Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Drahoslav Zítra má svátek Vladislav

Ondřej Halama, frontman skupiny Pranic, jež bude 7. prosince hostem Notování

Jejej, to už je dlouho, co nebylo Notování... No, vždyť ono zase už tento čtvrtek bude! Takže rychle a se zpěvy k výsledkům minulého kola a potom pár slov o tom, co uvidíte v Music City Pointu 7. prosince.

Návrat do 2. listopadu, tedy informaci o pořadí účastníků 3. základního kola XV. ročníku Notování začneme od posledního, šestého místa. Obsadila ho, s dvaceti diváckými body za písničky + 1 preferenčním hlasem chomutovsko-pražská skupina DOTrio a její zajímavý městský folk. Páté místo přiřkli diváci svými 23 body + 1 preferencí pražsko-dobříšskému The Travelling Twisted Triu, které jsem už slyšel podat lepší výkony. Inu, ne každý den kvete kvítí… Brněnská skupina Kupodivu velmi dobře zahrála svůj velmi najazzlý folk. Její výkon, mám ten pocit, diváci 24 body + 3 preferenčními hlasy, tedy 4. místem, poněkud nedocenili...

 

Ze 3. místa vám svoji písničku zpívá Blondýna – Eva Suková, rakovnická písničkářka, která startovala jako náhradnice na poslední chvíli. Její zdánlivě naivní, výrazně ženské písně (mohu-li tak její více méně komický žánr charakterizovat) nadchly podstatnou část diváků, kteří radost z jejích písniček vyjádřili 30 body za písničky + 4 preferenčními hlasy.

 

Mládí, temperament, krása a radost z muziky jsou devizami jablonecké juniorské kapely Nautica. Tentokrát byl ale výkon kapely poznamenán soubojem s podzimním zánětem moribundu, který sestry Bělíkovy vybojovaly velmi krátce před cestou do Prahy. K úspěšnému 2. místu, tj. 40 bodům + 8 preferencím, hodně přispěl Honza Krajník ze severočeské Mandragory, jinak guru této mladičké kapely, který s ní s velkou radostí vystoupil jako host.

 

Bezkonkurenční hvězdou soutěžní části večera byl ale další Brňan toho večera, konzervatoří vzdělaný violoncellista, písničkář Pavel Čadek, mladý muž nevšedního postřehu a daru dokonalé práce s mateřským jazykem, jak napovídá ukázková písnička, nad tímto odstavcem. Diváci mu 63 body + 4 preferencemi přiklepli 1. místo a jako bonus získal pozvání, aby si zahrál, právě teď a tam, spolu v tom kole hostujícím Tamaralem. Tato skupina, už deset let nejisté lokace i počtu členů, do Notování delegovala Míšu Královou a Petra Sedláčka, kteří spolu s Pavlem Čadkem odvedli v závěru večera skvělý kus muzikantské práce.

 

Písničkářské krédo Pavla Čadka, které přebíráme z jeho facebooku.

 4. základní kolo jubilejního XV. ročníku Notování se roztočí, jak bylo již řečeno, ve čtvrtek 7. prosince 2017 v Music City Pointu, v Ocelářské ul. č. 39 v Praze 9. V programu, který startuje v 19:30 budou soutěžit tři písničkáři a tři kapely. Premiéru v Notování z nich bude mít pouze jeden – Ondra Fixmer ze Stříbrné Skalice. Oproti tomu Pavla Kohna z Ostravy a Viléma Roubíčka z Prahy s jeho (stále fiktivní?) formací Phistones jsme v dřívějších ročnících Notování již viděli. Mezi kapelami je absolutním nováčkem českobudějovická formace McBerds a vlastně i pro liberecké  Větrno je vystoupení na Notování premiérou, byť byli přihlášeni již loni. Tenkrát jí ale v účasti zabránil kapelníkův vážný úraz… Třetí kapela, Lážo Plážo z Lysé nad Labem,co do počtu svých účastí patřící k rodinnému stříbru Notování, do tohoto ročníku původně nechtěla. Nakonec se ale přihlásila jako náhradnice, kdybychom potřebovali. A my potřebujeme, protože opět jedna z původně přihlášených kapel odstoupila.

Hosty jubilejního ročníku tvoří povětšinou kapely ze starší historie soutěže. Když skupina Pranic soutěžila ve III. a IV. ročníku (2005 až 2007), byli všichni její členové z Turnova. Dnes je odtamtud pouze autor repertoáru, zpěvák, kytarista, houslista atd. kapelník Ondřej Halama, jinak se celé obsazení vyměnilo. A díky tomu je členem skupiny i Petr Babec, od založení až dosud polovina dua Hořký kafe, které u nás soutěžilo ve IV. ročníku (2006/2007). Zaměření kapely Pranic se od časů, kdy u nás soutěžila, pranic nezměnilo a my je pozvali právě na prosinec s jistotou, že do programu vnesou kousek adventní nálady.

Loučím se s vámi tentokrát s přáním pohodového Mikuláše a s nadějí, že krásné Vánoce a šťastný Nový rok si 7. prosince popřejeme v Music City Pointu osobně.

 

Celkem 15 písní ode všech vystupujících 3. kola Notování je na https://www.youtube.com/playlist?list=PLgnQi028ssxlwZEEsvJZek7u3I1Fjhfrc

Více informací o Notování najdete na http://www.notovani.cz
a na https://www.facebook.com/groups/130783622398/.

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

6843347

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz