stálých návštěvníků již během prvního roku a navíc start druhého ročníku byl bohatě podpořen nejen regionálními, ale i celostátními médii. Navíc pořadatelé začali perspektivně spolupracovat i s organizátory Porty, což je víc než prozíravý krok. Ale slušný ohlas je i ze strany druhé – tedy ze strany účinkujících.  Ti, kteří touhle startovní scénou prošli, mají dobře nakročeno a nejednomu z těchto objevů se dostalo i dalších šancí. Za pozitivní lze považovat i skutečnost, že zatímco v předchozím ročníku pořadatelé tyto formace a písničkáře vyhledávali, dneska už projevují zájem o pódiovou prezentaci ve zmiňované přehlídce sami muzikanti. 

 

Víťa Troníček

Únorový program nabízí Banjaluku, jejíž repertoár je charakterizován jako crossover folk, charismatického písničkáře Reného Součka a již osvědčený bluegrassový Giant Mountains Band dokonce s mezinárodními vavříny. Březnový páteční večer naplní Kvintet s bluegrassem a country, dámská skutečně živelná sestava Živolenky a žánrově pestrý Chansonet se swingem, jazzem i folkem. V dubnovém pořadu pak Spolektiv oslaví na scéně třicet let svého trvání a jako hosta si pozval recesistického autora a hudebníka Standu Kahudu jr. s jeho Magnetickým moučníkem. Další pořady pak navážou na tuto linku zase až po jarně-letní přestávce, která dává prostor nejen zavedených open-air festivalům, ale i dovolenkovým a prázdninovým únikům z měst. Takže s dalšími novinkami se ozveme zase za půl roku.    

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6639987

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz