Blanka Táborská a Ivo Viktorin
Olomoucké studio Českého rozhlasu oslavilo sté vysílání živých folkových koncertů odpovídajícím způsobem – koncertem zlínského AG Fleku, který tady, v Olomouci, začal stoupat na žebříčku úspěšnosti a popularity mezi folkovými fanoušky, když v hale Dukly na Šibeníku získal na Portě ’78 autorskou portu za písničku Meditace. Dobří holubi se vracejí...
V únoru 2003 se začal ze studia ČRo v Olomouci vysílat pořad „Živě...“, který pak každou druhou středu v měsíci, vyjma letních prázdnin, přitahoval do studia a k radiopřijímačům posluchače a fanoušky folkové hudby všech jejích žánrů. Nejdříve kapely a písničkáře z regionálních zdrojů, postupem času pak hodně dobré a zajímavé muzikanty, kteří se prosadili na festivalech, Zahradě, Portě, Banjo Jamboree, prostě všude tam, kde se něco v žánru děje. Živě vysílané koncerty byly od začátku koncipované jako moderovaný klubový pořad – tedy s návštěvou diváků a jejich podporou účinkujícím za mikrofony ve studiu. Každý desátý koncert byl ozvláštněn hvězdným hostem, posluchačům a divákům se tak představili např. Cop, Nezmaři, Pavlína Jíšová, Pavel Bobek, Hop trop, Miki Ryvola, Kamelot nebo Samson. Díky všem kapelám a písničkářům vznikl také ojedinělý hudební archiv, ze kterého pak vznikají další folkové pořady olomouckého studia Českého rozhlasu.
Ivo Viktorin, muzikant, aranžér, skladatel. V jeho zlínském Studiu V natáčel kdekdo, včetně americké bluegrassové superhvězdy Petera Rowana.
Do konce roku 2011 jste si mohli pořad „Živě...“ naladit jen v dosahu vysílání ČRo Olomouc nebo na internetu, od ledna 2012 se pořad vysílá jako jeden z Koncertů Studia Noc celoplošně na všech regionálních stanicích. Přitažlivost koncertů obohatil souběžný živý přenos na YouTube a třeba koncert skupiny Marien má na svém kontě už víc než deset tisíc shlédnutí! Díky přenosům po internetu se tak ozvali i fanoušci kapel, zejména těch bluegrassových, z druhé strany zeměkoule - Austrálie, Nového Zélandu nebo západu Spojených států a Kanady.
Přitažlivost pořadu „Živě...“ pro účinkující folkové, trampské či country a bluegrassové kapely, písničkáře a dua není jen v možnosti prezentace početným rozhlasovým posluchačům, záznam jejich vystoupení na CD, ale zejména atmosféra klubového prostředí, vstřícnost techniků a dalších zaměstnanců studia, pravidelná divácká návštěva a jejich podpora potleskem a voláním „umí“. Budeme rádi, pokud tomu bude i v budoucnu.
Legendární sestava AG Fleku – zleva Karel Markytán, Blanka Táborská, Josef Šobáň, Ivo Viktorin. Baskytarista Pepa Šobáň hrál dlouho i s Vlastou Redlem a jednou mi řekl – „měl jsem fakt štěstí. Hrál jsem s Viktorinem i s Redlem. Co víc si mám přát?“ Čeští čtenáři to díky moravské odlehlosti moc nebudou znát, ale na Moravě se ví, že Ivo Viktorin a Vlasta Redl jsou hudební géniové.
Stý koncert Živě odehrál AG Flek nejdříve pro diváky ve studiu, aby se pak od 20 hodin přenesl po rozhlasových vlnách nebo po internetu i k těm posluchačům, kteří do studia nemohli přijít, nebo se do něj kvůli vyprodaným vstupenkám nedostali. AG Flek, který vznikl v roce 1977, se nesmazatelně zapsal do české folkové historie a o jeho kvalitách svědčí řada výtečných alb, zpěvačku Blanku Táborskou najdeme na několika CD Luboše Maliny a dalších, Pepa Šobáň hrál dlouho s Vlastou Redlem a u Ivo Viktorina ve studiu „V“ vzniklo na 200 nejen folkových alb našich kapel a písničkářů. Dnes s kapelou působí i David Velčovský (bicí) a Michael Vašíček (kytary).
Akustický Karel Markytán a elektrický rockový folkař Michal Vašíček, rovněž dlouholetý spoluhráč nepokojného Vlasty Redla. Ostatně Redl také působil v AG Fleku, a jeho vliv byl tak výrazný, že přiměl k odchodu otce zakladatele. Zato pod touto hlavičkou hrály jeden čas i ostravské Buty.
Skvělý výkon hostujícího AG Fleku, výtečný zvuk techniků ve studiu a především nádherná divácká atmosféra v zaplněném studiu – to jsou atributy, které zaručují pořadu perspektivu i v budoucnu.
Foto Jarka Nosková, popisky pod foto (fsk)