Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Berta Zítra má svátek Jaromír

 Porta Bohemica

Festival Porta, jedna z největších tuzemských hudebních událostí druhé poloviny minulého století, vznikl v roce 1967 v Ústí nad Labem. Nazván byl podle návrhu tamního učitele hudby Zbyňka Jelínka Porta – podle přilehlé labské soutěsky Porta Bohemica, Brána Čech. A přeneseně i jako brána, kterou v dalších letech na hudební scénu vstupovaly neuvěřitelné talenty. Na Portě se definovaly nové žánry, tou branou na profesionální scénu rovnou vstupovaly později slavné kapely i jednotlivci. Vrcholu dosáhla v osmdesátých letech minulého století, byla předobrazem listopadových událostí roku 1989, stala se slovníkovým heslem.

Po listopadovém převratu si název Porta nechal na Úřadu průmyslového vlastnictví ochránit jeden neblahý svazák. V domovském Ústí nad Labem začali festival hned po revoluci připravovat dnes již zesnulí zakladatelé v čele se Zdeňkem Friedlem. V paradoxnosti doby ale nemohli používat název Porta, který vymysleli, hledali proto názvy jiné. Trampská Porta, Interporta… V amfiteátru ústeckého letního kina se každoročně scházelo na pět tisíc diváků. Milý festival, navazující na komunisty přerušenou tradici.

Druhé akci se zatím hrubě nedařilo. Dobrý vítr do plachet přinesl příchod nových tváří a dramaturga a organizátora Jiřího Vondráčka. Přenesení festivalu do komorního, avšak nádherného Lesního divadla na brdském úpatí nad Řevnicemi. Na konci první dekády tohoto tisíciletí se oba festivaly spojily. Názorové rozdíly ale smazány nebyly, pod jednou hlavičkou de facto dále existovaly dva festivaly. Už tomu tak není, vysvětluje v dalším textu Hanka Hosnedlová.    (fsk)

Interporta se vrací

Ačkoliv se již několik let mluvilo o fúzi obou stávajících forem Porty (Řevnice a Ústí nad Labem), některé otázky působnosti nebyly stále vyřešené, takže se posluchači v programovém systému orientovali jen s obtížemi. V loňském roce se sice již přemístila do Řevnic i autorská Porta, což bylo jen logickým vyústěním oblastních portovních kol, která připravuje a organizuje po celé roky Česká tábornická unie a její obětaví členové.

Takže dohoda, k níž obě strany dospěly po několikerém jednání, učinila již v loňském roce jasný a čitelný řez mezi oběma portovními subjekty. Ústecká Porta, koncipovaná jako mezinárodní přehlídka a soutěž, se letos znovu vrací k původnímu názvu Interporta, s nímž se představila v devadesátých letech. A jak vyplývá z předchozích slov, počítá s mezinárodní účastí kapel a písničkářů.

Porta v Řevnicích pak završuje celostátní soutěž, probíhající v oblastních kolech, a to nejen v interpretační, ale i v autorské části. Samozřejmě s vyhlášením českých vítězů. Jízdenkou do finále (eventuálně do semifinále, odkud mají nominovaní ještě šanci postoupit do vrcholového finálového kola) je vítězství v oblastních kolech. Počet delegovaných soutěžících do Řevnic se pak odvíjí od množství soutěžících v regionu. Stejně jako v předchozích letech i tentokrát Porta počítá ve třídenním programu s hostujícími kapelami a zpěváky, kteří zatraktivňují jak soutěžní část vystoupení, tak večerní koncerty a nedělní pořad. Myslím, že podle zpráv, které už nyní probleskují z portovních kuloárů, se mají posluchači na co těšit.     (hh) 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6639849

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz