Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michal Zítra má svátek Jeroným

Frýda & company, host večera 5. října 2017

Měsíc září bývá považován za start klubové sezóny. Letošní 7. září znamenalo pro pořadatele Notování i jeho příznivce z řad diváků a muzikantů start do jubilejního XV. ročníku soutěže. Účastníci 1. základního kola, podle diváckého hodnocení písniček, zabodovali následovně:

Na 6. místě s 9 body se umístil již tradiční účastník soutěže, písničkář pokročile střední generace Vašek Smolka z Prahy, jehož písničky jsou spíše než pro koncertování tvořeny jako doprovod živého hudebně-literárního měsíčníku Šuplík, na němž spolupracuje se svojí paní. Ale jeho hrátky s mateřským jazykem jsou mi velmi sympatické.
5. místo a 13 diváckých bodů si vysloužil Will Eifell – Jirka Poživil, k blues se výrazně přiklánějící mladý písničkář z Ústí nad Labem. Je to zajímavá osobnost ve vývoji a domnívám se, že zbaví-li se některých nešvarů (výslovnost!), dost o něm ještě uslyšíme.

 

Nadějná plzeňská partička HoP a ŠaVani (Foto Rejka Balcarová)

Na 4. místo diváci usadili 19 body skupinu HoP a ŠaVani z Plzně - Litic. Hrajou dobře a mile mě překvapili svojí autorskou tvorbou a pěkně zvládnutými vokály. Slabší stránkou jsou sólové zpěvy, v nichž si pochvalu zaslouží snad jen Ondřej Vandrák Radvanovský. Od diváků kapela navíc získala i 3 preferenční hlasy.

 

Písničkář Slávek Maděra obklíčen dramaturgicko-moderátorským týmem Bublina a Belmondo Plchovi (Foto Jirka Esser)

3. místo se 20 body a 3 preferenčními hlasy získal Slávek Maděra, pražský písničkář, který se v posledním čase vrací na scénu po dlouhé, mnoholeté odmlce. Jeho písně by, podle mého soudu, byly posluchačsky mnohem zajímavější, kdyby je dokázal zahustit do kratších časových stopáží. Čímž rozhodně nechci říci, že v dnešní podobě jsou špatné, leč...
Láďa Zítka z Vysočiny, v Notování zdaleka ne poprvé, přijel, zahrál a nezvítězil. Ale 2. místo s 33 body a 3 preferencemi jsou taky krásné! A krásné je určitě i jeho nové CD Šesťákový svět, které si, při mnoholetosti působení tohoto bluesmana na folkové scéně, dovoluji označit za debutově–bilanční.

 

Láďa Zítka – bard z Českomoravské vrchoviny (Foto Rejka Balcarová)

Vítězná pražská kapela Z hecu – 46 bodů, 9 preferencí - ač již nějaký čas obecně oblíbená, byla pro mne tak trochu bleskem z čistého nebe. Doposud jsem je znal pouze ze dva roky starého debutového alba Na gumičku nos. Až metronomická přesnost písniček na něm ve mně budila dojem určitého studeného akademismu. Naživo tomu tak není! Přesnost zůstává, akademičnost mizí a na scéně válí parta mladých kluků pěkně od srdíčka, jak to má být! Velmi zasloužené vítězství…

 

Z hecu - vítězná skupina 1. kola Notování (Foto Rejka Balcarová)

Napsat, že třešničkou na dortu 1. kola XV. ročníku byla Sekvoj je z gastronomického hlediska samozřejmě nesmysl. Jenomže jmenovaná hostující kapela, která právě v září završila šestatřicet let své existence, to pálí od podlahy tak pěkně, že se to přesto napsat dá. A nečekaným nedomluveným bonusem se staly foukačkový a kastanětový vstup Ládi Zítky do jejich dvou písniček. Díky, chlapi, byla to paráda!

 

Sekvoj – host večera, spoluzakladatelka a patronka Notování (Foto Jirka Esser)

Závěrem referátu z večera se sluší poděkovat všem muzikantům, a divákům za krásný večer. A taky za vynikající práci zvukařům Michalovi Bechyněmu a Jirkovi Cajsovi Černému, který nám na poslední chvíli ochotně přišel pomoci, protože náš mistr zvuku Pepa Balcar proti své vůli pracovně uvízl v Bělehradu.

 

Michal Bechyně – velitel zvuku 1. kola Notování (Foto Rejka Balcarová)

Jako alternativu k tomuto textu, pro porovnání názorů tří členů Rady Notování, mohu nabídnout reportáž na http://www.notovani.cz/hamot-1-zakladnim-kole-xv-rocniku-notovani/ kolegy Petra Balíka Vohnouta publikovanou na webu Notování a pořad O Notování, který připravuje Brigita Kytka Vidimská a jenž si můžete pustit na internetovém Rádiu Folk - http://radiofolk.cz/ . Premiéra bude 25. září v 19 hodin, reprízy pak dle programu na webu rádia.

 

Závěrem dovolte, abych vás pozval na 2. základní kolo jež proběhne již tradičně v pražském Music City Pointu (Ocelářská 39) ve čtvrtek 5. října 2017 od 19:30 hodin. Zúčastníte-li se tohoto večera, budete mít možnost podpořit svým hodnocením formace Druga – Praha, Horana a syn – Prochot pri Žiare nad Hronom (SK), LeDva – Praha, PMC Band – Hradec Králové, Pětník – Praha a Ruda Hancvencl – Jablonec nad Nisou. Hostem večera bude tentokrát plzeňská skupina Frýda & company balancující na hraně bluegrassu a folkgrassu, v minulosti několikanásobná účastnice Notování.

„První kolo“ jejích účastí v Notování proběhlo mezi čtvrtým a šestým ročníkem a bylo velmi zajímavé po tři roky sledovat, jak se ze čtveřice výborných hudebních individualit stává postupem času kompaktní kapela. Naposledy jsme je tenkrát viděli ve finále VI. ročníku (2008/2009)... Potom přišla léta zakládání rodin a firem, kdy kapela svoji činnost výrazně omezila…

„Druhé kolo“ pro nás začalo a, žel, rychle skončilo loni: Do XIV. ročníku se přihlásila polovička Frýdy jako duo Pastor & Peths, které úspěšně postoupilo do semifinále, leč zúčastnit se ho nemohlo. Zabránila jim neplánovaná služební cesta do Hamburku…

Ale nebojte se, Frýďáci nás už ujistili, že tentokrát přijedou všichni, a kdyby nějaká služebka, tak leda do Rokycan či Berouna, protože to je při cestě do Prahy!

A to je všechno. Jen ještě prosbu mám: nezapomeňte, že určením muziky není soutěžení, ale ona sama. A té u nás uslyšíte hodně, pěkné, živé a mnohdy i takové, kterou jste ještě neslyšeli. Přijďte se podívat!

Více informací o Notování najdete na http://www.notovani.cz/ ,
na https://www.facebook.com/groups/130783622398/
a na http://bandzone.cz/fan/radanotovani .

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6649390

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz