Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Na začátku kariéry jezdil Standa Wabi Daněk na Portu se sokolovskými Plížáky, pak s gottwaldovskou Rosou, ale nejvíc si ho portovní publikum a davy na jeho koncertech asi zapamatovaly jako písničkáře, který příjížděl s jednou kytarou a písněmi, které mluvily z duše tisícům.

Proto taky, když vyšlo černé elpíčko Rosa na kolejích, kde byly již znárodnělé a víc než oblíbené písničkářovy opusy v mnohanástrojové úpravě, vypukla téměř celonárodní debata (samozřejmě omezená hlavně na příznivce tohoto žánru), zda to měl natočit tak, jak to hraje jen s kytarou, nebo zda je zcela přirozené, že chtěl své písničky slyšet a udělat v trochu jiných šatech, než byly ty koncertní.

Uběhla spousta vody, Wabi se stal jedním z klasiků moderní trampské písničky i folku, ale stalo se něco podobného: písničkář, který v posledních letech toho asi nejvíc nahrál s kytarovým mágem Milošem Dvořáčkem, natočil cédéčko notoricky známých písniček, odložil kytaru, stoupl si jen za mikrofon a záda mu krylo stádo muzikantů s dvěma kytarami (střídavě akustickými i elektrickými), výrazným dobrem, basistou střídajícím baskytaru a kontrabas, dvěma zpěvačkami (jedna seděla za klávesami) a uprostřed se lesknoucí bicí soupravou, jejíž ředitel David dal tuhle partu dohromady a nazvali se podle Starého honce krav Ďáblovo stádo.

A Wabi za zpěváckým mikrofonem svým podmanivým hlasem předkládal zaplněnému sálu pražské Městské knihovny jednu pecku za druhou - jen s tím rozdílem, že většinu známe buď od autorů, nebo jiných interpretů a v trošku jiné podobě. Samota či Hejno vran Wabiho Ryvoly nebo Mrtvej vlak jeho bratra Mikiho, Laredo nebo Dlouhý černý šál a takhle bych mohl jmenovat další, které naplnily cédéčko Wabi a Ďáblovo stádo. Samozřejmě to Wabi bez své kytary nevydržel, a tak zazněly i jeho písně ve známější podobě – anebo  si Wabi pozval synka Šimona, rokového kytaristu, a předvedli, jaký trampský bigbít spolu dokáže zplodit trampský písničkář s rokerem.

Slavný song o Jesse Jamesovi napověděl, že se chystá již i druhé podobné album a výjimečnost večera potvrdil i první přídavek, kterým byla pochopitelně slavná Rosa na kolejích. Na většině koncertů to pro Wabiho publikum obvykle znamená, že koncert končí, ale tady to neplatilo a závěrečnou písní byla až koleda, což odpovídalo kalendáři, že za pár dnů bude Štědrý večer.

Některé písničky Wabiho s kapelou šlapaly tak, že malou část publika - tipnul bych si, že netrampskou - svedly k dechovkářskému tleskání do taktu na první dobu, ale společný zpěv zase potvrdil, že to je Wabiho koncert.

 

 

Foto Tomáš Moudrý

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739508

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz