Vzkazy

 • Medvědí česnek - recepty

  Medvědího česneku si sice v kuchyni užijeme jen krátce, ale stojí to za to. Možností jak medvědí česnek v kuchyni využít je celá řada. Jako tip přinášíme několik receptů.

  Celý článek...  
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

   

    _______________________

   
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Julius Zítra má svátek Aleš

Další koncert série Rosťa Čapek uvádí se tradičně konal v sále pražského hotelu Pyramida. Jako vždy společně s Ivou Loukovou naservírovali lahůdku v podobě špičkové americké bluegrassové kapely Special Consesus z Chicaga. Společně s nimi navštívila Prahu legendární bluegrassová a country zpěvačka Kathy Chiavola z Nashvillu.

Koncert zahájili Special Consensus, na poslední štaci svého dlouhého evropského turné. Kapela Grega Cahilla z Chicaga loni oslavila své čtyřicáté výročí. Vznikla v roce 1975 a během těch dlouhých let se v ní vystřídalo na půl sta muzikantů. Pro mnohé z nich, jako třeba pro Joshe Williamse, byla pravě tato kapela odrazovým můstkem v jejich další kariéře. Měli jste možnost je párkrát vidět i v Česku.

Dodnes se musím smát, když si vzpomenu, jak mi Greg v Americe povídal, jak po jejich koncertě v Jičíně v roce 2009 následoval senzační džem s českými muzikanty a on poprvé ochutnal moravskou slivovici... Mělo to katastrofální následky. Poprvé ve své dlouholeté kariéře zaspal a uletělo jim letadlo z Frankfurtu do Chicaga...

Grega znám dvacet let. Mnoho roků předsedal mezinárodní bluegrassové asociaci IBMA a kapelu SC jsem vídala pravidelně jak v Evropě, tak na bluegrassových akcích v Americe. Sjezdili snad celý svět. Patří k absolutní špičce současného bluegrassu. Na jejich posledním koncertě jsem byla někde ve Virginii před třemi lety. Tehdy ještě jejich současný kytarista a vynikající zpěvák Rick Farris hrál na mandolínu. Ricka jsem poznala, když byl ještě teenager, v jejich rodinné kapele Farris Family. Hraje snad na vše, co má struny a s úspěchem také vyrábí hudební nástroje. I tu kytaru, co na ni hrál, si sám postavil.

Jejich nový mandolíňák a také výborný zpěvák Nick Dumas hrával předtím ve skupině North Country Bluegrass ze Seattlu ve státě Washington. Vynikající basista i zpěvák Dan Eubanks přišel do kapely v roce 2013. Muzice se věnuje od svých dvanácti roků. Hraje na různé nástroje a vystřídal spoustu rockových i country kapel. Vystudoval jazzový kontrabas a mnoho let působil i jako profesor hudby.

Kapela za ta léta obdržela spoustu prestižních cen a vyznamenání. Mezi ty nejvýznamnější patří Grammy nominace za nahrávku Scratch Gravel Road – Bluegrassové album roku 2012. V roce 2014 natočili album A Country Boy – Bluegrass Tribute to John Denver. Píseň Wild Montana Skies zvítězila v kategorii Recorded Event of the Year a Thank God I´m a Country Boy se stala Recorded Performance of the Year. Letos na podzim získala skladba z jejich posledního, osmnáctého cédéčka Long I Ride “Fireball” s hosty jako Rob Ickes, Trey Hensley a Alison Brown na značce Compass Records titul IBMA Instrumentální nahrávka roku.

Na zahájení zazněly písně Give Me One More Chance a Carolina Smoky Mountain Home... A následoval ohňostroj dalších. Rick nám prozradil, že má Greg dnes narozeniny a zazpívali mu Happy Birthday. Husí kůže mi naskočila, když potom Rick zahájil a capella gospel Jesus Is My Rock. Gregův parádní kousek, jazzový standard Blue Skies mne vždy zvedne ze sedadla...

Jejich set uběhl až moc rychle a na řadu přišel slavnostní křest knihy vzpomínek na Honzu Čapka zvaného Krisťák – trampského barda, šerifa osady Mohykán, vítěze první trampské Porty, zakladatele a kapelníka první dívčí country a bluegrassové kapely Schovanky, ve které se Rosťova maminka Jarka stala první evropskou pětistrunnou banjistkou.

Krisťákův syn Rosťa pozval na jeviště tři kmotry. Frantu Hackera, zakladatele K.T.O. a šerifa legendární Ztracenky, Marka Čermáka, který ukázal směr všem českým banjistům a Ivana Mládka, který nás již 40 let baví jak svým humorem, tak čtyřstrunným banjem. Iva donesla skleničky, bouchla flaška šampusu a jako čtvrtou kmotřičku přizvali na pódium Kathy Chiavolu. Po přípitku na zdar knihy nám pak zazpívala Kentucky Waltz.

Následovala přestávka, kde se v předsálí konala velká autogramiáda přispěvatelů do knihy. U dlouhého stolu seděli Ivan Mládek, Marko Čermák, Rosťa a Jarka Čapkovi a Čiksika – Jiří Macek z Paběrků...


Druhá polovina koncertu patřila Kathy Chiavole, kterou znají fanoušci po celém světě. Kathy se mimo jiné v roce 1987 zúčastnila evropského turné skupiny Nashville Masters (Mark O´Connor, Russ Barenberg, Jerry Douglas a Glenn Worf). Uskutečnili tehdy i pár koncertů v Československu, v Praze, Velkém Meziříčí a myslím v Liberci, takže dříve narození z vás si ji možná ještě pamatují. Koncert zahájila písní Making New Memories... Prozradila nám, že si s sebou nevzala kytaru, ale s radostí si zahraje na krásnou vypůjčenou značky Rosewood. Také se pochlubila, že má na sobě šperky, které si v Praze zakoupila tehdy před 29 lety. Stála prý na ně ve velké frontě a před ní spousta Japonců. Tak celou dobu trnula, že se na ni už nedostane. Dodnes je ráda nosí...

Další svou píseň Missing You věnovala svému v roce 1999 zesnulému partnerovi, slavnému bluegrassovému a country houslistovi Randymu Howardovi. Petera Rowana, jehož písničky miluje, připomněla jeho písní the Harvest, která se stala titulní skladbou jejího druhého cédéčka z roku 1996. Můžeme na něm slyšet hvězdy jako Vince Gill, Jerry Douglas, John Cowan, Randy Howard, Béla Fleck, Chet Atkins, Bill Monroe atd. Její duet s Billem Monroem prý byla jeho poslední nahrávka... Tento projekt také získal velké uznání v hudebním světě.

Nádherná byla její verze písně Kathy Wolf – Across the Great Divide. No, jedna písnička hezčí než druhá. Kathy natočila čtyři cédéčka, Labor of Love (1990), The Harvest (1996), From Where I Stand (2006). Poslední Somehow z roku 2007 je celé autorské. V roce 1995 a 1999 získala titul nejlepší nashvillská background zpěvačka. A tak ji můžeme slyšet na stovkách nahrávek hvězd jako jsou Vince Gill, Ricky Skaggs, Garth Brooks, Kathy Mattea, Tammy Wynette, Emmylou Harris, Tony Rice, Victor Wooten, Béla Fleck, Bill Monroe atd.

Během své kariéry získala nespočetné další množství prestižních ocenění a nominací... K písni I Am Satisfied With You, která prý tehdy před 29 lety zahajovala koncert Nashville Masters, si přizvala na jeviště Special Consensus. Greg prohlásil, že je jim velkou ctí mít možnost ji doprovodit na jediném společném vystoupení v Evropě. Moc jim to spolu sedlo... Nádherná byla její verze In The Shenandoah Valley of Virginia. Nejenom v písni I Am a Pilgrim vyniklo také geniální Gregovo doprovodné banjo.

Koncert rychle utekl, poslední měla být píseň I’ll Stepping Too. Obecenstvo si pochopitelně vytleskalo přídavek. Kathy tedy zazpívala ještě slavnou Rowanovu Midnight Moonlight. Sál ale stále neutichal, nakonec nám muzikanti jeden po druhém předvedli své sólové variace na Train 45. No, bylo to skvělé! A pak byl opravdu konec.

Díky Rosťovi a Ivě za opravdu suprový večer. Kdo tam nebyl, má čeho litovat… Hoši tentokrát v klidu a pořádku z Mnichova odletěli a odehráli svůj sobotní gig na Floridě. Všechny vás z Ameriky moc pozdravují!

Foto: Lilly Pavlak

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

7078961

Melanž

 • Dubnoví oslavenci I

   

  * 3. 4. 1961 (60 let) Eddie Murphy, Edward Regan Murphy se narodil v Brooklynu v New Yorku, USA), americký herec a komik. Murphy byl součástí obsazení Saturday Night Live během let 1980 až 1984. Pracoval jako stand up komik a umístil se v žebříčku Comedy Central 100 Nejlepších komiků všech dob na 10. místě. Za své herecké výkony získal několik nominací na Zlatý glóbus a v roce 2007 cenu získal v kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za výkon ve filmu Dreamgirls.[1] Mezi jeho nejvýznamnější filmy patří Cesta do Ameriky, Policajt v Beverly Hills a též Záměna. Murphy také propůjčil svůj hlas oslíku ze série filmů Shrek. V některých filmech hrál dokonce více rolí najednou, například ve filmech Zamilovaný profesor nebo Norbit. Do češtiny je Eddie Murphy nejčastěji dabován Oldřichem Kaiserem, Zdeňkem Mahdalem a Tomášem Juřičkou.  Eddie má svou hvězdu v hollywoodském chodníku slávy.  

   

   

  *9. 4. 1891 (130 let) Vlasta Burian, vlastním jménem Josef Vlastimil Burian, Král komiků, český divadelní herec, režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec němé i zvukové éry filmu, který se díky své nespoutané živelnosti, improvizaci a potřebě být všude první vypracoval mezi skutečné hvězdy českého filmu, divadla i rozhlasu. Byl jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky, po válce byl však neprávem nařčen z kolaborace. Společnost jej znala jako zábavného společníka, v soukromí byl však melancholický, náladový, trpěl maniodepresivními stavy. I proto se často uzavíral ve své vile v Dejvicích. Každodenně sportoval, ve své vile měl velkou tělocvičnu a u vily bazén, tenisový kurt a bohatě vybavenou kuchyni, kde měl nejlepšího českého kuchaře své doby, Jaromíra Trejbala. Ráno se projížděl na kole a pořádal přátelské tenisové zápasy i mimo Prahu (na pražské Klamovce si například zahrál několik tenisových zápasů s dvojnásobným mistrem světa Karlem Koželuhem). Byl také velkým mecenášem sportovců, jak profesionálních (sponzoroval také národní cyklistické mužstvo), tak amatérských. Dnes už téměř neznámá je vzpomínka pamětnice, která jej viděla, jak hází nezaměstnaným dělníkům, kteří hráli fotbal se starým roztrhaným míčem, nový míč. V letech 1914 až 1920 aktivně hrál za AC Sparta jako prvoligový fotbalový brankář. Smutný starý muž zemřel 31. ledna 1962. Zchudlý milionář musel jezdit po trochu potupných estrádách pro pracující. Ale jeden vtip si neodpustil – vstoupil na jeviště, pokrývku hlavy zavěsil na věšák a řekl – pověsíme čepičku. Alexej Čepička byl obávaný minstr obrany a Gottwaldův zeť.

   

  *16. 4. 1961 (60 let) Jiří Plocek, jemný, avšak pracovitý intelektuál, publicista, hudebník a hudební redaktor. Vystudovaný biochemik pracoval několik let v akademickém výzkumu, s rodinou byl na stáži v USA. Jak říká legenda, po návratu do vlasti chtěl dále mluvit s dětmi anglicky, aby o tuto znalost jazyka nepřišli. Děti prý odmítly – nebudou mluvit s člověk s tak těžkým přízvukem. Profesionální hudebník (skupina Poutníci), po odchodu Roberta Křesťana a Luboše Maliny založil vlastní skupinu Teagrass. Hudební producent a vydavatel (vlastní vydavatelství GNOSIS BRNO provozoval v letech 1995-2005 ). V letech 2006-2016 pracoval v Českém rozhlase Brno jako hudební redaktor a dramaturg. Jako publicista přispíval do Literárních novin (2007-2009), kde v roce 2008 redigoval stránky věnované umění. Je spoluzakladatelem družstva Kulturní noviny v roce 2009. V letech 2009-2018 byl předsedou představenstva družstva a šéfredaktorem.

  Je autorem knih Hudba středovýchodní Evropy (Torst 2003), Kroužení (o Vysočině, hudbě v pohybu a jednom festivalu, MKS Náměšť nad Oslavou 2015), Jazzová odyssea (Galén 2018) a pořadatelem knih Sešlost u Nečasů (k 80.narozeninám Jaromíra Nečase, GNOSIS BRNO 2002), Sušilovské zrcadlo (Folklorum 2005) a Malé příběhy velkých dějin (Kuřim 2018).

   

  * 18. 4. 1951 (70 let) Naďa Konvalinková, herečka. K divadlu se dostala poprvé při studiu na Gymnáziu Jana Nerudy v Hellichově ulici v Praze. Na lidové škole umění se pak připravovala na přijímací zkoušky na DAMU. Studovala v ročníku spolu Borisem Rösnerem, Evou Jakoubkovou a Lornou Vančurovou. K jejím profesorům na DAMU patřili např. Vlasta Fabianová, Václav Voska a František Salzer. Po absolutoriu DAMU působila nejprve v Divadle J. K. Tyla v Plzni (1973–1976), poté přešla do Městských divadel pražských (1976–1994). Zpočátku hrála většinou mladé naivky a prosté dívky (viz jednu z nejznámějších filmových rolí Nadi Konvalinkové, dívenku Květušku z filmu Adéla ještě nevečeřela), s přibývajícím věkem se postupně přehrála do polohy zralých žen a hodných i moudrých maminek. Čtvrt století byl jejím manželem talentovaný, avšak svébytný herec Oldřich Kaiser. Z manželství se v roce 1983 narodila dcera Karolína. Konvalinková je patronkou nadačního fondu pro opuštěné děti Rozum a cit; sama byla po rozvodu rodičů zhruba rok v dětském domově. Tehdy jí bylo 10 let a spolu se sestrou byla poté svěřena do péče babičce.

   

   

  * 18. 4. 1961 (60 let) herec Pavel Kříž alias Štěpánek ze seriálu o básnících. Brněnský rodák po úspěchu Kleinovy filmové série o básnících emigroval v roce 1988 zprvu do Velké Británie, odtud pak do Kanady. Ve Vancouveru vystudoval tamní chvalně známou univerzitu a věnoval se profesi psychoterapeuta.…Když se po několika letech vrátil do vlasti k další filmové práci, takřka nemluvil česky, zcela se sžil s novým prostředím. Žije střídavě v Kanadě a v Česku, slaví Chanuku i Vánoce.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz