Dnes má svátek Ivo Zítra má svátek Zbyšek

Návrat na ostrovy v centru i úspěch sbírky na hlavní scény v Kinského zahradě prostřednictvím Hithit, provázely přípravy letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu United Islands of Prague. Od čtvrtka do neděle 19. - 21. června uvede na osmi scénách a v 12 pražských klubech přes 150 koncertů kapel, které do Prahy dorazí z 23 různých světových destinací. Vyjma hlavních scén v Kinského zahradě a oficiální afterparty s DJ Shadow, na které jsou vstupenky k dostání v Ticketstream a budou k dispozici i na místě, zůstávají koncerty na ostrovech, v parcích a klubech i letos přístupné zdarma.

Hlavními hvězdami United Islands of Prague 2014 jsou zpěvačka Ella Eyre, electro-tango projekt Bajofondo z Argentiny, kytarový objev Childhood, nebo blues-beatbox duo Heymoonshaker. Vystoupí také newyorčani Hazmat Modine, rakouský Jamie Cullum v sukni Susana Sawoff, legendární DJ Shadow, holandská indie formace When We Are Wild, české objevy Voila!, Nylon Jail a také kultovní Ohm Square. Vedle dalších koncertů je nachystaný i rozmanitý doprovodný program pro děti a dospělé. Levý břeh Vltavy zůstane po dobu open air koncertů uzavřený pro dopravu. Křižovatka Újezd převezme roli pěší zóny, která propojí scény na ostrovech i Petříně s hlavními scénami v Kinského zahradě. Diváci budou ale moct přijet až do samotného centra dění i tramvají na speciálně zřízenou zastávku s názvem "Festivalová".

Otevření a hudební křest Kinského zahrady se uskuteční v pátek 20. června od 14:30 pod taktovkou oblíbených Republic of Two. Pořadatelé navíc nově svolávají příznivce festivalu na sobotní dopoledne 21.6. do Kinského zahrady a na Kampu, kde se odehraje happening - takzvaný velký letní ostrovní brunch.

„Jsme rádi, že se s jedenáctým ročníkem vracíme do centra. Vážíme si možnosti nabídnout návštěvníkům jeden festivalový prostor, který propojí pro dopravu uzavřená zóna kolem křižovatky Újezd. Věříme návštěvníkům festivalu, že se budou chovat ohleduplně a uvědomují si společně s námi, že festival pořádáme uprostřed města, kde také bydlí lidé. Zároveň skutečně děkujeme všem, kterých se festival jakkoliv dotýká za trpělivost a shovívavost. Je to jednou do roka a my všem garantujeme hladký průběh. I proto po 22. hodině nočního klidu zveme po všechny tři dny festivalu největší příznivce na koncerty do klubů,“ vzkazuje jeden z organizátorů festivalu Martin Voňka.

Festival má za sebou deset ročníků. Od samého začátku oživuje veřejná místa v pražském centru, vltavské ostrovy i přilehlé lokality. „V souvislosti s propojením multižánrové kultury s městským a společenským životem i turistickým ruchem Prahy, vnímám United Islands jako skutečně mimořádně nosný projekt. Stal se v podstatě jednou z nejvýznamnějších hudebních akcí, která má navíc schopnost během hlavní sezóny na sebe vázat domácí i zahraniční návštěvníky, což je pro město jasným přínosem. Rovněž oceňuji, že organizátoři jsou nejenom dobrými dramaturgy schopni pracovat s širokým spektrem různých hudebních stylů, ale ke zvýšení atraktivnosti svého projektu uvažují o nových podnětech i čistě sami za sebe, jak o tom třeba letos svědčí úspěšně realizovaná myšlenka crowdfundingu. Po deseti úspěšných ročnících lze festival United Islands považovat za spolehlivou tradici, a pokud bychom ji neměli podporovat, cítil bych to jako naše selhán,“ vysvětluje důvody pro zapojení úřadu hlavního města náměstek primátora Václav Novotný.

Jeden festivalový ostrov

Hrát se letos bude na Střeleckém ostrově, Kampě, Žofíně, Petříně a v Kinského zahradě. V režimu pěší zóny, která všechna místa s programem propojí, budou ulice Újezd (od křižovatky na Náměstí Kinských až po Hellichovu), Vítězná a Most Legií až k Národnímu divadlu. Pěší zóna znamená, že vjezd budou mít auta s povolením festivalu United Islands a rezidenti oblasti Malé strany a Prahy 5 v blízkosti uzavírky. Uzavírka ulic je od pátku 20. 6. od 17:00 do půlnoci a v sobotu 21. 6. od 8:00 rovněž do půlnoci. Na United Islands přijeďte tramvajovými linkami 6, 9 nebo 22 až na zastávku s názvem "Festivalová". Ta bude umístěna na mostě Legií u vstupu na Střelecký ostrov.

Happening - velký letní ostrovní brunch

Na sobotu 21.6. připravili pořadatelé pro návštěvníky festivalu speciální piknik. Proběhne od jedenácti hodin v Kinského zahradě a na Kampě. Podávat se bude jak klasická snídaně s míchanými vajíčky, párky nebo vývar, ale na své si přijdou i vegetariáni. V dopoledních hodinách v sobotu poběží již i doprovodný program, takže dospělí i děti budou mít o zábavu postaráno.

Doprovodný program

Doprovodný program bude letos bohatý a zasáhne doslova všechny – od dětí až po dospělé. Rozmanitost lze dokumentovat třeba na doprovodném programu Kampy. Pro děti zde bude například street-artová dílna, kde si budou moci zasprejovat, připraveny budou i graffiti exhibice. Odrostlejší jistě ocení turnaj ve stolním fotbálku a pro dospělé budou připraveny ukázky tanců či výuka sebeobrany. Ale doprovodný program bude probíhat na všech festivalových místech po oba dny. Detailněji popsaný ho proto naleznete na poslední straně - je skutečně ojedinělý a atraktivní.

Mobilní aplikace

K United Islands of Prague 2014 se letos opět chystá mobilní aplikace, která příchozím usnadní pohyb po areálu, umožní přehledně listovat v programu, ale nabídne třeba i profily vystupujících. K dispozici zdarma ke stažení bude na Apple Appstore a Google Play.

Úspěšná sbírka na HitHit

Hlavní program se uskuteční v Kinského zahradě, která je letos poprvé zpoplatněna, permanentky na oba dva dny se prodávají v předprodejní síti Ticketstream a na www.unitedislands.cz/vstupenky za 250 Kč. K prodeji budou i na místě v označených stáncích. Na uskutečnění hlavního programu se letos vybírala sbírka na crowdfundingovém portálu HitHit. Původní částka 1,6 milionu, byla nakonec díky návštěvníkům překonána. Vybralo se 1 735 216 Kč, čímž se stala rekordní sbírkou českých crowdfundingových serverů. Peníze poslouží na pronájem dvou hlavních scén, jejich ozvučení, osvětlení a zázemí pro účinkující. Dále na zázemí a služby pro diváky a v neposlední řadě na bezpečnost, úklid a ochranu Kinského zahrady. Pokrývají ale i část hudebního a nehudebního programu. 

Foto týdne

Jste náš host číslo

9623813

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz