Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Miki Ryvola

Listopadový Potlach v Malostranské besedě začal vzpomínkou Tonyho Linharta, jak uváděl v minulém století první Potlachy s Wabim Ryvolou a střídavě hráli Hoboes a Pacifik. A po téhle vzpomínce to začalo jako tenkrát: Pacifik začal třemi písničkami, ze kterých (kromě dalších, samozřejmě) udělal čas hity: Dobrý den, Stovky vlaků a Stopy sešlapanejch bot. Z Hoboes zbyl vlastně jen Miki Ryvola, který přišel za obrovského nadšení narvané Besedy a hrál věci, které ten uběhlý čas popřely.

Napíšu seznam, jak zněly za sebou a jen dodám, že uctivé ticho, střídané hlasitým „Umí!“ a potleskem,  se pomalu měnilo ve společný zpěv a rozsvícené oči, jak to ostatně na potlachu má být. Pokud máte doma kytaru nebo nějaký jiný hudební nástroj, můžete si to dát taky a doufám, že mi dáte za pravdu: Panebože vod tý lásky zachraň nás – Jarní kurýr – Smutná bedla jedlá – Půlnoční kvítí – Drátěný ohrady – Osado, osado – Země tří sluncí – Září – Nedohraná – Mosty – Poslední míle – Poslední píseň.

 

Honza Frühwirt - Andělín a Helena Maršálková

Byla to nádhera. Miki posléze přistoupil na to, že už tenhle Potlach je vlastně vzpomínkový večer a Pacifik po přestávce to jen potvrdil. Začal sice Touhou žít, ale pak Helena Maršálková dojala publikum písničkou Tommy Wabiho Daňka a po Poraněném kolenu vytáhla čtyřicetiletá (a kousek) kapela Boží chrám, Marcela Voborská tak zazpívala o králi Janovi, že musela přidat o básníkovi z pátého patra a Helena nejenže musela zazpívat Karlínské nábřeží, ale společně s Tonym zvládli i Morytát o řezníkovi Peroutkovi. Kdysi dávno přestali na Potlaších tuhle píseň hrát, protože diváci, házející na podium mince, se začali trefovat do muzikantů – ale i tentokrát nějaká mince přilétla…

 

Tony Linhart

Prosincový termín Potlachu vychází na Boží hod, tak to bude sváteční večer, poslední lednovou středu budou hosty Potlachu Štěpán Rak a jeho syn Matěj. Malostranská beseda je opravdu mekkou téhle muziky.                      

Foto Jiří Pichl a archiv

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6739557

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz