Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Zora Zítra má svátek Ingrid

Hosté 5. kola Tereza a Dan Švecovi. Po levé straně kazí jinak hezkou fotku Petra Vymětala autor tohoto článku.

Přesto, že únor je měsíc nejkratší, nejrychleji utíká prosinec, všimli jste si toho? Tak rychle k rekapitulaci výsledků minulého, 4. základního kola a k pozvánce na 5. kolo jubilejního XV. ročníku Notování.

Koncovou lampu, 6. místo diváckého pořadí 4. kola si 7. prosince odnesl Vilém Roubíček & Phistones, ve skutečnosti písničkář bez spoluhráčů. V pohodovém vystoupení představil své dvojjazyčné písně a nasbíral za ně 20 bodů za písničky a 1 preferenční hlas. Přesto to nebylo slabé vystoupení. Taková v tomto kole, ba dalo by se říci, že v tomto ročníku, chybí. Resp. nejsou a buďme za to rádi!

Ondra Fixmer, písničkář ze Stříbrné Skalice, vyvážil své drobné interpretační nedostatky příjemným vystupováním a zajímavými písničkami. Za to vše ukořistil 5. místo s 29 body a 2 preferenčními hlasy.

Již tradiční účastník Notování Pavel Kohn, který nám zůstal věrný i potom, co v Praze dostudoval a vrátil se do rodné Ostravy, mile překvapil dvěma novinkami, protestsongy Až úsvit zazáří a Sklenice vodky a především ony mu vydobyly 4. místo, 30 bodů a 3 preference od diváků.

 

Libor Heřman + Bára Plachá + Honza Kopf = McBerds  (Foto Jirka Esser)

Českobudějovické trio McBerds konzervatoří vzdělaných hudebníků, kteří vedle svého frakového řemesla hrají jako buskeři různorodou, jazzem říznutou folklorní muziku. Jejich výborně zahrané vystoupení bylo pro mnohé neočekávaným a velmi milým závanem čehosi méně obvyklého. Přineslo jim 3. místo se 44 diváckými body a 4 preferenčními hlasy.

 

Kapelník Petr Peuker - Trhánek a skupina Větrno (Foto Jirka Esser)

Úraz kapelníka loni donutil libereckou skupinu Větrno odstoupit ze semifinále a tím i z ročníku. Letos zahráli opět dobře a při troše štěstí je v semifinále tohoto ročníku uvidíme. Rozhodne o tom sice až celkové pořadí po 6. kole, ale 47 bodů za písničky (z nichž Listopad a Vlnách obsadily 4. až 5. místo) a 5 preferencí, které jim vynesly u diváků 2. místo, dost napovídají.

 

2/5 na Lážo Plážo s novou zpěvačkou Klárkou Melčákovou (Foto Jirka Esser)

Fanfáru za 1.místo si zaslouží tradiční účastnice Notování, skupina Lážo Plážo z Lysé n./L., jež letos naskočila do soutěže až jako náhradník. Loni jsme ji viděli v základním kole, v semifinále i ve finále, letos zatím v základním kole. Zvláštností těchto čtyř vystoupení je, že je kapela hrála pokaždé v jiné sestavě. A přesto vždycky velmi dobře! Když v r. 2011 Lážáci v Notování vystoupili poprvé, byly představiteli slušného nadstandardu. A to jim zůstávalo, dokud na ně nedolehl, skoro již před třemi lety, čas radikálních přestaveb, který je šťastně vynesl vzhůru. Hodně vzhůru! Ve 4. kole k 60 bodům, k písním Pápěří, Eskymáka Autumn Leaves na 1. až 3. místě toho večera, k 8 preferencím a k vítězství…

Na závěr povídání o 4. kole sluší se poděkovat za vynikající výkon a skvělé písničky kapelníka Ondřeje Halamy hostující skupině Pranic, která večer uzavírala. I tyto někdejší účastníky Notování (III. a IV. ročník) změny v obsazení výrazně posunuly dopředu a jejich vystoupení překonalo všechna očekávání.

 

Hostující skupina Pranic, s kytarou frontman Ondřej Halama (Foto Jirka Esser)

Za dveřmi je Nový rok a hned za ním, 4. ledna 2018, vypukne v 19:30 v pražském Music City Pointu (http://www.notovani.cz/kudy-music-city/) 5. základní kolo jubilejního XV. ročníku Notování. Soutěžit v něm budou tři pražské formace a tři budou muset cestou k nám překročit Českomoravskou vrchovinu. Prahu bude reprezentovat nová formace zkušených muzikantů Dušan je tu Jakodoma Band, folková skupina Kalypso a rockband Inženýr Vladimír, u nás jako obvykle zastoupený kapelníkem Vladimírem Mikulkou. Z Moravy tentokrát přijedou rodilý Kolíňák – písničkář z Brna Petr Kovač, duo Melda & spol. z Boskovic a jejich, z hlediska Prahy, v podstatě sousedi, skupina Noaco z Litovle. Poslední dva jmenovaní soutěžící jsou v Notování nováčky. V ostatních formacích hrají muzikanti, kteří ho již „ochutnali“, byť většinou v jiných sestavách.

Zlatým hřebem večera bývá host. Tentokrát jím bude Tereza Švecová - Terčová, která jako písničkářka zvítězila ve II. ročníku Notování (2004/2005), kterého se zúčastnila i jako členka skupiny Fregata. Terezka vystoupí spolu se svým spoluhráčem a manželem Danem Švecem, členem někdejších kapel Triumvirát a Růže v trní, které se zúčastňovali Notování rovněž v jeho počátečních ročnících… Terezka je rodem z Tachova, Dan z Prahy, ale hrát do Notování přijedou z Mariánských Lázní, kde dnes žijí. A stejně jako ostatní muzikanti a lidi okolo soutěže, o jejímž výsledku rozhoduje především vaše hlasování, se na vás moc těší!

Více informací o Notování najdete na http://www.notovani.cz
a na https://www.facebook.com/groups/130783622398/.

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6873242

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz